گزارش بازار چهارشنبه 15 دی 95
گزارش بازار چهارشنبه 15 دی 95
نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس واحد افزایش یافت و به رقم 78,991 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 41 واحد ،پارسان با 39 واحد ، بیشترین تاثیر مثبت و نماد وغدیر با 11 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 518 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با کاهش 5 واحدی به رقم 845 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  152 میلیارد تومان رسید که نماد کیمیا با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .     

دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 3930 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 160 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

نخستین روز بازارهای جهانی در شرایطی آغاز شد که قیمت نفت، سهام جهانی و شاخص دلار صعود کردند. این در حالی است که در ژانویه 2016 شرایط معکوسی رقم خورد. انتشار آمار ضعیف از اقتصاد چین ابتدا سقوط بازارهای سهام آسیا را رقم زد و در ادامه سایر بازارهای سهام و قیمت نفت کاهش یافت. سال 2017 اما، آمارهای اقتصادی در چین، اروپا و آمریکا فراتر از انتظارات بود و باعث تقویت عمده بازارهای سهام و همچنین رشد شاخص دلار شد. بسیاری از سهام‌ها نظیر شاخص فوتسی لندن، S&P و نزدک آمریکا، شانگهای چین و شاخص سهام اقتصادهای نوظهور سبزپوش شدند. همچنین شاخص جهانی دلار رکورد جدیدی را در سقف 14 ساله به ثبت رساند. همزمان در بازار نفت نیز نشانه‌های مثبتی از کاهش سطح تولیدات برخی اعضای اوپک مشاهده می‌شد که توانست قیمت نفت‌های شاخص را بیش از 2 درصد رشد دهد. به‌طوری‌که نفت برنت و نفت خام آمریکا به ترتیب کانال‌های جدید 58 و 55 دلاری را تجربه کردند. باوری قدیمی در بازارهای جهانی وجود دارد که می‌گوید روند قیمت‌ها در یک سال، تکرار مسیر قیمت‌ها در ژانویه است. این بار باید دید که در ادامه سال 2017، بازارها روند صعودی خود را ادامه می‌دهند یا مشابه سال گذشته، برخی رویدادهای غافلگیرانه جهت‌گیری قیمت‌ها در پایان سال را تغییر می‌دهند .

روز گذشته اولین معاملات بلوکی اسناد خزانه اسلامی در نمادهای اخزا7 تا اخزا10 انجام شد. اوراق مزبور در قیمت‌های بالاتر از قیمت نمادهای عادی اسناد خزانه اسلامی به بازار عرضه و با استقبال مناسبی از سوی خریداران مواجه شدند. تا جایی که بخش اعظمی از حجم و ارزش معاملات روز گذشته فرابورس نیز به دادوستدهای این اوراق اختصاص یافت. این موضوع شاهد دیگری است که تقاضا برای این اوراق در سطوح بالایی قرار دارد و به‌نظر می‌رسد عرضه‌های صورت‌گرفته پاسخگوی تقاضای موجود نیست .روز گذشته در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس حدود 3میلیون و 90هزار ورقه به ارزش حدود 290میلیارد تومان در 557 نوبت معاملاتی مورد دادوستد قرار گرفت. بر این اساس، حدود 75درصد از ارزش معاملات فرابورس روز سه‌شنبه به معاملات بازار اوراق با درآمد ثابت اختصاص پیدا کرد. حجم معاملات اوراق اسناد خزانه اسلامی طی معاملات روز گذشته 50 درصد از حجم و ارزش معاملات بازار با درآمد ثابت فرابورس را به خود اختصاص داد. (در بازار اسناد خزانه اسلامی دیروز یک میلیون و 510هزار ورقه به ارزش بیش از 132میلیارد تومان در 290نوبت معامله شد). معاملاتی که بخش چشمگیر حجم و ارزش آن به معاملات بلوکی در چهار سررسید «اخزا7» تا «اخزا10» تعلق داشت. به دنبال اطلاعیه 13 دی ماه 95، مدیریت عملیات بازار و اعضای فرابورس از قصد شرکت تامین سرمایه بانک ملت برای عرضه تعداد 100هزار و یک ورقه معادل 66/ 0درصد از کل اوراق اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم (اخزا10) در روز سه‌شنبه با همان تاریخ سررسید 3 مهرماه 96 خبر داد .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . خودرو در محدوده صفر منفی و با قیمت 2673 ریال به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 11 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خپارس در محدوده صفر منفی به کار خودش پایان داد این نماد امروز به قیمت 873 ریال رسید . خکمک با افت 4 درصدی به معاملاتش خاتمه داد به قیمت 1044 ریال رسید . خکاوه که با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده بود د جریان معاملات امروز آماده بازگشایی شد اما بدلیل عدم کشف قیمت شاهد معامله ای در این نماد نبودیم . نمادهای خفناور ، خفنر از منفی های گروه بودند که با صف فروش بسته شدند .

سایپا دیزل بعد از اعلام مواضع سازمان بورس، تا دقایقی دیگر بدون محدودیت دامنه نوسان و بعد از غیبت ۷۷ روز] آماده بازگشایی نماد شد. دراین رابطه مدیر عملیات بازار اعلام کرد:  نماد معاملاتی شرکت سایپا دیزل با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 1395/12/30 و ارائه اطلاعات شفاف سازی، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی آماده انجام معامله است.

معاون وزیر صنعت گفت: ایدرو در افق ۱۴۰۴ صادرات یک میلیون خودرو و 3 ‌میلیارد دلار قطعه را در سند اهداف و سیاست‌های صنعت خودرو پیش‌بینی کرده است.

در گروه معدنی و فلزی اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند . در این گروه نماد کیمیا که قیمتش تا نزدیک های صفر تابلو رشد کرده بود با فشار عرضه همراه شد و به صف فروش تبدیل شد . در نمادهای سنگ اهنی نیز دوقلوهای سنگ اهنی معاملات قرمز رنگی را تجربه کردند .

در خبری شنیدیم که ، طبق قانون معادن و آیین‌نامه اجرایی آن تمام بهره‌برداران معادن موظفند 10 درصد از بهای ماده معدنی موضوع پروانه را به نرخ روز در سر معدن به‌صورت استخراج شده یا کانه آرایی شده، به‌عنوان حقوق دولتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت کنند که این درصد با در نظر گرفتن عواملی مانند میزان ذخیره،‌ عیار، کیفیت ماده معدنی، مناطق دور افتاده یا کمتر توسعه یافته و... قابل کاهش یا افزایش است .میزان کاهش برای معادن بزرگ حداکثر 5 درصد و افزایش برای سایر معادن حداکثر سه برابر درصد مبنا (10 درصد) است .

در گروه پتروشیمی امروز اکثر نمادها با فشار فروش همراه بودند، هرچند افزایش نرخ ارز می تواند روی این گروه تاثیر بسزایی داشته باشد ولی شاهد معاملات منفی در این گروه بودیم، دراین گروه نمادهای متانولی با توجه با افزایش قیمت جهانی متانول و نرخ دلار می توانند برای سال جدید با تعدیل های خوبی همراه باشند . در نماد زاگرس در صورتی که نرخ فروش صادراتی 300 دلار برای هر تن و نرخ دلار 39000 ریال و همچنین نرخ گاز مصرفی 10 سنت و نرخ ارز مبادله ای 33000 ریال باشد برای سال 96 می تواند در حدود 4500 ریال برای هر سهم سود بسازد.

در خبری عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به افزایش پنج تا ١٥ درصدی تولید مجتمع‌های پتروشیمی کشور در نیمه نخست امسال، از افزایش ١٠ تا ٢٠ درصدی تولید در نیمه دوم سال ٩٥ خبر داد .به گزارش شانا، علی محمد بساق‌زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر با توجه به افزایش خوراک‌ مجتمع‌های پتروشیمی، وضع تولید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است .وی همچنین از افزایش ٥ تا ١٠ درصدی صادرات و همچنین رشد ١٢ تا ١٨ درصدی افزایش مصرف داخلی صنعت پتروشیمی خبر داد .مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: با در نظر گرفتن تعمیرات اساسی نیمه نخست امسال در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی، حدود پنج تا ١٠ درصد افزایش تولید ایجاد شده است که نیمه دوم امسال وضع تولید بهتر خواهد شد.

در گروه پالایشی اکثر نمادها قرمز رنگ بودند و اکثرا کم حجم . در این گروه شاوان با حجم 700 هزارتا به قیمت 1207 تومان رسید . شبندر نیز در محدوده صفر تابلو به قیمت 475 تومان رسید . هر چند که روند افزایشی قیمت نفت و دلار می تواند روی سود این شرکت ها تاثیر داشته باشد.

قیمت جهانی فلزاتقیمت سوخت و انرژی در بازار جهانیتاريخ تنظيم: چهارشنبه 15 دی ماه 1395 - 16:23 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

شنبه 18 دی ماه 1395
با سلام و خسته نباشید آیا امکان استفاده از گزارش های خوب شما برای انتشار موجود است؟ با ذکر منبع البته اقدام خواهیم کرد
چهارشنبه 22 دی ماه 1395
با سلام . در صورت ذکر منبع به صورت مشخص . مشکلی ندارد.