گزارش بازار 22 دی 95
گزارش بازار 22 دی 95
به گزارش پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس   12.5  واحد  افزایش یافت و به رقم 78622 واحد رسید. که نمادهای کگل با 34  واحد ،ومعادن  با 27 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 119 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 7.3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با حدود   3.5  واحد  افزایش  به رقم 830 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  108  میلیارد تومان رسید که نماد حسیر با رقمی حدود 9.8  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود

مهم ترین اخبار اقتصادی

بانک جهانی در گزارش دورنمای اقتصادی جهانی ۲۰۱۷ نرخ رشد اقتصادی مورد پیش‌بینی برای ایران را تحت تاثیر افزایش تولید نفت و رشد سرمایه‌گذاری خارجی افزایش داد .به گزارش ایسنا، بانک جهانی در جدیدترین به‌روزرسانی گزارش دورنمای اقتصاد جهانی، رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران در سال ۲۰۱۶ را ۴.۶ درصد برآورد کرد که نسبت به گزارش قبلی این بانک در ژوئن، ۰.۲ درصد افزایش داشت. بانک جهانی همچنین نرخ رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی را ۵.۲ درصد پیش‌بینی کرد که نسبت به گزارش قبلی این وام‌دهنده جهانی ۰.۳ درصد افزایش داشت. همچنین نرخ رشد اقتصادی کشور ۴.۸ درصد در سال ۲۰۱۸ و ۴.۵ درصد در سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی شد .رشد منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی در سال گذشته ۲.۷ درصد از سوی بانک جهانی برآورد شد که کمتر از ۳.۲ درصد در سال ۲۰۱۵ بود .طبق پیش بینی بانک جهانی، رشد اقتصادی در خاورمیانه و شمال آفریقا پس از اینکه قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ به کف رسید، تا سال ۲۰۱۸ تسریع خواهد شد. اما به استثنای رشد قوی که برای ایران پیش‌بینی می شود، بهبود اقتصادهای صادرکننده نفت اندکی کندتر از پیش بینی قبلی بانک جهانی در ژوئن خواهد بود که منعکس کننده برنامه‌های تحکیم مالی اعضای شورای همکاری خلیج فارس و محدودیت‌های ظرفیت تولید نفت است. اما رشد کشورهای واردکننده نفت به دلیل تقویت فعالیت در این کشورها، نسبت به گزارش قبلی قوی‌تر پیش‌بینی می‌شود .

عصر فردا پس از چند دهه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نخستین هواپیمای نو خود را دریافت خواهد کرد؛ هواپیمایی که می‌تواند با ورود خود دوره‌ای جدید از فعالیت‌های صنعت هوایی کشور را آغاز کند .به گزارش ایسنا، پس از دوران طولانی که شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی امکان خرید هواپیما نداشتند در جریان مذاکراتی که پس از توافق هسته‌ای به کار بسته شد، ایران‌ایر توانست بعد از ماه‌ها مذاکره دو قرارداد مجزا با ایرباس و بوئینگ به امضاء برساند و در مجموع ۱۸۰ فروند هواپیما با عقد قرارداد نهایی به سمت آسمان ایران حرکت کند .هرچند شرکت هواپیماساز بوئینگ توانست چند روز زودتر از ایرباس قرارداد خود را نهایی کند، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد سرعت گرفتن اجرای قرارداد ایرباس با ایران بود تا جایی که ایران‌ایر در نخستین روزهای عقد قرارداد با این شرکت اعلام کرد امیدوار است این قرارداد تا فروردین‌ماه سال ۱۳۹۶ اجرای خود را آغاز کند و به این ترتیب ایران صاحب نخستین هواپیماها در این حوزه شود .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم. شگامرن که در بازارSME  معامله می شود با بیش از 39 میلیارد ریال ارزش معامله پر ارزش ترین سهم گروه لقب گرفت و با قیمت پایانی 3,035 تومان به کار خود پایان داد. نمادهای شپمچا،شسینا،شکلر،شلعاب و شتوکا صف خریدی های گروه بودند.شیراز در ادامه روند نزولی خود امروز را هم با قیمت منفی شروع کرد و با 69 درصد خریدار حقوقی بیش از 16 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با افت 4 درصدی ، قیمت پایانی 231 تومان به کار خود خاتمه داد ، پرحجم ظاهر شد و با 11 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.شفارا بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف فروشی گروه شد.شپدیس با 78 درصد فروشنده حقوقی در حدود 1 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها در محدود صفر مثبت ، قیمت پایانی 931 تومان روز خود را به اتمام رساند.شپارس پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه بدون تقسيم سود نقدي با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 30/12/95، بدون محدوديت نوسان قيمت آماده انجام معامله شد و در نهایت بدون کشف قیمت در حالت مجاز – محفوظ باقی ماند.تاپيكو با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد.شسینا بدون فروشنده حقوقی ، قیمت آخرین معامله 1,113 ، صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد.این نماد در خصوص افتتاح پروژه جديد پارا شفاف سازی کرد.

گروه پالایشی یکدست قرمز پوش بودند.شپنا با 62 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 98 درصد فروشنده حقیقی بیش از 36 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 260 تومان ،صف فروش کوچکی به کار خود پایان داد و لیدر گروه شد.در نماد شبندر که طبق روال گذشته صندوق آرمان شهر 2میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز با 77 درصد خریدار حقوقی در حدود 7 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با افت 2 درصدی ، قیمت پایانی 460 تومان روز خود را به اتمام رساند و با 39 واحد منفی دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد. شتران در بین استقال سهامداران حقیقی ارزش معاملات 28 میلیارد ریال را رقم زد و در نهایت با افت 4 درصدی ، قیمت پایانی 267 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 38 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود. نمادهای شپنا و شاوان صف فروشی های گروه بودند.

پس از امضای قرارداد فروش نفت با ۲ پالایشگاه لهستانی، هیاتی متشکل از مدیران ارشد بزرگترین شرکت‌ نفتی لهستان برای امضای قرارداد توسعه میادین نفتی ایران تا چند روز آینده به تهران سفر می‌کند.

قاسم توکلی معاون امور شرکت های گروه گسترش نفت وگازپارسیان (پارسان) درباره کاهش 83 درصدی سود پالایشگاه تبربز (از 557 به 96 ریال برای هر سهم) که با شائبه هایی از سوی برخی مانند اشتباه تایپی و تصمیم عامدانه بر جلوگیری از اعلام وضعیت بهتر توسط سهامدار عمده روبرو شده اظهار داشت: این گونه شبهات و اظهارنظرها صحت ندارد .وی ادامه داد: از نظر عقلی به هیچ وجه درست و منطقی نیست که سهامداران عمده ایی چون پارسان ، حتی از سود یک ریال هر سهم زیرمجموعه ها جلوگیری کنند. آن هم در شرایط سخت اقتصادی و با نرخ سودهای 24 درصدی که باید بابت تسهیلات بانکی ، پرداخت شود .

در گروه حمل و نقلی به جز حکشتی بقیه نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.دومین عرضه اولیه سهام به روش ثبت سفارش (بوك بيلدينگ) با کشف قیمت 209 تومانی هر سهم شرکت حسیر انجام شد و به هر کد که قیمت در سقف را انتخاب کرده بود 792  سهم اختصاص پیدا کرده است. در این نماد خبرها حاكى از تعديل مثبت تا مبلغ ٢٠ تومان تا پايان سالجارى و قرارداد خريد ٣٠ واگن مسافربرى از آلمان كه ١٠ واگن تاكنون تحويل گرفته شده و ١٠ واگن تا اواسط بهمن و ١٠ واگن باقيمانده در نيمه دوم سال آتى تحويل داده خواهد شد در نماد حریل که از 11 دی متوقف شده است خبرها حاكى از قرارداد خريد ٤٠٠ واگن بارى از يك شركت روسى نهايى شده و همكنون در انتظار صدور ضمانت نامه از شركت راه آهن ميباشد و مذاكرات با ديگر شركت هاى توليد كننده واگن بارى براى خريد ١٣٠٠ دستگاه واگن ديگر در كنار ١٠٢٤ دستگاه واگنى كه در اختيار دارد ، آغاز شده است .

در گروه غذایی شاهد معاملات متعادلی بودیم. غالبر پس از شفاف سازی در خصوص پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي ۹۵ بر اساس عملکرد واقعي ۶ ماهه و اعلام تعدیل مثبت 18 درصدی  با افت 8 درصدی و با قیمت 204 تومان بازگشایی شد و بدون فروشنده حقوقی ارزش معاملات 5 میلیارد ریال را رقم زد و در نهایت با قیمت پایانی 196 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

در گروه خودرویی، شاهد معاملات متعادل بودیم. در این گروه نماد خساپا با حجم 53 میلیون نتوانست رشد چندانی کند و در همان محدوده صفر تابلو به قیمت 112 تومان رسید. خودورو نیز 1.5 درصد مثبت بود و به قیمت 257 تومان رسید.

منابع محلی در الجزایر شامگاه سه شنبه اعلام کردند، خط تولید شرکت سایپا در الجزایر در ماه مارس سال جاری میلادی (اسفند/فروردین) در استان تیارت الجزایر به مرحله تولید می رسد .مقام های محلی استان تیارت الجزایر افزودند: قرار بود این خط تولید در ماه ژانویه به بهره برداری برسد، اما به علت تغییر مکان احداث شرکت، خط تولید سایپا در ماه مارس به مرحله تولید خواهد رسید .بنابر گزارش خبرگزاری الجزایر، محی الدین طاحکوت رئیس شرکت الجزایری طاحکوت (سیما موتور) الجزایر که سایپا با مشارکت این شرکت قرار است خط تولید خود را در الجزایر به بهره برداری رساند، گفت : این طرح مهم است و همکاری با شرکت سایپا باعث رونق اقتصادی در الجزایر، تولید خودروهای ارزان قیمت و اشتغال زایی برای جوانان الجزایری خواهد شد .وی گفت: هدف تنها تولید خودروهای سایپا در الجزایر نیست بلکه الجزایر دروازه ای برای ورود خودروی های شرکت سایپا به بازار آفریقا خواهد بود .پیشتر مهدی جمالی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، زمان آغاز بهره برداری خط تولید سایپا در کشور الجزایر را پایان امسال اعلام کرده بود .

در گروه فولادی و فلزی ، اکثر نمادها سبز رنگ بودند . افزایش قیمت ها جهانی در این گروه روند معاملات را تحت تاثیر قرار داد . امروز در بورس کالا شمش فولاد خوزستان در محدوده 1670 تومان برای هر کیلو قیمت خورد که در صورت تداوم این نرخ می تواند برای سال اینده با تعدیل خوبی همراه باشد . در این گروه با افزایش نرخ شمش خوزستان نمادهایی چون ارفع و هرمز نیز تاثیر مثبت می گیرند و می توانند سود خود را در اینده تعدیل دهند .

در گروه معدنی ، در این گروه افزایش نرخ های جهانی فلز روی روند معاملات گروه روی را تحت تاثیر قرار داد . فلز روی جهانی امروز در محدوده 2700 دلار برای هر تن معامله شد که در نتیجه تمام نمادهای گروه روی با افزایش تقاضا همراه شدند . نمادهای سنگ آهنی نیز با افزایش تقاضا همراه شدند . در این گروه کنور با صف خرید با کار خود خاتمه داد و به قیمت 251 تومان رسید . کگل نیز گزارش 9 ماهه خود را ارایه داد که با تعدیل مثبت همراه بود سهم در 9 ماهه  پیش بینی سود خود را 306 ریال  اعلام  کرده است در حالی که  در 6 ماهه این  عدد  263 ریال  بود . 16 درصد سود سال 95 را تعدیل داده است.  پوشش سود در 9 ماهه نزدیک  80% معادل  242 ریال  است.

قیمت سوخت و انرژی جهانیقیمت جهانی فلزات
تاريخ تنظيم: چهارشنبه 22 دی ماه 1395 - 15:23 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.