گزارش بازار دوشنبه 13 دی 95
گزارش بازار دوشنبه 13 دی 95نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 72 واحد افزایش یافت و به رقم 78,968 واحد رسید. که نمادهای فارس با 98 واحد ،اخابر با 62 واحد ، بیشترین تاثیر مثبت و نماد خساپا با 190 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 135 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 19 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل بدون تغییر در همان رقم 852 واحد باقی ماند. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  119 میلیارد تومان رسید که نماد کرمان با رقمی حدود 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .     

دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 3915 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 164 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

دنیای اقتصاد: همزمان با نوسانات بازار ارز طی یک ماه اخیر، ساماندهی این بازار در دستور کار تیم اقتصادی دولت قرار گرفته و بخشنامه‌ای در 14 بند به منظور تضمین ارزی به تجار برای کاهش ریسک تجارت ابلاغ شده است. این بخشنامه که از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری پیرو جلسه شنبه شب او با ستاد اقتصادی دولت ابلاغ شد، چهار هدف را دنبال می‌کند. نخست؛ «رصد بازار ارز برای مقابله با نوسان»، دوم؛ «مقابله با دپوی ارزی ناشی از احتمال افزایش قیمت توسط واردکنندگان»، سوم؛ «تامین ارز در جریان تجاری» و چهارم؛ مقابله با پولشویی در بازار ارز

در واقع با توجه به نوسانات اخیر بازار ارز، دولت عزم خود را جزم کرده تا در این خصوص بتواند سیاست‌های مناسبی را در پیش گیرد. بخشنامه 14 بندی مذکور با چهار محور ابلاغ شده است. براساس این بخشنامه، تکالیفی بر عهده نظام بانکی قرار داده شده که هدف آن خروج نظام تامین ارز واردات از صرافی‌ها به بانک‌ها و از حواله به اعتبارات اسنادی است. محور دیگر این بخشنامه نیز تکلیفی است که برای پتروشیمی‌ها در نظر گرفته شده است که ارز حاصل از صادرات این مواد را به نرخ آزاد و با هماهنگی بانک مرکزی به منظور تعیین محل مصرف آنها به بازار عرضه کنند. در محور سوم با تکالیف محول شده به سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌های دخیل در تجارت خارجی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز روبه‌رو هستیم که نقش اتصال سامانه‌ها و تبادل اطلاعات مورد نظر درخصوص جریان ورود و خروج سرمایه مدنظر قرار گرفته است. محور چهارم و آخرین محور این بخشنامه نیز به همکاری و هماهنگی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی با بانک مرکزی در حوزه مبارزه با پولشویی و فعالیت‌های سوداگرانه برمی‌گردد 


در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با روند نزولی همراه شدند . در جریان معاملات امروز شاهد بازگشایی نماد خساپا بودیم سایپا بعد از توقف طولانی مدتش ، امروز به بازار معاملات بازگشت این نماد با قیمت 118 تومان بازگشایی شد که با عرضه همراه شد سایپا پس از افت 14 درصدی به قیمت 1177 ریال رسید و بیش از 163 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خودرو در محدوده صفر منفی و با قیمت 2732 ریالی به معاملاتش خاتمه داد وبیش از 15 میلیون سهم معامله شد .خپارس یه قیمت 885 ریال رسید و روز منفی ای را پشت سرگذاشت. نمادهای خکمک ، خفنر ، خلنت از منفی های گروه بودند که با صف فروش بسته شدند .

با انتشار اطلاعیه بازگشایی نماد سایپا، این شرکت بزرگ بورسی بعد از حدود ۷۰ روز ، امروز بدون محدودیت نوسان قیمت وارد چرخه معاملات بازار سهام شد اما دو روز دیگر دوباره بسته می شود. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی توقف نماد شرکت سایپا از دوم آبان و طولانی شدن این رویداد، مدیران این شرکت هفته پیش ضمن ارایه آمار تولید و فروش ، اقدام به ارایه گزارش حسابرسی شده عملکرد 6 ماهه کردند و منتظر بازگشایی نماد شدند. سپس سازمان بورس مواضعی را اعلام کرد.

در پی بازگشایی بدون محدودیت نوسان سایپا در روز جاری، بسیاری از فعالان خواهان اطلاع از این تصمیم آن هم با توجه به عدم رویدادی خاص و با اهمیت در این شرکت بودند. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان معاملات امروز بازار سهام ، نماد شرکت سایپا که از دوم آبان بسته مانده بود، باز و طبق اعلام مدیر عملیات بازار شرکت بورس، این نماد بدون محدودیت نوسان قیمت آماده انجام معامله شد. براساس این گزارش، بازگشت "خساپا" درحالی با کاهش بیش از 14 درصدی قیمت هر سهم ( از 138 تومان دوم آبان به 118 تومان امروز) و دست به خرید چند برابری سهامداران در مقابل فروشندگان همراه شد که بسیاری از فعالان خواهان اطلاع از دلیل بدون محدودیت نوسان آن هم با توجه به عدم رویدادی خاص و با اهمیت بودند.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.فارس با 98 واحد مثبت به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 13 میلیون سهم معامله شد که 9 میلیون آن در قیمت 469 تومان در دقایق پایانی بازار انجام شد و در نهایت با رشد 1 درصدی به قیمت 467 تومان رسید ، در صدر گروه قرار گرفت.نماهای شپمچا و شپارس صف خریدی های گروه بودند.زاگرس تحت حمایت سهامداران حقیقی بیش از 26 میلیارد ریال دادوستدشد و در انتها با افت 4 درصدی ، قیمت پایانی 1,860 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 3 واحد منفی بر شاخص فرابورس تاثیر گذاشت.نمادهای شفارا،شسینا و خراسان در کف قیمتی خود بسته شدند.درنماد شاراک که دیروز وبانک و بیمه ایران هر کدام 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بودند امروزدر بین استقبال سهامداران حقیقی ارزش معاملات 17 میلیارد ریال را رقم زد و در پایان با افت 3 درصدی ، قیمت پایانی 285 تومانی خود را برای معاملات فردا آماده کرد. تاپیکو در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و در حدود 7 میلیون سهم چا به جا شد که 4 میلیون آن در قیمت 188 تومان در ساعت ابتدایی بازار به صورت بلوکی انجام  شد و در نهایت با افت 1 درصدی ، قیمت پایانی 187 تومان روز خود را به تمام رساند و با 23 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.

با توجه به قطع گاز صادراتی ترکمنستان به ایران که معادل ۴ تا ۹ میلیون مترمکعب در روز است، احتمال قطع گاز صنایع، نیروگاه ها و پتروشیمی ها قوت گرفت. مقامات وزارت نفت پیش از این به تروشیمی ها اعلام کرده بودند آماده قطع احتمالی گاز باشند.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد که صادرات محصولات پتروشیمی ایران تا پایان امسال به ٢٠ میلیون تن می رسد .وی با اعلام این که پارسال کل تولید صنعت پتروشیمی حدود ٤٦,٥ میلیون تن بود، افزود: در هفت ماه امسال تولید محصولات پتروشیمی ٢٩ میلیون تن بوده که برآورد ما از مقدار تولید تا پایان امسال ٥٠ تا ٥١ میلیون تن است .

درگروه پالایشی به جز شراز،شرانل،ونفت و شبهرن بقیه نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شپنا با 33 واحد مثبت به عنوان ششمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در محدوده صفر تابلوکار خود را آغاز کرد و با 88 درصد فروشنده حقیقی بیش از 18 میلیارد ریال معامله شد ودر نهایت با رسد 2 درصدی به قیمت 276 تومان رسید و لیدر گروه شد.شتران در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 2 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، قیمت پایانی 280 تومان روز خود را به اتمام رساند و در رتبه بعد از شپنا قرار گرفت.شاوان بدون خریدار حقوقی ارزش معاملات 7 میلیارد ریال را رقم زد و در انتها با رشد 1 درصدی ، قیمت پایانی 1,228 تومان به معاملات خود خاتمه داد.شبندر پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 30/12/95را با سرمایه 13,800,000 میلیون ریال بدون تغییر نسبت به گزارش قبل همان مبلغ 24 تومان و  پوشش 6 ماهه 59% مبلغ 14 تومان را اعلام کرده است.

اول ژانویه سال 2017 فرا رسید. روز تاریخی برای طلای سیاه، اوپک و غیراوپک از دیروز وارد فاز اجرایی توافق مشترک برای کاهش سطح تولید نفت خام شدند.در حالیکه آمار بیانگر رشد صادرات غیرنفتی در ۹ ماهه امسال است اما همچنان محصولات مرتبط با نفت در افزایش آمار صادرات غیرنفتی دخیل هستند و با کاهش این رقم، کفه ترازو به سمت واردات سنگین است .

در گروه رایانه ای اکثر نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند. مرقام پس از سه ماه و نیم توقف به دلیل (برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و تقسيم سود نقدي 20 تومانی به ازای هر سهم و همچنین ارائه اطلاعات شفاف سازي) ، با افت 26 درصدی و با قیمت 477 تومان به گردونه معاملات برگشت ودر نهایت با قیمت آخرین معامله 473 تومان و صف فروش کوچکی به کار خود پایان داد.

 در گروه ساختمانی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شفاف سازي وآذر در خصوص رشد قيمت سهام ، موجب عرضه صف خرید نشد این نماد بدون فروشنده حقوقی و حجم معاملاتی پائین با قیمت آخرین معامله 311 تومان و صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد.

فلزات جهانی


http://www.nerkhbox.com/

قیمت سوخت و انرژی  http://www.nerkhbox.com/


تاريخ تنظيم: دوشنبه 13 دی ماه 1395 - 14:51 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.