گزارش بازار دوشنبه 6 دی 95
گزارش بازار دوشنبه 6 دی 95
نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 67 واحد افزایش یافت و به رقم 79,966 واحد رسید. که نمادهای کگل با 49 واحد ،فولاد با 30 واحد و شخارک با 20 واحد  بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 224 میلیارد تومان رسید که نماد وساپا با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با واحد افزایش به رقم 862 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  136 میلیارد تومان رسید که نماد شگامرن با رقمی حدود 18 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .     

دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 4138 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 183 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

محمدرضا پورابراهیمی داورانی درباره افزایش قیمت دلار در روزهای گذشته گفت:چند موضوع دراین خصوص مطرح است یکی از موضوعات بحث تغییرات ارزش دلار در مقابل سایر ارزها است .نماینده مردم کرمان و راور درمجلس شورای اسلامی افزود:باتوجه به سیاست‌های رئیس جمهور جدید آمریکا برای تغییرات نرخ بهره در این کشور،پیش‌بینی می‌شود؛ارزش دلار نسبت به سایر ارزها با افزایش روبرو شود که این عامل در بازار ایران نیز تأثیراتی داشت .وی گفت: معمولا بخشی از ارز کشور از طریق فروش شرکت‌های پتروشیمی حاصل می‌شود و به دلیل اینکه این شرکت‌ها معمولا در پایان سال علاقه دارند که منابع خود را برای پرداخت‌های سود سهام به کار بگیرند و از عرضه دلار وارداتی به بازار اجتناب می کنند و این در برخوردن تعادل بازار موثر بوده که باید مورد بررسی قرار گیرد .این نماینده مردم درمجلس دهم،افزود:باتوجه به اینکه کشور درشرایط رکود اقتصادی قرار دارد و در بازارهای مختلف اقتصادی نرخ بازده مناسب وجود ندارد،با به وجودآمدن التهاب در بازار ارز بلافاصله سوداگری و سفته‌بازی در بازار ارز رونق می‌گیرد؛بنابراین بانک مرکزی باید موضوع افزایش تقاضای کاذب بازار ارز را مدیریت کند .وی گفت: بانک مرکزی شرایطی را فراهم کرده که تمامی بانک‌ها و صرافی‌ها بتوانند در بازار ارز وجود داشته باشند تا بخشی از التهاب بازار ارز کنترل شود؛اما باید پذیرفت در این رابطه بانک مرکزی باید مدیریت موثرتر داشته باشد به دلیل اینکه بانک مرکزی از اقتدار لازم برای مدیریت بازار برخوردار است .

آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ تورم متوسط در آذر به 6/ 8 درصد رسیده و پس از یک سال و نیم روند کاهشی آن متوقف شده است. مطابق این بررسی‌ها اگر نرخ تورم ماهانه دی ماه از 7/ 0 درصد تجاوز کند، مسیر تورم متوسط صعودی خواهد شد، اما در بدترین سناریو نیز، نرخ تورم متوسط تا پایان سال، تک‌رقمی باقی خواهد ماند. دیگر بررسی‌ها حاکی از آن است که نرخ تورم ماهانه آذر با ثبت رقم 4/ 1 درصد بیشترین مقدار طی یک سال و نیم اخیر بوده که این افزایش بیشتر به‌دلیل نوسانات فصلی و افزایش تورم مواد خوراکی‌ها بوده است. به‌طور طبیعی در هر سال، تورم مواد خوراکی در آذر ماه افزایش می‌یابد؛ بنابراین نمی‌توان، اصلی‌ترین عامل افزایش نرخ تورم را رشد نرخ ارز در آذر ماه دانست، اگرچه نرخ ارز در کوتاه‌مدت در نرخ تورم موثر خواهد بود .

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم . خپارس پر عرضه ظاهر شد این نماد در جریان معاملات امروز با افت 3 درصدی همراه شد و به قیمت 897 ریال رسید خپارس بیش از 36 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خودرو منفی بود ایران خودرو به قیمت 2759 ریال رسید و روز منفی ای را پشت سرگذاشت . ختوقا منفی معامله شد این نماد با کاهش 3 درصدی به قیمت 1536 ریال رسید و درپایان معاملات جهت برگزاري مجامع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره – عمومي فوق العاده به منظور اصلاح اساسنامه متوقف شد . نمادهای خکمک ، ختراک از منفی های گروه بودند که با صف فروش بسته شدند .

رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه در اردیبهشت 96 در صورت تغییر متغیرهای قیمتی اقدام به افزایش یا کاهش قیمت خودرو خواهیم کرد،گفت: قبل از این تاریخ خودروسازان به هیچ عنوان نمی‌توانند به بهانه گران شدن مواد اولیه اقدام به گران فروشی کنند. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،رضا شیوا با اشاره به اینکه دستورالعمل متغیرهای قیمت محصولات خودروسازان سالانه مورد بررسی قرار می‌گیرد به تسنیم گفت:متغیرهای این دستورالعمل شامل تورم نهادهای تولید، بهره وری و کیفیت است که فقط از بانک مرکزی دریافت می‌شود.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.زاگرس با 3 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس با 87 درصد فروشنده حقوقی بیش از 66 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 5 درصدی به قیمت 1,926 تومان رسید و پرازش ترین سهم گروه شد.نمادهای زاگرس، شسینا،شپمچا و شیراز صف خریدی های گروه بودند.امروز در نماد شگامرون 6 میلیون سهم عرضه اولیه در بازار SME   برای اولین بار عرضه شد و با قیمت 3000 تومان کشف قیمت شد.در نماد شیراز که دیروز صندوق بازنشستگی در حدود 20 میلیون سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود امروز با 80 درصد فروشنده حقوقی در حدود 16 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با قیمت آخرین معامله 255 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، پرحجم ظاهر شد و با 15 واحد مثبت هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.شخارک با 20 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در منفی قیمت خورد و ارزش معاملات 22 میلیارد ریالی را رقم زد و در پایان با رشد 3 درصدی ، قیمت پایانی 1,423 تومان روز خود را به اتمام رساند. شتوکا 100درصد افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی در برنامه دارد.

درگروه پالایشی به جز شبریز،شسپا و شنفت بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شتران بدون خریدار حقوقی بیش از 10 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، قیمت پایانی 297 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت. شسپا در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 1 میلیون سهم جا به جا شد که تقریبا کل این تعداد در قیمت 764 تومان در ساعات پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد ، همچنین در نماد شسپا 2 در بازار خرده فروشی 5 میلیون سهم در قیمت 763 تومان به صورت بلوکی انجام شد.شبریز با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد و ارزش معاملات 5 میلیارد ریالی را تجربه کرد و در انتها در محدوده صفر مثبت ، قیمت پاینی 503 تومان به معاملات خود خاتمه داد و سوم گروه شد.شنفت پس از برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده مبني بر انتخاب اعضاي هيات مديره ، با قیمت 538 تومان و رشد 2.5 درصدی بازگشایی شد .شنفتح نیز با افت 2 درصدی ، قیمت 378 تومان بازگشایی شد . 

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی افزود: با بهره برداری از دو طرح جدید بنزین‌سازی در پالایشگاه‌های بندرعباس و لاوان و همچنین بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، از ابتدای سال 96 توزیع بنزین یورو 4 در کشور گسترش می یابد.

قیمت جهانی فلزاتقیمت سوخت و انرژی جهانی
تاريخ تنظيم: دوشنبه 6 دی ماه 1395 - 15:21 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.