گزارش بازار چهارشنبه 8 دی 95
گزارش بازار چهارشنبه 8 دی 95
نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 109 واحد کاهش یافت و به رقم 79,691 واحد رسید. که نمادهای فولاد با 23 واحد ، کگل با 21 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 221 میلیارد تومان رسید که نماد شاراک با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با واحد افزایش به رقم 865 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  108 میلیارد تومان رسید که نماد زاگرس با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .    

 

 

دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 4138 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 208 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

جلسه گزارش عملکرد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت، معدن و تجارت دیروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در این وزارتخانه برگزار شد؛ جلسه‌ای که با سخنرانی انتقادی و گلایه وار معاون اول رئیس‌جمهوری همراه بود. جهانگیری با بیان اینکه انگار پیشرفت کشور عده‌ای را آزار می‌دهد، تاکید کرد: وقتی می‌گوییم در فلان مساله رشد داشته‌ایم عده‌ای عزا می‌گیرند چون فکر می‌کنند این کار به اسم گروه خاصی خواهد بود در حالی که این مربوط به جمهوری اسلامی است .او در این باره به بیان مثالی پرداخت و گفت : مثلا وقتی گفته می‌شود طبق آمار بانک مرکزی 4/ 7 درصد و طبق مرکز آمار 4/ 6 درصد در 6 ماه گذشته رشد داشته‌ایم آقایی که اصلا معنی رشد را نمی‌داند می‌گوید این رشد برای نفت است و عربستان بیشتر باید به آن افتخار کند . براساس گزارش «ایسنا» از این نشست، جهانگیری با بیان اینکه مرکز آمار گفته است که رشد کشور منهای نفت 3/ 4 درصد بوده یا در صنعت بالای 4 درصد و در کشور بالای 5 درصد رشد اعلام شده است، گفت: این آمار باید انسان را خوشحال کند که کشوری که از رکود تورمی رنج می‌برده به این ارقام رسیده، اما عده‌ای می‌گویند برای زندگی مردم اتفاقی نیفتاده است. معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه اظهاراتش درباره برخی منتقدان تاکید کرد: به کسانی که انتقاد می‌کنند باید بگوییم سیاست شما همان بود که فضای اقتصادی کشور را به پرتگاه رساندید و نیروهای انقلاب را مقابل هم قرار دادید

روز گذشته، فضای بازار ارز نسبت به روزهای قبل از آن کاملا متفاوت بود تا نرخ ارز، کمترین نوسان قیمتی را طی یک هفته اخیر تجربه کند. این ثبات قیمتی، از این جهت استثنایی بود که حاصل عملکرد متفاوت بازارساز نسبت به روزهای دیگر و دوراندیشی بازیگران بازار دلار بود . بازارساز، دیروز، بیش از آنکه در تفکر جلوگیری از افزایش قیمت باشد، سعی داشت که بهای ارز مداخله‌ای را که توسط بانک‌ها عرضه می‌شود، نزدیک به قیمت بازار تعیین کند و در مقابل بازیگران بازار نیز با تغییر سیاست و فاصله‌گیری از بازار، از خرید و فروش کور دست کشیده و سعی کردند که جهت درست قیمت را تشخیص دهند. این مجموعه رویدادها، شرایطی در بازار به‌وجود آورد که روز گذشته به «تمرین ثبات در بازار ارز» تبدیل شود. اما تثبیت این وضعیت نیازمند تداوم راهبرد روز گذشته ازسوی بازارساز و رعایت سیاست‌های اعلانی از سوی سایر اعضای تیم اقتصادی است. به گفته کارشناسان مدیریت نوسان در کنترل قیمت، ماموریت اصلی بازارساز در روزهای پیش‌رو است و فاصله‌گیری از ادبیات غیرتخصصی و اصرار بی‌مبنا بر کاهش قیمت، رسالت سایر اعضای تیم اقتصادی عنوان می‌شود .

 

 

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با قیمت پایانی منفی به معاملاتشان خاتمه دادند . خپارس آخرین روز معاملاتی اش را با روند صعودی همراه شد پارس خودرو به قیمت 889 ریال رسید و رشد 3 درصدی را تجربه کرد این نماد امروز بیش از 22 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خودرو در محدوده صفر منفی به کار خود پایان داد و به قیمت 2731 ریال رسید و بیش از 9 میلیون سهم معامله شد . خاذین مثبت بود این نماد با قیمت 948 ریال بسته شد . خکمک صف خرید شد این نماد که با روند صعودی همراه شد قیمت پایانی 1141 ریالی را پشت سرگذاشت و در آخر با صف خرید 3 میلیونی معاملاتش را به پایان ریاند . نمادهای خریخت و ورنا قرمز پوش بودند این نمادها در محدوده صفر منفی به کار خودشان خاتمه دادند .

شرکت سایپا بعد از انتشار آمار تولید و فروش ،گزارش حسابرسی شده عملکرد نیمه اول سال را داد و آماده بازگشت به بورس در هفته بعد شد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی نماد شرکت سایپا از دوم آبان بسته شده که به قرار بود به شرط ارایه گزارش حسابرسی شده سود نیمه اول سال، این شرکت به بورس بازگردد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی سایپا دیروز آمار تولید و فروش آذر و 9 ماهه سال جاری را با به فروش 299 هزار و 525 دستگاه به ارزش 6.9 هزار میلیارد تومانی منتشر کرد که امروز نیز اقدام به انتشار 9 ماهه آمار گروه سایپا شامل 4 شرکت سایپا، پارس، خودرو ، زامیاد و سایپا دیزل کرده است.

شرکت نگار نصر سهم که از زیرمجموعه های ایران خودرو و مالک ۴.۶ درصدی این شرکت و ۳.۲ درصدی بانک پارسیان است، در کنار سرمایه گذاری سمند، عهده دار بازار گردانی شد.

 

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شاراک با 18 واحد مثبت به عنوان سومن سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 80 درصد خریدار حقیقی بیش از 128 میلیارد ریال معامله شد و در پایان با قیمت آخرین معامله 313 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت گفتنی است در این نماد وبانک 10 میلیون سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود.نمادهای شپمچا و شاراک صف خریدی های گروه بودند.فارس در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و تحت حمایت سهامداران حقوقی بیش از 24 میلیون سهم دادو ستد شد که 10 میلیون آن در قیمت 468 تومان در دقایق پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، قیمت پایانی 458 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 14 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.در نماد زاگرس که دیروز سرمایه گذاری ایرانیان 400,000 سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود در بین استقبال سهامداران حقیقی ارزش معاملات حدود 33 میلیارد ریال را تجربه کرد و در پایان با رشد 1 درصدی ، قیمت پایانی 2,043 تومان روز خود را به اتمام رساند و با 1 واحد مثبت دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.شیراز در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد ودر بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 8 میلیون سهم جا به جا شد و در نهایت در محدوده صفر منفی به قیمت 262 تومان رسید.

در حالی نماد پلی اکریل ایران از 28 فروردین بسته مانده که بعد از ماه ها بیم و امید و رفت و آمد ، بالاخره پرونده افزایش سرمایه پلی اکریل با صدور مجوز افزایش سرمایه 627 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بسته شد .با این اوصاف در کنار تعیین تکلیف افزایش سرمایه جدید ، بازگشایی نماد "شپلی" منوط به ارایه صورت های مالی 3 و 6 ماهه حسابرسی شده منتهی به 31 خرداد شرکت اصلی و تلفیقی، پیش بینی درآمد سال مالی آذر95 و اولین درامد هر سهم سال مالی آینده است.

در گروه پالایشی اکثر نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شبریز در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 8 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، قیمت پایانی 502 تومان به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.شپنا با 99 درصد خریدار و فروشنده حقیقی در حدود 6 میلیارد ریال دادو ستد شد ، در انتها در محدوده صفر مثبت به قیمت 272 تومان رسید وبا 10 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت و پرحجم ظاهر شد.شاوان بدون فروشنده حقوقی ارزش معاملات 6 میلیار ریالی رقم زد و در پایان با رشد 1 درصدی و قیمت پایانی 1,276 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

مذاکرات بین ایران، برزیل و هند احتمالا منجر به ساخت یک پالایشگاه نفت و مجتمع پتروشیمی در یکی از فقیرترین ایالت های برزیل خواهد شد.

در پی قوت گرفتن ابطال فرمول 10 ساله تعیین نرخ خوراک پتروشیمی و احتمال تصویب آن در لایحه ششم برنامه ، 3 نماینده مجلس نظرهای مثبت و منفی دادند .درحالی مفاد لایحه ششم برنامه،  فرمول 10 ساله وزارت نفت در تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها باطل می شود که بعد از واکنش فوری وزیر نفت و ارسال نامه دیروز به رئیس مجلس، 3 نماینده مجلس نیز در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما نظرهای مثبت و منفی دادند.

 

 

 

 

فلزات جهانیhttp://www.nerkhbox.com/

 

قیمت سوخت و انرژی                                                              http://www.nerkhbox.com/

 

 

پرشین تحلیل – دی ماه 95

تاريخ تنظيم: چهارشنبه 8 دی ماه 1395 - 15:20 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.