گزارش بازار یک شنبه 19 دی 95
گزارش بازار یک شنبه 19 دی 95به گزارش پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 7 واحد افزایش یافت و به رقم 78,833 واحد رسید. که نمادهای خساپا با 43 واحد ،کچاد با 28 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 137 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با حدود 2 واحد کاهش به رقم 835 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  196 میلیارد تومان رسید که نماد غدیس با رقمی حدود 6.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .    

مهم ترین اخبار اقتصادی

کاهش نسبت مطالبات غیرجاری از نرخ 13.6 درصد در پایان شهریور ماه 1393 در زمان آغاز به کار کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانک‌ها به نرخ 11 درصد در شهریور ماه سال جاری و مهار نسبی معضل افزایش لجام گسیخته این مطالبات، توفیقی است که با همکاری و تعامل کم‌نظیر تمام دست‌اندرکاران به ویژه مدیران ارشد بانکی حاصل شده است . ولی اله سیف در نامه ای به مدیران عامل بانک ها و موسسات اعتباری بر افزایش حجم و نسبت مطالبات غیرجاری به عنوان یکی از مشکلات و معضلات شبکه بانکی کشور، طی ده سال اخیر اشاره کرد و گفت: این موضوع نشان‌دهنده عملکرد ضعیف بانک‌ها و موسسات اعتباری در نظام اعتباری بوده که با عمیق‌تر شدن شکاف تسهیلات جاری و غیرجاری، افزایش ریسک اعتباری و به تبع آن، کاهش کیفیت دارایی‌های شبکه بانکی را سبب شده است .رییس کل بانک مرکزی در این نامه تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین دلایلی که طی سال‌های گذشته این معضل را در صدر مشکلات نظام بانکی قرار داده، اصرار به رفع مشکلات ساختاری اقتصاد کشور تنها از طریق استفاده از منابع محدود بانک‌ها به دلیل ضعف ساختاری و سهم اندک بازار سرمایه بوده و این در حالیست که در دهه اخیر به دلیل عوامل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، بخش قابل توجهی از اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی پس از دریافت تسهیلات، قادر به پرداخت دیون خود نبوده و یا اینکه به عللی تمایل به بازپرداخت آن نداشته‌اند؛ در نتیجه افزایش چشمگیر میزان مطالبات غیرجاری بانک‌ها را موجب شده است. آثار و پیامدهای ناگوار این معضل به گونه‌ای است که در صورت عدم توجه کافی سیاستگذاران پولی کشور، می‌تواند بانک‌ها و موسسات اعتباری را با خطر ورشکستگی مواجه کند و به بحران اقتصادی در سطح کلان بینجامد .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.پارسان با 18 واحد مثبت به عنوان  ششمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 96 درصد خریدار حقوقی بیش از 12 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، قیمت پایانی 213 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت.نمادهای شسینا ،شپمچا و شکلر صف خریدی های گروه بودند.شاراک در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 4 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان با افت 3 درصدی به قیمت 275 تومان رسید و با 10 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت و در رتبه بعد از پارسان قرار گرفت. در این نماد شنيده ميشود با توجه به اختلاف فاحش قيمت ارز مبادله اى و ارز آزاد ميتواند براى امسال ٧٠ تومان و سال آتى حداقل ١٠٠ تومان سود اعلام كند.ساینا، شتوکا و شلعاب در کف قیمتی خود بسته شدند.شاراک با 87 درصد خریدار حقوقی ارزش معاملات 10 میلیارد ریالی را رقم زد و در انتها در محدوده صفر مثبت ، قیمت پایانی 190 تومان روز خود را به اتمام رساند.

درگروه پالایشی اکثر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.در نماد شبندر که دیروز صندوق آرمان شهر 3 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز در محدوده صفرتابلو کار خود را آغاز کرد و با 87 درصد خریدار حقوقی بیش از 6میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت به قیمت 475 تومان رسید و با 5 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت ، پرارزش ترین سهم گروه شد.شپنا با 98 درصد فروشنده حقیقی در حدود 3 میلیون سهم جا به جا شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، قیمت پایانی 279 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ظاهر شد.شاوان تحت حمایت سهامداران حقیقی ، حجم معاملاتی پائین ، با رشد 2 درصدی و قیمت پایانی 1,205 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

معاون وزیر نفت از سرمایه گذاری ژاپنی‌ها برای بهسازی 4 پالایشگاه قدیمی خبر داد و گفت: به منظور کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه ها تاکنون مذاکرات متعددی با شرکت‌های بین‌المللی به ویژه کره جنوبی و ژاپن انجام شده است .

به گزارش بلومبرگ، افزایش تولید نفت شیل از سال 2014 باعث شد قیمت نفت در بازارهای جهانی به شدت کاهش یابد، اما کاهش شدید قیمت نفت که بیش از 100 دلار هم رسید، باعث شد تعداد دکل‌های نفتی فعال در حوزه شیل آمریکا به یک‌سوم برسد. اخیراً کشورهای اوپک و غیراوپک در 30 نوامبر به توافق رسیدند که تولید نفت را روزانه 1.8 میلیون بشکه در روز کاهش دهند، این توافق  باعث شده است روز به روز تعداد دکل‌های نفتی در آمریکا افزایش یابد که البته افزایش دکل‌ها حتی قبل از رسیدن به توافق که صحبت‌های مقدماتی مطرح بود،نیز انجام شد.

در گروه غذایی شاهد معاملات متعادلی بودیم. در این گروه نماد تازه وارد غديس در قیمت 2,310 ریال کشف قیمت شدشرکت پاکدیس امروز برای نخستین بار در بازارسرمایه ایران روش جدید عرضه اولیه سهام به نام ثبت سفارش (Book Building) عملی شد تا راه برای دیگر شرکت ها باز شده و حضور شرکت های جدید فقط از طریق حراج نباشد .در این عرضه که 10 درصد معادل 28 میلیون سهم پاکدیس (از زیرمجموعه های بنیاد مستضعفان و تولید کننده ساندیس ) در فرابورس واگذار شد .

در گروه قندی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.قشهد پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و تقسيم سود نقدي 15 تومانی و تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 31/06/96، در حاشیه 3 درصد مثبت ،با قیمت 500 تومان بازگشایی شد و بدون فروشنده حقوقی ، حجم معاملاتی پائین ، قیمت پایانی 498 تومان به معاملات خود خاتمه داد.قشکر پس از ارائه زیان 31 تومانی به ازای هر سهم در دوره 12 ماهه منتهی به 31/06/95 (حسابرسی شده) ، با افت 3 درصدی و با قیمت 166 تومان به گردونه معاملات بازگشت و بدون تحرک سهامداران حقوقی ارزش معاملات 341 میلیون ریالی را تجربه کرد و با همان قیمت بازگشایی روز خود را به اتمام رساند.

در گروه کانی های غیر فلزی بیشتر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.کاذر پس از شفاف سازی در خصوص پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي 95 ، در قیمت 240 تومان و با صف فروش حدودا 8 میلیونی بازگشایی شد این نماد بدون تحرک سهامداران حقوقی و قیمت آخرین معامله 240 تومان ،صف فروش در حدود 4 میلیونی روز خود به به اتمام رساند.

در گروه سیمانی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.سشمال در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 3 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با رشد 4 درصدی به قیمت 209 تومان رسید.این نماد پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه 30 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی دارد.سهگمت با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد.

گروه شرکتهاي چند رشته اي صنعتي یکدست قرمز پوش بودند.وامید تحت حمایت سهامداران حقیقی ،حجم معاملاتی پائین در محدوده صفر منفی ، قیمت پایانی 176 تومان به معاملات خود خاتمه داد.این شرکت که مالک 74.7 درصد سهام "وسپه" است ، در نظر دارد 457 میلیون و 470 هزار سهم را به قیمت پایه هر سهم 158 تومان و به صورت نقد در بازار اول معاملات بورس واگذار کند .این رویداد یکشنبه آینده 26 دی از طریق کارگزاری بانک سپه رخ خواهد داد.

در گروه فولادی و فلزی نیز برخی نمادها با افزایش تقاضا همراه شدند در این گروه ذوب توانست در قیمت 281 تومان به صف خرید برسد. فخوز در این گروه گزارش امیدوارکننده 9 ماهه خود را منتشر کرد،این شرکت سود هر سهم منتهی به 30/12/ 95شرکت را مبلغ 468 ریال اعلام نموده است در حالی که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 126 درصدی همراه بوده است. این شرکت در 9 ماهه 306 ریال سود ساخته و توانست 65 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. برخی از دلایل این مثبت شامل افزایش 11 درصدی فروش،افزایش 142 درصدی خالص سایر درآمدها (هزینه ها) ی عملیاتی ، افزایش 82 درصدی سود عملیاتی ، کاهش 1 درصدی هزینه های مالی می توان عنوان نمود.

در گروه خودرویی،شاهد معاملات سبز در اکثر نمادها بودیم. خساپا در این گروه با افزایش تقاضا همراه شد و توانست با صف خرید به کار خود پایان دهد . سایر نمادها نیز معاملات متعادلی را تجربه کردند .همچنین در خبری شنیدیم،به‌رغم آنکه پیش از تدوین دستورالعمل واردات خودرو در سال 1393 ، سهم واردکنندگان نماینده 30درصد و واردکنندگان متفرقه 70 درصد بود، اما بنا بر سیاست‌های وزارت صنعت مبنی‌بر ساماندهی واردات در پساتحریم، هم‌اکنون واردکنندگان نماینده با 49 درصد و واردکنندگان متفرقه با سهم 51 درصدی به واردات خودرو مشغول هستند.تغییر سهم در بازار خودروهای وارداتی در حالی است که به‌رغم دستورالعمل وزارت صنعت، باز هم متفرقه‌ها در رتبه بالاتری نسبت به نمایندگی‌ها قرار دارند که این موضوع خود نمایانگر نبود انحصار در بازار وارداتی‌ها تعبیر می‌شود. اما به‌دنبال حذف برخی از شرکت‌های واردکننده از سایت ثبت‌سفارش پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که واردات خودرو تا سال آینده با تغییرات زیادی در سهم متفرقه‌ها و نمایندگی‌ها روبه‌رو نباشد .

قیمت سوخت و انرژی جهانی
قیمت جهانی فلزات

تاريخ تنظيم: یکشنبه 19 دی ماه 1395 - 16:37 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.