گزارش بازار شنبه 11 دی 95
گزارش بازار شنبه 11 دی 95

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 205 واحد کاهش یافت و به رقم 79,486 واحد رسید. که نمادهای جم با 32 واحد ، کگل با 30 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 136 میلیارد تومان رسید که نماد وساپا با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با واحد افزایش به رقم 868 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  131 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .    

 دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 3993 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 156 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در طول چند هفته گذشته حواله های صادر شده با دلار بیش از 4200 تومان ثبت شده می شود که به دنبال آن در آینده، کارخانه هایی که بیشترین وابستگی را به مواد اولیه دارند ، مجبور خواهند شد قیمت محصولات خود را بالا ببرند و این به تشدید رکود در بازار منجر خواهد شد . محمدحسین برخوردار، عضو اتاق بازرگانی تهران در خصوص نوسانات اخیر بازار ارز و تاکید مقامات دولتی بر دلار 3300 تومانی بودجه 96، گفت: به نظر می رسد در نظر دارند تا قیمت  3500تومان را برای تک نرخی شدن بازار و اتاق مبادلات ارزی تثبیت کنند .وی افزود:‌ اگر رکود بیش از این شود حتما اثر گذار خواهد بود چراکه مردم متاسفانه قدرت خرید خود را از دست داده اند .این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: اما اگر بتوانند نرخ ارز را روی 3500 تومان تثبیت و تک نرخی کنند می توان گفت رکود و تورم آنچنانی در کشور حاکم نخواهد شد .وی درباره اینکه پس از برجام انتظار این بود که شاهد تک نرخی شدن ارز باشیم اما این اتفاق نیافتاد،‌ آیا می توان انتظار داشت در سال 96 نرخ ارز با قیمت 3300 تومان ثابت بماند،‌ اظهار کرد: شرایط ایران استثنایی است زیرا بسیاری از افراد (اشخاص حقیقی یا حقوقی ) هستند که نقدینگی زیاد دارند که بعضی افراد حقیقی از زیر بار مالیات فرار کرده یا قاچاق کرده اند، یا از انواع رانت استفاده کرده اند و ... و پول زیادی در دست دارند و با کوچکترین تکان خوردن قیمت ارز به تکاپو می افتند (زیرا در سال های اخیر سرمایه گذاری در بازار مسکن ارزش خود را از دست داده) بنابراین در بازار ارز سرمایه گذاری می کنند لذا این افراد با چنین سرمایه هایی ، نرخ ارز را بر هم می زنند و تا زمانی که نقدینگی دست این افراد است و مسئولان ذی ربط با آنها برخورد نکنند؛ نمی توان گفت برای سال آینده نرخ ارز روی 3500 یا هر رقم دیگری تثبیت می شود و اشتباه محض است .عضو اتاق بازرگانی تهران درباره تاثیر قیمت افسارگسیخته قیمت ارز بر روی بخش تولید گفت: تولیدکننده واقعی (نه کسانی که پشت تولید رفته و خود را به اصطلاح تولیدکننده نشان می دهند) در حال ضرر کردن از افزایش نرخ ارز است زیرا قیمت مواد اولیه بالا می رود در نتیجه قیمت تمام شده کالاهای نهایی نیز افزایش می یابد و به نسبت قیمت فروش نیز بالا می رود در حالی که مردم قدرت خرید ندارند بنابراین در این شرایط کشور با رکود مجدد مواجه می شود البته چنین کارخانه هایی با ضرر آنچنانی مواجه نخواهند شد .

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با معاملات مثبت همراه بودند . خودرو پر تقاضا ظاهر شد این نماد اولین روز معاملاتی خود را با رشد 3 درصدی به پایان رساند و به قیمت 2827 ریال رسید ایران خودرو امروز بیش از 15 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خپارس مثبت بود این نماد با افزایش 1 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت و به قیمت 905 ریال رسید و بیش از 15 میلیون سهم معامله شد همچنین خپارسح نیز به قیمت 100 ریال رسید . خگستر با روند صعودی معاملاتش را آغاز نمود این نماد با رشد 4 درصدی به قیمت 3912 ریال رسید و روز مثبتی را پشت سرگذاشت . خکمک با صف خرید 2 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . ورنا د رمحدوده صفر مثبت و با قیمت 1252 ریال به کار خود پایان داد همچنین در جریان معاملات امروز شاهد بازگشایی حق تقم این سهم بودیم ورناح با قیمت 180 ریال بازگشایی شد و با افت شدید همراه شد ورناح در محدوده منفی 47 درصد بسته شد .

به نظر می‌رسد که افزایش نرخ ارز بسیاری از معادله‌های خودروسازی را با تغییر و تحولات جدی روبه‌رو کرده است.از یک سو قطعه‌سازان با شکایت از افزایش قیمت مواد اولیه زمینه رشد قیمت خودرو را تا حدودی فراهم کرده‌اند و از دیگر سو امیدی به پیش‌بینی قیمت خودروهای آینده دو خودروساز کشور نیست.

به گزارش خبر خودرو، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از واکنش مجلس نسبت به هر گونه تغییر یا افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازان خبر داد و گفت :  در صورتی که مجلس به این نتیجه برسد که خودروسازان در جریان فبمت ها به صورت انحصاری عمل می کنند ممکن است نسبت به کاهش تعرفه واردات خودروهای خارجی تصمیماتی بگیرند که مسلما خودروسازان داخلی، لطمه ای را خواهند خورد که قابل جبران نخواهد بود.

در گروه های فلزی و معدنی، با توجه به تعطیلات پیش روی سال نو میلادی و نیز تعطیلی بخش عمده ای از بازارهای جهانی معاملات متعادلی و کم حجمی را در اغلب نمادهای این گروه نظاره گر بودیم. اما با اینحال، نمادهایی همچون فلوله، فباهنر و ... با اقبال بازار همراه بودند؛ بطوریکه فلوله علیرغم چندین بار عرضه مجددا به صف خرید رسید. در این نماد همچنین شاهد جابجایی بلوک 5.1 میلیونی بین حقیقی و حقوقی در قیمت 402 تومان و در بازار خرده فروشی بودیم. معاملات فولاد همچنان در محدوده صفر تابلو دنبال شد. ارفع در ساعت پایانی بازار با رشد قیمتی همراه شد و تا محدوده حداکثر آستانه قیمتی روزانه معامله شد. در گروه سرب و روی نیز معاملاتی متعادل و مثبتی را در اغلب نمادها شاهد بودیم که در این میان، نمادهای کبافق، کیمیا و کاما به قیمتهای حداکثری رسیدند. قیمت روی جهانی، در آخرین معاملات روز جمعه به 2588 دلار رسید. نمادهای سنگ آهنی نیز معاملات منفی را پشت سر گذاشتند؛ دوقلوهای سنگ آهنی نیز بیش از دو درصد افت را در معاملات امروز خود تجربه کردند؛ همانطور که در معاملات چهارشنبه گذشته بورس کالا شاهد بودیم، تختال فخوز  با قیمت 1673تومان معامله شد که این امر خود می تواند ادامه تعدیل مثبت شرکتهای سنگ آهنی (کچاد و کگل) و بدنبال آن افزایش قیمت سهام آنها در بازار را بدنبال داشته باشد.

در نمادهای متوقف این گروه، فایرا که از سوم آبان ماه به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد هرسهم بسته شده، درنظر دارد سرمایه خود را از دو محل اندوخته طرح و توسعه و نیز مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها با افزایش 755 درصدی به مبلغ 5.197 میلیارد ریال برساند. گفتنی است، هدف از این افزایش سرمایه  خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت ، تامین شرایط حضور در بازار دوم معاملات بورس و اصلاح ساختار مالی (ترازنامه) اعلام شده است .

در دیگر خبرهای این گروه، جلسه معارفه فنفت (صنایع تجهیزات نفت) نماد در صف عرضه اولیه این گروه، قرار است روز 13 دی ساعت 14 و در محل سازمان مدیریت صنعتی برگزار شود. به نقل از بورس نیوز، شرکت صنایع تجهیزات نفت که در زمینه تامین و ساخت تجهیزات مورد نیاز خطوط انتقال نفت و گاز  (PipingMaterial) و همچنین سرمایه گذاری برای توسعه محصول فعالیت می کند، در حال حاضر 5 شرکت وابسته (فناوری تجهیزات سرچاهی (وتکو)، پارس پنگان، تهران سوفا، گسترش شیرسازی و توس پیوند) و یک شرکت تابعه (پیچ و مهره های صنعتی ایران) را تحت پوشش دارد و دارای مشتریان بزرگی نفتی چون شرکت های نفت مناطق نفتخیز جنوب، نفت مناطق مرکزی ایران، نفت فلات قاره، نفت و گاز پارس، منطقه ویژه اقتصادی پارس، پایانه های نفتی ایران، ملی حفاری، ملی پخش فرآورده های نفتی، پالایشگاه های تهران و تبریز و ... است. این شرکت به زودی عرضه اولیه شده و 10درصد سهام ان در بازار دوم فرابورس معامله می شود . گفتنی است این شرکت از زیرمجموعه های سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان و در گروه فلزات اساسی می باشد.

در گروه حمل و نقل، حریل که امروز نیز معاملات خود را در محدوده صفر تابلو  آغاز کرده بود پس از ارائه گزارش خوب 9 ماهه در نیمه بازار با افزایش تقاضا همراه شد و پس از معامله بیش از 4 میلیون سهم متوقف گردید. حریل در گزارش خود مبلغ 45 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده و توانسته 118 درصد از آخرین پیش بینی خود (38 ریال) را محقق کند. با توجه به این موضوع، باید بزودی منتظر تعدیل مثبت برای سود سال مالی جاری این سهم باشیم؛ سهمی که بارها توصیه به خرید در این محدوده قیمتی کرده بودیم.  گفتنی است، در حریل، سرمایه گذاری سلیم با خرید یک میلیون سهم به جمع سهامداران بالای یک درصد این شرکت پیوسته است. اما در کنار این نماد حپترو نیز با افزایش قیمت همراه بود و بیش از 3 درصد رشد را در معاملات امروز خود تجربه کرد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد شاراک که در آخرین روز کاری وبانک 15 میلیون از پرتفوی خود خارج نموده بود با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 26 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر منفی در قیمت 311 تومان به کار خود پایان داد ، درصدر گروه قرار گرفت و با 2 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت. در این نماد شنيده ميشود كه شركت از محل حد فاصل نرخ از مبادله اى و نرخ آزاد ميتواند بودجه امسال را پوشش و بالاى ١٠٠ تومان براى سال آينده اعلام نمايد.شپمچا بدون تحرک سهامداران حقیقی تنها نماد صف خریدی گروه شد.شیراز در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و با 99 درصد فروشنده حقیقی در حدود 5 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با افت 2 درصدی به قیمت 257 تومان رسید و با 6 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.نمادهای شفارا و شسپا در کف قیمتی خود بسته شدند.زاگرس تحت حمایت سهامداران حقیقی ،حجم معاملاتی پائین در محدوده صفر منفی ، قیمت پایانی 2,031 تومان روز خود را به اتمام رساند و پنجمین سهم تاثیرگ گذار بر شاخص فرابورس شد.خراسان با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد و با 88 درصد خریدار حقوقی بیش از 930 میلیون ریال دادوستد شد و در پایان با افت 1 درصدی ، قیمت پایانی 703 تومان به معاملات خود خاتمه داد .این نماد ازتوقف تولید آمونیاک در این مجتمع به دلیل مشکلات فرآیندی و تعمیرات از تاریخ 95/10/9 خبر داد.

با بررسی مفاد لایحه ششم برنامه در هفته گذشته توسط مجلس، احتمال ابطال فرمول 10 ساله وزارت نفت در تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها قوت گرفته بود و اکثر فعالان صنعت به آن امیدوار شده بودند اما امروز از مجلس خبر رسیده که با رای نمایندگان ، این ماده مهم از لایحه برنامه ششم حذف شده تا این موضوع همچنان طبق روال قبل و برای 10 سال برقرار باشد .با این اوصاف ، وزارت نفت به رغم مخالفت های شرکت ها و سرمایه گذاران و ... همچنان مسئول اصلی تعیین نرخ خوراک پتروشیمی باقی ماند.

درگروه پالایشی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شپنا در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و تحت حمایت سهامداران حقیقی بیش از 7 میلیون سهم معامله شد که 5 میلیون آن ساعات میانی بازار در قیمت 274 تومان به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، قیمت پایانی 273 تومان به کار خود پایان داد ولیدر گروه شد و با 7 واحد مثبت شاخص تاثیر گذاشت.در نماد شسپا که در آخرین روز کاری مهرآیندگان 100,000 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود بیش از 2 میلیون سهم دادوستد شد ، با قیمت آخرین معامله 822 تومان و صف خرید کوچکی به کار خود خاتمه داد و در رتبه بعداز شپنا قرار گرفت.شتران با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد و بدون فروشنده حقوقی ارزش معاملات 10 میلیارد ریالی را تجربه کرد و در انتها با افت 2 درصدی ، قیمت پایانی 288 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 18 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.

کارشناسان پیش بینی کرده اند در ایام تعطیلات کریسمس، فعالیت در پایانه ای صادراتی و وارداتی نفت خام کاهش خواهد یافت و این امر منجر به کاهش عرضه نفت خام در بازار می شود .این در حالی است که اعتصاب کارکنان شرکت نفت اکسون موبیل، فعال در نیجریه، سبب حداقل ده روز تاخیر در بارگیری نفت خام سبک و شیرین نیجریه به مقاصد صادراتی شده است .علاوه براین، سرمای هوا در آمریکا و افزایش تقاضا برای سوخت های گرمایشی در این کشور افزایش بهره برداری در پالایشگاه‌های آمریکا را به دنبال داشته است .در هفته مورد بررسی، سطح ذخیره سازی نفت خام در آمریکا بر خلاف انتظار با افزایش روبرو شد و معامله گران فعال در بازار آسیا، پیش از فرار رسیدن تعطیلات آغاز سال جدید میلادی، به تکمیل سفارشات خرید خود از نفت خام‌های خلیج فارس اقدام کردند. 

قیمت جهانی فلزاتقیمت سوخت و انرژی جهانی

تاريخ تنظيم: شنبه 11 دی ماه 1395 - 16:29 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.