گزارش بازار یکشنبه 12 دی 95
گزارش بازار یکشنبه 12 دی 95
نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین 28، شاخص کل بورس 590 واحد کاهش یافت و به رقم 78,896 واحد رسید. که نمادهای اخابر با 67 واحد ،پارسان با 59 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 104 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با حدود 15 واحد کاهش به رقم 852 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  120 میلیارد تومان رسید که نماد اپرداز با رقمی حدود 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .    

 

 

دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 3855 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 138 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

معاون اول رییس جمهور در ابلاغیه‌ای ضمن مکلف کردن صادرکنندگان محصولات و فرآورده های پتروشیمی، فولاد، مس، آلومینیوم، سنگ آهن و کنسانتره آهن، گاز مایع تولیدی پتروشیمی برای به فروش رساندن ارز حاصل از صادرات بر اساس سیاست گذاری و هماهنگی بانک مرکزی، این بانک را موظف کرد ظرف دو هفته در راستای مبارزه با پولشویی، گزارش مربوط به اقدامات انجام شده به منظور برقراری ضوابط لازم و اجرای کامل قوانین و مقررات را ارائه کند . اسحاق جهانگیری امروز (یکشنبه) در ابلاغیه‌ای به منظور تحقق دستور رییس جمهور مبنی بر ساماندهی بازار ارز و حمایت از تولید داخلی، دستورالعملی برای اجرا به همه دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها و موسسات اعتباری، موسسات عمومی غیردولتی و نهادهای انقلاب اسلامی ابلاغ کرد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در بخشی از مصوبه معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ضمن تعیین دستورالعمل اقدام نظام بانکی نسبت به انجام گشایش اعتبار برای واردات کالاهایی که واردات آن با نرخ آزاد مجاز است، تصریح شده است: «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است ترتیبی اتخاذ نماید حداکثر تا ۲۵/ ۱۲/ ۱۳۹۵ ارز حاصل از صادرات محصولات عمده صادراتی توسط بانک‌ها خریداری شود و صرافی‌ها به وظایف متعارف خود برگردند در این ابلاغیه همچنین خاطرنشان شده است: «ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مکلف است راه‌اندازی کامل سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق را در دستور کار قرار داده و اقدامات تشدید کننده مبارزه با این پدیده را از مبادی ورودی تا سطح عرضه عمده به کار گیرد در این ابلاغیه شرط ثبت سفارش خودرو و سایر کالاهای بادوام به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت، داشتن نمایندگی مجاز و خدمات پس از فروش اعلام شده است . در بخش دیگری از ابلاغیه رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با تاکید بر اینکه یوزانس برای واردات مواد اولیه و قطعات یدکی بدون سقف برای یک سال مجاز شده، آمده است: «استفاده از اعتبارات یوزانس حداکثر به مبلغ (۵۰ ) میلیون دلار در هر مورد برای واردات، تکمیل و تجهیز خطوط تولید واحدهای اقتصادی موجود تا سقف سه سال مجاز است

رییس کل بانک مرکزی ابراز عقیده کرد که قیمت واقعی دلار، ۳۶۰۰ تومان است؛ هرچند که با نوسان اندکی همراه خواهد بود . رییس کل بانک مرکزی ابراز عقیده کرد که قیمت واقعی دلار، ۳۶۰۰ تومان است؛ هرچند که با نوسان اندکی همراه خواهد بود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا،‌ به دنبال جریان اخیر بازار ارز و نوسان قیمتی که موجب افزایش قیمت دلار از حدود ۳۶۰۰ تا ۴۱۵۰ تومان شد، رئیس کل بانک مرکزی در این‌باره با حضور در رسانه ملی توضیحاتی ارائه کرد.ولی‌الله سیف در اظهارات خود به روند کاهشی قیمت دلار در روزها و هفته‌های آینده اشاره و در این‌باره اعلام کرد که هرچند اعلام نرخ برای دلار سیاست درستی نیست اما واقعیت این است که رقم ۳۶۰۰ تومان برای این ارز مناسب است؛ هرچند که با نوساناتی می‌تواند این عدد کاملا دقیق نباشد اما در شرایط فعلی نرخ ۳۶۰۰ تومان را برای دلار، قیمت واقعی آن می‌دانم.وی در ادامه با مروری بر روند تغییرات قیمت دلار از سال ۹۲ تاکنون اظهار کرد: در این سال‌ها همیشه قیمت دلار در زمانی به اوج می‌رسد که آن هم آخر فصل سوم سال و همزمان با روزهای پایانی سال میلادی است .سیف گفت: تسویه‌حساب‌های آخر سال‌ میلادی، همچنین تقاضای مسافرت‌های این زمان و مسافرت‌های مذهبی مانند اربعین و از سوی دیگر تغییرات در حجم عرضه ارز کالاهای صادراتی غیرنفتی موجبات عدم تعادل در بازار را فراهم می‌آورد .

 

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه انفورماتیک، شاهد بازگشایی نماد اپرداز و بدنبال آن نوسانات مثبت در برخی نمادهای گروه بودیم؛ اپرداز پس از انتشار تعدیل مثبت های پی در پی و در نهایت پیش بینی سود 115 تومانی به ازای هر سهم در سال مالی جاری با رشد 1.5 درصدی به تابلوی معاملات بازگشت و با حمایت حقوقی ها معاملات پرحجمی را تا پایان بازار پشت سر گذاشت. نماد مرقام نیز پس از ارایه توضیحات مدیران شرکت در مورد صندوق های فروشگاهی در دقایق پایانی معاملات امروز آماده بازگشت به بازار بود که بدلیل عدم کشف قیمت بازگشایی نشد. مفاخر در معاملات امروز خود مجددا به محدوده 370 تومان بازگشت؛ با توجه به معاملات امروز این سهم در وهله اول انتظار ادامه رشد قیمتی سهم تا محدوده 400 تومان وجود دارد.  رتاپ که اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه خود را امروز بر روی سایت کدال منتشر کرد معاملات متعادل و مثبتی را دنبال کرد؛ رتاپ در نظر دارد سرمایه خود را از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی از مبلغ 1.821 به مبلغ 3.643 میلیارد ریال افزایش دهد. معاملات امروز آپ نیز در محدوده منفی با نوسان همراه بود.

در گروه های فلزی و معدنی، معاملاتی کم رمق و منفی را در اکثر نمادها نظاره گر بودیم. فباهنر پرتقاضاترین نماد فلزات ساسی بود که تا مرز صف خرید نیز معامله شد. فلوله که روز گذشته چندین بار به صف خرید رسیده بود امروز نیز معاملات خوبی را اغلب در محدوده صفر تابلو پشت سر گذاشت. فملی امروز نیز با کاهش قیمت همراه بود و به 184 تومان رسید؛ در معاملات امروز این شرکت در بورس کالا مس کاتد با حدود 700 واحد افزایش نسبت به معامله قبل با قیمت 22.312 تومان معامله شد. در نماد فولای که در محدوده صفر تابلو معاملات امروز خود را دنبال کرد، شاهد جابجایی بلوک 6.6 میلیونی در بازار خرده فروشی و در حداکثر آستانه قیمتی روزانه بودیم. اما در نمادهای گروه سرب و روی، کبافق امروز نیز با رشد قیمتی همراه شد و در قیمت 11664 ریال به صف خرید رسید. در دیگر نمادها کمنگنز پس از رسیدن به حمایت 240 تومان با کندل خوبی معاملات خود را به پایان رساند. امروز همچنین در این گروه، شاهد توقف نماد کروی در پایان معاملات جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره بودیم.

در گروه محصولات شیمیایی افزایش فشار فروش با توجه به حذف ماده ۵۳ قانون برنامه ششم توسعه روز گذشته در مجلس(در خصوص تخفیف و نرخ خوراک پتروشیمی ها) کاملا محسوس بود به طوری که اکثرا با افت قیمتی و معاملاتی منفی همراه شدند. زاگرس بدون فروشنده حقوقی بیش از 35 میلیار ریال معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 1,934 تومان و صف فروشی 1 میلیونی به کار خود پایان داد ،پرارزش ترین سهم گروه شد و با 3 واحد منفی دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.شاراک در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 10 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان با افت 5 درصدی ، صف فروش 5 میلیونی ، در قیمت 296 تومان روز خود را به اتمام رساند و پرحجم ظاهر شد.نمادهای شتوکا،شمچا و شپارس صف خریدی های گروه بودند.شخارک با 32 واحد منفی به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 89 درصد فروشنده حقیقی ارزش معالات 13 میلیارد ریالی را رقم زد و با افت 5 درصدی به قیمت 1,328 تومان رسید. نمادهای شخارک، شفن، شسینا، زاگرس،شفارا،شپترو،شاملا،خراسان،ساینا و شاراک در کف قیمتی خود بسته شدند.

در پی صدور هفته گذشته مجوز افزایش سرمایه 627 درصدی پلی اکریل ایران توسط سازمان بورس ، این شرکت بورسی زمان و مکان مجمع فوق العاده را تعیین کرد .به این ترتیب ، سهامداران این شرکت ، ساعت 10 صبح پنچ شنبه 23 دی در سالن اجتماعات "شپلی" واقع در اصفهان ، گرد هم می ایند تا مورد این موضوع مهم تصمیم گیری کنند .در صورت موافقت سهامداران ، سرمایه اسمی این شرکت از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها از 49.1 به حدود 357 میلیارد تومان افزایش خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از ثابت ماندن فرمول خوراک واحدهای پتروشیمی تا ۱۰ سال در پی حذف بند قیمت‌گذاری جدید خوراک واحدهای پتروشیمی در لایحه برنامه ششم توسعه خبر داد .شاهدایی در خصوص ظرفیت های تولید صنعت اظهار کرد:در حال حاضر ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی ایران 64 میلیون تن در سال است که این ظرفیت با برنامه‌های 5 ساله و 10 ساله ارتقا می‌یابد .

احتمال تعدیل برخی طرح های پتروشیمی،مجوز جدید برای طرح های متانول صادر نخواهد شد .معاون وزیر نفت "بررسی مجدد اقتصاد و بازار طرح های با پیشرفت فیزیکی ناچیز و تعدیل آنها" را از برنامه های در دستور کار قرار گرفته عنوان کرد و گفت: عدم صدور مجوز جدید جهت اجرای طرح های متانول و تشویق طرح های متانول به ادغام با یکدیگر از برنامه های ماست .

در گروه پالایشی به جز شپاس بقیه نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شبریز در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 98 درصد فروشنده حقیقی بیش از 14 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با افت 2 درصدی به قیمت 483 تومان رسید و پرازش ترین سهم گروه لقب گرفت.شتران با 24 واحد منفی به عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار یر شاخص بورس با قیمت دیروز کار خود را شروع کرد و تحت حمایت سهامداران حقیقی  در حدود 3 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها با افت 3 درصدی ،قیمت پایانی 279 تومان روز خود را به اتمام رساند .شاوان بدون فروشنده حقوقی در محدوده صفر تابلو قیمت خورد و ارزش معاملات 11 میلیارد ریالی را تجربه کرد و در پایان با افت 3 درصدی ، قیمت پایانی 1,215 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . خودرو کاهش 2 درصدی را تجربه کرد ایران خودرو امروز به قیمت 2747 ریال رسید و بیش از 15 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خپارس قرمز پوش بود پارس خودرو با افت 1 درصدی به قیمت 888 ریال رسید . خپارسح هم کاهش 4 درصدی را تجربه کرد و بیش از 162 میلیون سهم حجم خورد . خریخت با تقاضا همراه شد این نماد با رشد 2 درصدی به قیمت 140 تومان رسید و با صف خرید بسته شد .

همزمان با اعلام مواضع سازمان بورس درباره عملکرد سایپا، مدیرعامل این شرکت هم با بیان مهم‌ترین دستاوردها از فروش۵۰ درصد سایپاکاشان با چندین برابر قیمت نسبت به قبل از اصلاح ساختار سرمایه خبر داد.

سازمان بورس درباره آخرین وضعیت سایپا مواردی را مطرح کرد تا بازگشت این شرکت به بورس بعد از حدود ۷۰ روز ، نزدیکتر و قطعی تر شود. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی انتشار اطلاعات سایپا و مواضع دیروز سازمان بورس در مورد این شرکت، نماد آن آماده بازگشایی شده که این رویداد امروز و حداکثر فردا رخ خواهد داد .

به این ترتیب ، "خساپا" که از دوم آبان تاکنون به دلیل تغییر با اهمیت درآمد سرمایه گذاری ها و بهای تمام شده و لزوم ارایه گزارش حسابرسی شده 6 ماهه از تابلو بورس دور بوده ، بعد از حدود 70 روز وارد چرخه داد و ستد سهام می شود.

 

 

فلزات جهانی
 

http://www.nerkhbox.com/

 

قیمت سوخت و انرژی                                                               http://www.nerkhbox.com/

 

 

پرشین تحلیل – دی ماه 95

تاريخ تنظيم: یکشنبه 12 دی ماه 1395 - 11:56 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.