گزارش بازار سه شنبه 14 دی 95
گزارش بازار سه شنبه 14 دی 95

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 14 واحد افزایش یافت و به رقم 78,983 واحد رسید. که نمادهای تاپیکو با 41 واحد ،پارسان با 32 واحد ، بیشترین تاثیر مثبت و نماد فارس با 55 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 388 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با کاهش 1 واحدی به رقم 852 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  341 میلیارد تومان رسید که نماد کیمیا با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .     

دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 3970 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 165 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

بررسی آمارها نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر شاخص جهانی دلار در مقابل سایر ارزها به‌شدت تقویت و در مقابل ارزش سایر اسعار مهم از جمله یورو و پوند در برابر آن تضعیف شده است. این اتفاق در سه سال و نیم اخیر نیز، با شدت بیشتری رخ داده است. به‌عنوان مثال، در سه سال و نیم اخیر، نسبت دلار در مقابل یورو 3/ 26 درصد رشد کرده و این افزایش در برابر پوند 28 درصد بوده است. این روند در حالی است که تغییرات نرخ دلار به ریال در مقایسه با سایر ارزها اندک بوده و طی 3 سال و نیم گذشته 5/ 8 درصد تقویت شده است. این تغییرات ارزها از منابع معتبر استخراج‌شده، در بازه‌های زمانی دو ماهه نیز این موضوع را تایید می‌کند. اما در داخل کشور، این سوءتفاهم وجود دارد که تضعیف پول ملی در مقابل دلار تنها برای ریال بوده و مطابق این استدلال، سیاست‌گذار ارزی باید با مداخله اثر این تغییرات را کمرنگ کند. غافل از اینکه رویداد مذکور جهانشمول بوده و اتفاقا در زمان دولت یازدهم، تضعیف ریال در مقابل سایر ارزها کم‌شتاب‌تر شده است. رصد این تغییرات نشان می‌دهد نه‌تنها کاهش نسبت برابری پول ملی در برابر دلار، یک اقدام نامطلوب در اقتصاد نیست، بلکه خاصیت تنظیم‌گری و ثبات‌ساز دارد. در غیر این صورت، رقبای سیاسی و اقتصادی ایالات‌متحده تن به تغییر برابری ارزش پول ملی خود نمی‌دادند .

بر اساس اعلام کارشناسان اقتصادی، در طول ٢٤ سال گذشته حدود ٥٣ درصد منابع دولت از صنعت نفت تامین شده که دولت آن را در بخش‌های مختلف هزینه کرده است . آمار‌های موجود نشان می‌دهد که سهم نفت در تولید ناخالص ملی (GNP) امسال به ١٥ درصد می رسد و سهم نفت در اقتصاد ایران نقش آفرینی بیشتری خواهد داشت، اما دستیابی ایران به افزایش ظرفیت تولید نفت و رسیدن به سقف تولید حدود چهار میلیون بشکه کاری آسان و ساده نبوده که مهندسان و متخصصان این صنعت به آن دست یافتند .از ابتدای سال ١٣٩١ به دلیل تشدید تحریم‌های استکبار جهانی علیه ایران که پیش از همه با هدف ضربه زدن به صنعت نفت کشور برنامه‌ریزی شده بود، صادرات نفت خام و به تبع آن تولید نفت خام با کاهش قابل ملاحظه‌ای مواجه شد، اما شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با بهره‌گیری از راهبردهای ابلاغی مهندس زنگنه، وزیر نفت و همچون گذشته ضمن رعایت دقیق معیارهای فنی، نکات ایمنی (افراد و تأسیسات) و راهکارهای زیست‌محیطی با برنامه‌ریزی همه‌جانبه، اقدامات و فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای را برای حفظ آمادگی چاه‌ها، تأسیسات و سیستم انتقال در اولویت کاری قرار داد؛ به نحوی که با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌های منابع، تهدید دشمن را به فرصتی جهت تقویت زیرساخت‌ها، بازسازی و انجام تعمیرات اساسی تأسیسات و ماشین‌آلات و نیز تکمیل و راه‌اندازی پروژه‌های بسیار مهم برای حصول اطمینان از استمرار و افزایش توان تولید بدل کرد .

 

در گروههای دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد روند نزولی در نمادها بودیم . خساپا با معاملات منفی همراه شد و افت 2 درصدی را پشت سرگذاشت سایپا امروز به قیمت 1145 ریال رسید و بیش از 105 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . همچنین این نماد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره در پایان معاملات امروز مجددا متوقف شد . خپارس قرمز پوش یود پارس خودرو افت 1 درصدی را تجرب کرد و به قیمت 869 ریال رسید و روز منفی ای را سپری کرد . خودرو از دیگر منفی های گروه بود که با افت 1 درصدی معاملاتش را به پایان رساند ایران خودرو به قیمت 2684 ریال رسید . نمادهای خکمک ، ختوقا ، خفناور از منفی های گروه بودند که با صف فروش بسته شدند .

رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس دلیل بازگشایی دیروز نماد سایپا بدون محدویت دامنه نوسان را اعلام کرد. علی بیگ زاده در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره بازگشایی دیروز نماد سایپا که بدون محدویت دامنه نوسان انجام شد، توضیح داد: همانطوری در بند اول شفاف سازی برای سایپا اعلام شده بود، علت توقف نماد ناشی از افزایش حدود 595  میلیارد تومانی درآمدهای غیرعملیاتی و به دلیل اختلاف درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها و خالص درآمد (هزینه)های متفرقه از 292 به 887 بود که رقم قابل توجهی است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شیران در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 8 میلیون سهم مهامله شد که کل این تعداد در ساعات پایانی بازار در قیمت 389 تومان به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت با رشد1درصدی به قیمت 389 تومان رسید ، درصدر گروه قرار گرفت و با 5 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.نمادهای شپمچا،کازروح،شخارک و ساینا صف خرید گروهای گروه بودند.در نماد تاپیکو 2 در بازار خرده فروشی 20 میلیون سهم در قیمت 188 تومان بلوک زده شد.شسینا و شپارس صف فروشی های گروه بودند.زاگرس با 2 واحد مثبت به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس تحت حمایت سهامداران حقیقی بیش از 23 میلیارد ریال معامله شد و در پایان با رشد 3 درصدی ، قیمت پایانی 1,913تومان روز خود را به اتمام رساند.شخارک تحت حمایت سهامداران حقوقی در حدود 16 میلیارد ریال دادو ستدشد ودر نهایت با قیمت آخرین معامله 1,359 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 29 واحد مثبت ششمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.شاراک در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بدون خریدار حقوقی ارزش معاملات 14 میلیارد ریالی را رقم زد و در نهایت با رشد 1 درصدی ،قیمت پایانی 289 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

گازرسانی به متانول کاوه به عنوان بزرگترین واحد تولید متانول کشور و جهان از طریق خط لوله ششم سراسری آغاز شد .متانول کاوه با هدف ساخت بزرگترین واحد تولید متانول در جهان با درجه کیفی A–A وظرفیت هفت هزار تن در روز در بندر دیر واقع دراستان بوشهر تاسیس شده است و هم اکنون آخرین مراحل پایانی ساخت خود را پشت سر می گذارد و این طرح تا پایان آبان ماه93.11درصد پیشرفت اجرایی داشته است .سرمایه گذاری پتروشیمی متانول کاوه با تشکیل کنسرسیومی با عاملیت بانک تجارت و مشارکت بانک های ملت، تجارت و صنعت و معدن انجام می شود.

درگروه پالایشی بیشتر نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شبندر پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تغيير محل قانوني شركت ،تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 30/12/95 و ارائه اطلاعات شفاف سازي ، با رشد 1.4 درصدی و با قیمت 479 تومان به گردونه معاملات برگشت و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 21 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 470 تومان به کار خود پایان داد ، پرارزش ترین سهم گروه شد و با 7 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.شپنا در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 61 درصد خریدار حقیقی در حدود 5 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها در محدوده صفر منفی به قیمت 279 تومان رسید و پرحجم ظاهر شد.شبریز در ادامه روند نزولی خود امروز هم منفی قیمت خورد و با 86 درصد فروشنده حقیی ارزش معاملات 10 میلیارد ریال را تجربه کرد و در پایان با رشد 1 درصدی ، قیمت پایانی 492 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 7 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.شپارس

جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد.قشکر با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم،متوقف شد.

در گروه محصولات غذایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.غشان با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 30/12/95 با رشد 2 درصدی ، با قیمت 345 تومان بازگشایی شد و با 93 درصد فروشنده حقیقی ، حجم معاملاتی پائین در محدوده صفر مثبت و قیمت پایانی 346 تومان به معاملات خود خاتمه داد.

گروه مخابرات یکدست سبز پوش بودند. اخابر یا 20 واحد مثبت به عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 8 میلیارد ریال معامله شد و در انتها در محدوده صفر مثبت به قیمت 219 تومان رسید. سازمان خصوصی سازی با صدور اطلاعیه ای در خصوص قرارداد واگذاری شرکت مخابرات ایران اعلام کرد: چنانچه تا ۲۰ دی ماه شرکت اعتماد مبین بدهی ها خود را تسویه کند، فسخ قرارداد شرکت مخابرات منتفی خواهد شد.

قیمت جهانی فلزاتقیمت سوخت و انرژی جهانی

تاريخ تنظيم: سه شنبه 14 دی ماه 1395 - 15:39 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.