گزارش بازار شنبه 18 دی 95
گزارش بازار شنبه 18 دی 95
نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 163 واحد کاهش یافت و به رقم 78,826 واحد رسید. که نمادهای خساپا با 43 واحد ،خودرو با 28 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 133 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با حدود 8 واحد کاهش به رقم 837 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  201 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .    

 

دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 3945 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 183 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

چهارشنبه هفته گذشته صورت‌جلسه آخرین نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در سال 2016 میلادی منتشر شد که نشان می‌داد اعضای کمیته سیاست‌گذار پولی بانک مرکزی آمریکا به احتمال کاهش رشد آمریکا تحت‌تاثیر تقویت بیش از حد دلار اشاره کرده‌اند. به این ترتیب، شاخص دلار چهارشنبه افت کرد و داده‌های بدی که روز جمعه از بازار کار آمریکا منتشر شد، روند انقباض پولی در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را مبهم‌تر ساخت. عمده‌ترین دلیل نگرانی آمریکایی‌ها از دلار قوی، کاهش رقابت‌پذیری خدمات و کالاهای این کشور در بازارهای جهانی در صورت تقویت بیش از حد دلار است. از سوی دیگر با اوج‌گیری دلار، محبوب شدن دارایی‌های آمریکایی می‌تواند فرار سرمایه از بازارهای نوظهور را تشدید کند. اعضای فدرال رزرو در نشست دسامبر نگرانی دیگری را هم مطرح کرده‌اند؛ آنها گفته‌اند که با سیاست‌های دولت تازه ترامپ «راحت» نیستند. برنامه‌های بلندپروازانه او می‌تواند به رشد تورم منجر شود و افزایش نرخ‌های بهره را تشویق کند، موضوعی که در نهایت به معنای رشد دوباره دلار است. جالب اینجاست که تمام این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که برخی جریان‌ها در ایران با رویکردهای خاص می‌کوشند سیاست‌گذار را برای کاهش قیمت ارزهای خارجی تحت فشار قرار دهند .

بانک جهانی گزارش جدیدی را با عنوان «رصد اقتصاد ایران» منتشر کرده و به بررسی اقتصاد کشورمان پرداخته است. این گزارش در دوفصل تنظیم شده است که فصل اول آن به پیشرفت‌های اخیر اقتصادی و سیاسی ایران می‌پردازد و در فصل دوم چشم‌انداز و ریسک‌های اقتصادی ایران مورد بررسی قرار گرفته است. در این گزارش مولفه‌های مهمی همچون آهنگ اشتغال، مخارج دولت و میزان فشارهای تورمی مورد بررسی قرار گرفته و به چشم‌انداز آینده این اقتصاد و ریسک‌هایی که متوجه آن هستند اشاره شده است. بانک جهانی در این گزارش می‌نویسد :

مزایای مورد انتظار از اجرای برجام فقط در بخش نفت و افزایش تولید و صادرات در این بخش محقق شده است. این تاخیر عمدتا به دلیل نگرانی بانک‌های جهانی در مورد ریسک‌های باقی‌مانده از لغو تحریم‌ها است. این ریسک‌ها اشکال مختلفی دارد: فقدان شفافیت در اجرای عملی برجام، نگرانی درباره احتمال بازگشت تحریم‌ها و پیچیدگی‌های ناشی از تحریم‌های غیر‌هسته‌ای. آمار اولیه از بهار 2016 نشان می‌دهد وضعیت اقتصاد ایران پس از رشد ضعیف سال گذشته بهبود یافته است، گرچه این رشد با اتکا به جهش سریع بخش نفتی بوده است.پیش از این و در سال‌های 2012 و 2013 اقتصاد ایران به ترتیب 8/ 6 و 9/ 1 درصد منقبض شده بود اما در سال 2015 و پیش از اجرای برجام، رشد ملایم 6/ 0 درصدی را تجربه کرد.معیارهای اقتصادی به نشانه‌های بهبود اقتصادی اشاره دارند به‌طوری که در دوره آوریل تا ژوئن 2016 (فصل اول 1395) اقتصاد ایران رشد 4/ 5 درصدی را ثبت کرده است. این عملکرد قوی به دلیل افزایش تولید و صادرات نفت بوده است. در دوره 2011 تا 2015 بخش نفت حدود 19 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل داده است .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . خساپا در جریان معاملات امروز بازگشایی شد این نماد که جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده مبني بر انتخاب اعضاي هيات مديره متوقف شده بود در جریان معاملات امروز و با قیمت 115 تومان به تابلو معاملات بازگشت سایپا افت 4 درصدی را تجربه کرد و به قیمت 1098 ریال رسید . خکاوه با قیمت 84 تومان بازگشایی شد و با عرضه همراه شد این نماد افت 20 درصدی را شهد شد و با قیمت پایانی 812 ریالی معاملاتش را به پایان رساند . نمادهای خکمک ، خلنت از منفی های گروه بودند که با صف فروش بسته شدند . با توجه به معاملات منفی بیشتر نماد و روند منفی شاهد صف خرید در نماد ختوقا بودیم این نماد با افزایش تقاضا همراه شد و رشد 4 درصدی را تجربه کرد .

رئیس شورای رقابت با اشاره به طبیعی بودن اختلاف قیمت خودروهای مدل 95 با 96 و عدم ورود به قیمت گذاری خودروهای وارداتی، گفت: فروش قطعی مدل های ۹۶ طبق دستورالعمل است.

سایپا بعد از انتخاب هیات مدیره، با کاهش ۴ درصدی قیمت سهام به بورس بازگشت و زیرمجموعه مهم آن یعنی سرمایه گذاری سایپا هم برنامه افزایش سرمایه ۲۵ درصدی داد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.جم با 26 واحد مثبت به عنوان چهارمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 5 میلیون سهم معامله شد که در حدود 3 میلیون آن در قیمت 960 تومان در ساعت میانی بازار بلوک زده شد ، در نهایت با رشد 1 درصدی به قیمت 959 تومان رسید و در صدر گروه قرار گرفت.شپمچا بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف خریدی گروه شد.شخارک با 88 درصد خریدار حقیقی در حدود 28 میلیارد ریال دادوستد شد و در انتها با افت 2 درصدی وقت پایانی 1,364 تومان به معاملات خود خاتمه داد .شتوکا در بین استقبال سهامداران حقیقی تنها نمادی بود که در کف قیمتی خود بسته شد.شخارک در بین استقبال سهامداران حقیقی ارزش معاملات 6 میلیارد ریال را رقم زد و در محدوده صفر منفی ،قیمت 1,810 تومان روز خود را به اتمام رساند و با 0.7 واحد منفی پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.

وزیر نفت در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن قدردانی از همکاری مجلس در حذف ماده ٥٣ گفت: این اقدام زمینه تقویت و ایجاد چشم انداز روشن و با ثبات برای سرمایه گذاری و توسعه صنعت پتروشیمی را فراهم می کند .

در گروه پالایشی اکثر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.در نماد شبندر که در آخرین روز کاری صندوق آرمان شهر 5 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود با 84 درصد فروشنده حقیقی بیش از 28 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 1 درصدی ، قیمت پایانی 474 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در صدر گروه قرار گرفت ، با 21 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.شپنا در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 91 درصد فروشنده حقیقی در حدود 5 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها در محدوده صفر منفی به قیمت 276 تومان رسید .شبریز تحت حمایت سهامداران حقیقی در حدود 2 میلیون سهم جا به جا شد و در  پایان در محدوده صفر مثبت ، قیمت پایانی 492 تومان روز خود را به اتمام رساند و سوم گروه شد. 

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، شرکت نفت آرامکو عربستان سعودی با مشتریان خود در سطح جهان به منظور کاهش احتمالی ۳ تا ۷ درصد عرضه نفت خام در ماه آینده میلادی یعنی فوریه وارد مذاکره شده است. این در حالی است که ۴ منبع آگاه اعلام کردند که این اقدام شرکت آرامکو به منظور پایبندی عربستان سعودی بر سر توافق کاهش تولید نفت اوپک کلید خورده است .

در گروه های فلزی و معدنی، شاهد اقبال سهامداران به سهام گروه فولادی و سرب و روی بودیم؛ بطوریکه نمادهایی همچون هرمز، فراور، فزرین، کبافق و زنگان صف خرید را در معاملات امروز خود تجربه کردند. فولاد که بیشترین حجم معاملات را در بین نمادهای این گروه داشت همچنان در محدوده صفر تابلو معامله شد.  فولاد که در گزارش 9 ماهه خود سود هر سهم سال مالی جاری را 19 درصد افزایش داده است.  دو قلوهای سنگ آهنی نیز با حمایت حقوقی معاملات پرحجمی داشتند. در ومعادن بانک پاسارگاد همچنان فروشنده است. امروز دراین گروه، همچنین شاهد بازگشایی نماد کروی پس از برگزاری مجمع فوق العاده انتخاب اعضای هیات مدیره با رشد 4 درصدی در قیمت 290 تومان بودیم.

در گروه انفورماتیک، معاملاتی متعادل و رو به منفی را در اکثر نمادها نظاره گر بودیم؛ معاملات منفی مرقام تا آستانه صف فروش نیز پیش رفت. مفاخر در ادامه روند نزولی خود به محدوده حمایتی 354 تومان رسید. رتاپ که آگهی دعوت به مجمع جهت تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه را بر روی کدال منتشر کرده اغلب در محدوده صفر تابلو معامله شد؛ این شرکت قصد دارد سرمایه خود را با افزایش 100 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به مبلغ 3.643.408 میلیون ریال برساند. گفتنی است هدف از این افزایش سرمایه جبران مخارج بابت سرمایه گذاری های انجام شده و اجرای طرح توسعه ظرفیت عملیاتی و نوسازی دستگاه های کارت خوان اعلام شده است.

 

 

 

فلزات جهانیhttp://www.nerkhbox.com/

 

قیمت سوخت و انرژیhttp://www.nerkhbox.com/

 

 

پرشین تحلیل – دی ماه 95

تاريخ تنظيم: شنبه 18 دی ماه 1395 - 15:57 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.