گزارش بازار دوشنبه 20 دی 95
گزارش بازار دوشنبه 20 دی 95

به گزارش پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس   223  واحد  کاهش یافت و به رقم 78609  واحد رسید. که نمادهای  خودرو با 37 واحد ،شپنا با 21 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 196.6میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 9.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با حدود   8  واحد  کاهش به رقم 826 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  151 میلیارد تومان رسید که نماد شلیا با رقمی حدود 7.3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود  

مهم ترین اخبار اقتصادی

راوی «امیرکبیر» در سالگرد شهادت او، آسمانی شد؛ آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی که دوستدارانش او را به نام سردار سازندگی می‌شناسند، 165 سال پس از میرزا تقی‌خان امیرکبیر که دل در گرو پیشرفت ایران داشت، مقارن با شب شهادت او، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی عروج کرد تا 19 دی برای جمهوری اسلامی ایران یادآور روزهای تلخ 14 خرداد 68، هفتم تیر و هشتم شهریور 1360شود؛ زیرا یار دیرین امام راحل و رهبری به‌صورت ناگهانی با انقلاب و امت وداع کرد و ایران را در بهت فرو برد. آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی که 82 بار تقویم زندگی را ورق زده بود، عصر روز گذشته بر اثر سکته قلبی به امام راحل پیوست .

رئیس‌کل بانک مرکزی در نامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها، از هدف‌گذاری این بانک برای کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به 5 درصد خبرداد. سیف با اعلام این موضوع که نسبت مطالبات غیرجاری در پایان تابستان به 11 درصد رسیده است، پنج ماموریت برای بانک‌ها مشخص کرد. «گزارش‌دهی کارگروه وصول مطالبات بانک‌ها » ، «بازمهندسی نظام اعتباری و اصلاح روش‌های اعتباردهی» و «ارتقای سازوکار نظارتی و کنترلی در اعتباردهی» مهم‌ترین محورهای این اقدامات است . رئیس کل بانک مرکزی در نامه‌ای خطاب به مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری با اعلام کاهش نرخ مطالبات غیرجاری به 11 درصد در شهریور سال جاری، هدف‌گذاری 5درصدی را برای این نسبت تعیین کرد. رئیس کل بانک مرکزی برای نیل به این هدف 5 ماموریت برای بانک‌ها و موسسات اعتباری مشخص کرد. نامه رئیس کل بانک مرکزی در کنار این موضوع، حاوی برخی نکات بود. نخست اینکه اعلام عمومی این نامه و هدف‌گذاری برای کاهش 6واحد درصدی می‌تواند به‌عنوان یک فصل‌الخطاب برای بانک‌ها محسوب شود و نشان از رویکرد جدی سیاست‌گذار در بحث مطالبات غیرجاری باشد. نکته دیگر این است که، اگرچه بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌توانند با رشد تسهیلات‌دهی، این نسبت را به نوعی کاهش دهند، اما تمرکز بانک مرکزی بر کاهش حجم مطالبات غیرجاری و تعیین و تکلیف بدهکاران بانکی است به نحوی که کیفیت دارایی‌ بانک‌ها به سمت بهبودی حرکت کند. نکته سوم نیز این است که رئیس کل بانک مرکزی چالش مطالبات غیرجاری را نه تنها دغدغه شبکه بانکی، بلکه در مقیاس بزرگ‌تر یکی از چالش‌های دولت و نظام دانست که باید برای این مشکل، راهکار عملی اتخاذ شود. نکته آخر نیز این موضوع است که رئیس کل بانک مرکزی هشدار داده اگر این چالش نظام بانکی برطرف نشده و تمرکز از روی منابع بانک‌ها برداشته نشود، می‌تواند بانک‌ها و موسسات اعتباری را با یک خطر جدی روبه‌رو کند .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شیراز در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بدون فروشنده حقوقی بیش از 8 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با افت 1 درصدی، قیمت پایانی 240 تومان به کار خود پایان داد ، در صدر کروه قرار گرفت و  با 4 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.نمادهای شکلر و شپمچا صف خریدی های گروه بودند.در نماد جم 2 ، 96 میلیون سهم در قیمت 956 تومان به صورت بلوکی انجام شد.نمادهای شپترو و شفارا در کف قیمتی خود بسته شدند.شاراک در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 2 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با افت 2 درصدی به قیمت 268 تومان رسید و در رتبه بعد از شیراز قرار گرفت ، با 8 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود. پارسان با 54 درصد خریدار حقوقی ارزش معاملات 6 میلیارد ریالی را رقم زد و در پایان در محدوده صفر منفی ، قیمت پایانی 212 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ظاهر شد.شدوص در پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/95 دوره 6 ماهه (حسابرسی شده)  927% تعدیل منفی ،پوشش 6 ماهه 81% مبلغ 52 تومان زیان اعلام کرد.شلیا پس از ارائه اطلاعات پيش بيني سال مالي 1396، با رشد 10 درصدی و با قیمت 1000 تومان به گردونه معاملات بازگشت و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 73 میلیارد ریال معامله شد و با قیمت پایانی 1,001 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، مرضیه شاهدایی اظهار کرد: پنج طرح پتروشیمی در دهه فجر و سه طرح نیز در ابتدای سال آینده وارد مدار تولید می شوند و به بهره برداری رسمی خواهند رسید .

درگروه پالایشی به جز ونفت و شرانل بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شبندر با 12 واحد منفی به عنوان ششمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس که طبق روال گذشته صندوق آرمان شهر 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود با 86 درصد فروشنده حقیقی بیش از 14 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر منفی،  قیمت پایانی 472 تومان به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.شپنا در محدوده صغفر تابلو کار خود را آغاز کرد ودر بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 4 میلیون سهم دادو ستد شد و در نهایت با افت 1 درصدی ، قیمت پایانی 274 تومان روز خود را به اتمام رساند ، پرحجم ظاهرشد و با 22 واحد منفی سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.شتران بدون فروشنده حقوقی ارزش معاملات بیش از 6 میلیارد ریالی را رقم زد و در پایان با افت 1 درصدی ، قیمت پایانی 281 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد. پالایشگاه تبریز که با اعلام سود 55 تومان به جای زیان 35 تومانی سال گذشته، ۱۸۰ درجه تغییر و گل کاشته بود، امروز به دلیل عمکلرد ضعیف ۶ ماهه و تعدیل منفی سود، با توقف نماد روبرو شد.با این اوصاف انتظار می رود نماد این شرکت بعد از ارایه گزارش جدید و احتمالا" توضیحات مدیران، طی روزهای آینده آماده بازگشایی شود.

به نقل از بلومبرگ، نماینده کویت نزد اوپک گفت، کشورهای تولید کننده نفت از عربستان گرفته تا امارات در حال تبعیت از توافق کاهش تولید به منظور تثبیت بازار هستند.سخنگوی شرکت ملی گاز با بیان اینکه واردات گاز از ترکمنستان کماکان متوقف است، گفت: با این وجود سوآپ روزانه ۶ میلیون مترمکعب گاز ترکمنستان از مسیر ایران به جمهوری آذربایجان ادامه دارد.

در گروه ساختمانی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.ثاخت با توجه به ارائه صورتهاي مالي حسابرسي شده سال مالي منتهي به ثاخت31/06/95، با افت 7 درصدی ، قیمت 110 تومان به گردونه معاملات بازگشت و تحت حمایت سهامداران حقیقی ، حجم معاملاتی پائین ، قیمت پایانی 105 تومان روز خود را به اتمام رساند.لازم به ذکر است این نماد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي، در پايان معاملات امروز متوقف شد.ثمسکنح با افت 80 درصدی ، صف فروش حدودا 9.7 میلیونی و با قیمت 2 تومان باز گشایی شد و بدون خریدار حقوقی ، با همین قیمت به کار خود خاتمه داد.

در گروه سایر واسطه گریهای مالی به جز ولیز و ایران بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند. ولغدر با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 30/09/95، با افت 2 درصدی ، با قیمت 119 تومان بازگشایی شد و بدون خریدار حقوقی ، حجم معاملاتی پائین با قیمت آخرین معامله 113 تومان و صف فروش کوچکی روز خود را به اتمام رساند.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات متعادلی بودیم.روز چهارشنبه مورخ 22/۱۰/95 تعداد ۴۷،۱۸۲،۰۳۱ سهم از سهام شرکت ریل سیر کوثر (سهامی عام) برای اولین بار و پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران ، در نماد حسیر۱ به روش ثبت سفارش، عرضه می گردد.

 

در گروه خودرویی، اکثر نمادها این گروه با فشار فروش همراه شدند .  نماد خساپا هر چند، چندین بار با افزایش تقاضا همراه شد ولی در نهایت عرضه بر تقاضا غلبه کرد و سهم در محدوده 2 درصد منفی به کار خود خاتمه داد. نماد خوردو دیگر نماد مطرح این گروه نیز در محدوده 4 درصد منفی به قیمت 253 تومان رسید .

بنابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در 9ماه سال جاری در مجموع 49 هزار و 331 دستگاه انواع خودروی سواری به کشور وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش 62 درصدی را نشان می‌دهد. بر این اساس ارزش دلاری خودروهای وارد شده به کشور طی این مدت یک میلیارد و 295 میلیون دلار بوده است که این رقم با برنامه دولت از محل واردات خودرو در بودجه سال 95 فاصله بسیاری دارد. دولت در شرایطی نتوانسته درآمدهای خود از محل واردات خودرو را محقق کند که دو ماه و اندی به پایان سال مانده است. این موضوع در حالی است که بسیاری از کارشناسان به‌دنبال تغییر و تحولات صورت گرفته در قوانین و مقررات واردات خودرو از کاهش واردات به کشور خبر می‌دهند و اینکه این موضوع اثر جدی بر تحقق برنامه دولت از این مسیر دارد .موضوع قابل توجه دیگر آنکه، میزان واردات خودرو در 9 ماهه سال جاری نشان از سهم 5 درصدی وارد‌کنندگان از بازار خودرو کشور دارد.

در گروه فولادی و فلزی، برخی نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند . فولاد مبارکه که در گزارش 9 ماهه نزدیک به 20 درصد تعدیل داده بود معاملات مثبتی را تجربه کرد . در صورت تداوم قیمت های بورس کالا می توان به تعدیل سود این شرکت در اینده امیدوار بود . ذوب در این گروه نیز معاملات مثبتی داشت همچنین در خصوص صورتجلسه بررسی قیمت خرید کنسانتره ذغال سنگ اعلام شد قیمت جدید در جلسه هییت مدیره محترم شرکت در 15 دی مورد تصویب قرار گرفت و از ابتدای سال 95 لازم الاجرا گردیده است. بدیهی است افزایش هزینه ناشی از تغییر نرخ ذغالسنگ در اصلاحیه بودجه 95 ارایه خواهد شد.

قیمت سوخت و انرژی جهانی

قیمت جهانی فلزاتتاريخ تنظيم: دوشنبه 20 دی ماه 1395 - 15:45 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.