گزارش بازار سه شنبه 7 دی 95
گزارش بازار سه شنبه 7 دی 95
نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین 28، شاخص کل بورس 165 واحد کاهش یافت و به رقم 79,800واحد رسید. که نمادهای فملی با 36 واحد ،فولاد با 24 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 113 میلیارد تومان رسید که نماد شاراک با رقمی حدود 8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با حدود 5 واحد کاهش به رقم 857 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  182 میلیارد تومان رسید که نماد زاگرس با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .    

 دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 4140 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 219 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

افزایش تقاضای تجاری و مسافرتی، رشد نرخ حواله درهم امارات و افزایش فعالیت دلالان بازار ارز کشور از جمله دلایل موج اخیر رشد قیمت ها در بازار ارز است؛ در این شرایط بانک مرکزی تلاش کرده است قیمت ارز را در دامنه‌ای مجاز و براساس عوامل بنیادین کنترل و مدیریت کند . صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی که در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع «بازار ارز و نوسانات آن در هفته های اخیر» سخن می گفت، با اشاره به نوسانات نرخ ارز طی دو ماه گذشته تصریح کرد: دلایل این افزایش را می توان به دو بخش کلی عوامل «بنیادین و غیر بنیادی» و «داخلی و خارجی » تقسیم کرد. تقویت دلار در بازارهای جهانی، رشد 0.25 واحد درصدی نرخ بهره کلیدی آمریکا و به تبع آن کاهش قیمت جهانی طلا از جمله عوامل خارجی رشد قیمت ارز هستند. ضمن اینکه کاهش قیمت جهانی طلا هم با رشد تقاضا برای خرید ارز از سوی دارندگان و  پوشش ریسک دارایی های خود بر بازار داخلی اثر می‌گذارد .وی افزود: بانک مرکزی در چارچوب نظام ارزی شناور مدیریت شده توانست فاصله بین نرخ ارز بازار آزاد و بین بانکی را از 112 درصد در سال 1391 به 13 درصد در سال 1395 برساند، هرچند که تحت تاثیر موج نوسان اخیر این رقم 10 واحد درصد افزایش یافت و به حدود 23 درصد رسید.  ضمن اینکه مطابق با روال سال های قبل، از اواخر پاییز و اوایل فصل زمستان تقاضای تجاری و مسافرتی برای خرید ارز به صورت معناداری افزایش می یابد لیکن در سال جاری شیب افزایش قیمت در فاصله زمانی یاد شده، بیشتر از سال های گذشته شد که افزایش نرخ برابری دلار در بازارهای جهانی و نرخ حواله درهم امارات در این امر بسیار موثر بوده است. در واقع تشدید آربیتراژ اسعار عمده با کشورهای همسایه از جمله عراق، امارات و ترکیه و حتی افغانستان تقاضا برای خرید دلار را افزایش داده است. ضمن این که رشد بالای اقتصادی سال جاری، واردات بیشتری را به دنبال داشت .

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات بیشتر نمادها روند نزولی را در پیش گرفته بودند. خپارس امروز هم افت 3 درصدی را تجربه کرد و با قیمت 863 ریال معاملاتش را به پایان رساند . پارس خودرو امروز بیش از 24 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خپارسح نیز با روند نزولی همراه شد و به قیمت 96 ریال رسید و با صف فروش 135 میلیونی بسته شد .خودرو در محدوده منفی 1 درصدی و قیمت پایانی 2716 ریال معاملاتش را به پایان رساند و بیش از 13 میلیون سهم معامله شد . خنصیر تک نماد همراه با صف خرید گروه بود که رشد 4 درصدی را شاهد شد خنصیر به قیمت 4706 ریال رسید . نمادهای ختراک ، خلنت از منفی های گروه بودند که با صف فروش بسته شدند .

سایپا آمار ۹ ماهه محصولات را با فروش ۲۹۹ هزار و ۵۲۵ دستگاه به ارزش ۶.۹ هزار میلیارد تومانی همراه کرد تا برخی تحلیل گران به آینده مثبت این شرکت امیدوار باشند.

سایپا آذین قادر به افزایش یک ریالی سود شد اما زیان هر سهم آن به ۲۴ ریال رسید. شرکت شهد (قند خوی) نیز با اولین پیش بینی سال مالی آینده را با اصلاح ۴۹ درصدی همراه کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سایپا آذین درحالی برای سال مالی جاری 191 ریال زیان پیش بینی کرده بود که در عملکرد سه ماه اول سال جاری به جای این زیان به سود 5 ریالی رسیده ولی 19 ریال هم زیان شناسایی کرد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شاراک با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد و با 86 درصد فروشنده حقوقی بیش از 88 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 299 تومان ، صف خرید در حدود 18 میلیونی به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت و با 16 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذار بود.نمادهای شسینا ، خراسان و شاراک صف خریدی های گروه بودند.زاگرس با 3 واحد مثبت به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس در حالی که پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان در حدود 1 میلیون سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود با 84 درصد خریدار حقیقی در حدود 2 میلیون سهم جا به جا شد و در پایان با رشد 4 درصدی به قیمت 2,015 تومان رسید.پارسان در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقوقی ارزش معاملات 20 میلیارد ریالی را رقم زد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، قیمت پایانی 219 تومان روز خود را به اتمام رساند و با 19 واحد مثبت پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.

پترول پس از برگزاري مجامع عمومي عادي بطور فوق العاده مبني بر انتخاب اعضاي هيات مديره و عمومي فوق العاده مبني بر اصلاح اساسنامه، با محدوديت نوسان قيمت آماده انجام معامله شد این نماد پس از ارائه تعدیل منفی 26 درصدی و اعلام  89 ریالی در گزارش حسابرسی نشده 6 ماهه منتهی به 1396/2/31 ، متعادل مثبت و در حاشیه قیمتی صفر تابلو120 تومان به گردون معاملات برگشت و بدون فروشنده حقوقی در حدود 3 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، قیمت پایانی 117 تومان به کار خود پایان داد.

درحالی موضوع قیمت خوراک پتروشیمی ها به یکی از ابهامات مهم دو سه سال اخیر صنعت و بازار سرمایه تبدیل شده که بعد از مصوبه قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در آذرماه 93 توسط مجلس، وزارت نفت مسئول قیمت گذاری برای 10 سال شد اما این قانون بعد از اجرا در سال جاری، با مخالفت شرکت های پتروشیمی و انجمن صنفی روبرو شده این گروه انتقاداتی را وارد دانسته اند .با این حال در جریان بررسی بند الف ماده 53 لایحه برنامه ششم توسعه در کمیسیون تلفیق مجلس، شاخص‌های جدیدی مصوب شده که می تواند موجب ابطال فرمول 10 ساله وزارت نفت باشد .

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می گوید، مذاکرات و روند اجرایی مربوط به صادرات به برزیل و استرالیا نهایی شده است و بزودی کانتینرهای حاوی محصول استراتژیک «هگزامین» به استرالیا صادر خواهد شد .

درگروه پالایشی به جز شفتح، شسپا و شپاس بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شپنا در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و بدون فروشنده حقوقی بیش از 11 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با افت 1 درصدی به قیمت 269 تومان رسید ،در راس گروه قرار گرفت و با 14 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.شنفتح بدون فروشنده حقوقی تنها نماد صف خریدی گروه شد.شبریز  با 94 درصد فروشنده حقیقی در حدود 1 میلیون سهم جا به جا شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، قیمت پایانی 500 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 3 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.شتران در ادامه روند نزولی خود امروز هم در منفی قیمت خورد و بدون تحرک سهامداران حقوقی ارزش معاملات 7 میلیارد ریالی را رقم زد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، قیمت 295 تومان خود را برای مغاملات فردا آماده کرد.

یک کارشناس نفتی اعلام کرد در سال آینده میلادی، قیمت نفت به ثبات می رسد و سرمایه گذاری در صنعت نفت، جان تازه می گیرد .قیمت نفت به احتمال زیاد در سال ٢٠١٧ میلادی سرانجام ثبات را تجربه می کند. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پس از نشست موفقیت آمیز خود در ماه نوامبر امسال، دوباره عملکردی مثبت دارد و اعضای آن برای محدود کردن تولید و افزایش قیمت ها، تلاش می کنند .

قیمت سوخت و انرژی جهانی

قیمت جهانی فلزاتتاريخ تنظيم: سه شنبه 7 دی ماه 1395 - 15:46 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.