گزارش بازار یک شنبه 5 دی 95
گزارش بازار یک شنبه 5 دی 95

نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین 28، شاخص کل بورس 262 واحد کاهش یافت و به رقم 79,898 واحد رسید. که نمادهای فملی با 35 واحد ،فولاد با 12 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 285 میلیارد تومان رسید که نماد شیراز با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با حدود 7 واحد کاهش به رقم 860 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  236 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .    

 دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 4090 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 165 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

روز جمعه یک اتفاق عجیب و کم‌سابقه در تاریخ شورای امنیت رخ داد. اقدامی کم‌سابقه که با محکومیت رژیم اسرائیل پایان یافت و ایالات‌متحده نیز از حق وتوی خود استفاده نکرد. به نوشته واشنگتن‌پست، شورای امنیت روز جمعه از اسرائیل خواست تا شهرک‌سازی در بیت‌المقدس شرقی را متوقف کند. آمریکا با دادن رای ممتنع، راه را برای تصویب قطعنامه محکومیت شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی در شورای امنیت هموار کرد. همین اقدام اما موجب خشم شدید مقامات تل‌آویو شده است. اسرائیل می‌گوید به قطعنامه عمل نخواهد کرد اما فلسطینی‌ها آن را یک «پیروزی تاریخی» نامیدند .

در شرایطی که کمتر از یک ماه تا آغاز به کار دولت جدید ایالات‌متحده باقی مانده است، منابع غربی از سفر دیپلمات‌های اروپایی به آمریکا و هشدار به نزدیکان ترامپ در مورد هرگونه نقض برجام خبر می‌دهند. دیپلمات‌های اروپایی در دیدار‌‌هایشان با حلقه فکری نزدیکان ترامپ و همچنین جمهوری‌خواهان کنگره این پیغام را منتقل کرده‌اند که تبعات نقض برجام برعهده آمریکا خواهد بود و اروپایی‌ها این کشور را مقصر اصلی فروپاشی احتمالی توافق هسته‌ای قلمداد خواهند کرد. آنها همچنین هشدار داده‌اند که علاقه‌ای به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران ندارند .

بررسی‌ها حاکی از آن است که «سیاست‌های تصویبی برای تامین مالی پروژه‌ها « «بدهی دولت به بانک مرکزی برای تامین مالی بودجه» و «فشارهای بخش خصوصی» سه جزئی است که باعث شده منابع نظام بانکی (بانک‌ها و بانک مرکزی) تحت‌تاثیر قرار گیرد و در نتیجه به شکل مستقیم و غیرمستقیم پایه پولی تحت‌ فشار قرار گیرد. این در حالی است که سیاست‌های اقتصادی دولت که از مسوولان نقل شده، تمرکز زدایی از بانک‌ها و حرکت به سمت بازار بدهی بوده است. در روزهای اخیر، صحبت‌هایی از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی نقل شد که با سیاست تمرکززدایی از منابع بانکی و حرکت به‌سوی تعمیق بازار بدهی، در تضاد است. به گفته وزیر امور اقتصاد و دارایی، بانک‌ها موظف شده‌اند که تسهیلات‌دهی به پروژه‌های اولویت‌دار را تا حداکثر 15 روز در دستور کار قرار دهند و در غیر این صورت محدودیت‌های غیرمستقیمی برای بانک‌ها در نظر گرفته می‌شود. همچنین بررسی آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد میزان بدهی دولت در هفت ماه نخست سال جاری 41 درصد افزایش یافته و این عامل، موجب بسط پایه پولی شده است. بدیهی است با توجه به این آمار، نقشه جدید دولت برای بازار پول در جریان تغییر موازنه در تامین منابع مالی، دست‌انداز ایجاد می‌کند . به گفته مسوولان، با توسعه صندوق‌های بورسی در بانک‌ها، مسیر تمرکززدایی از بازار پول، آغاز شده است که با اطلاع‌رسانی مناسب این مسیرمی‌تواند به هدف خود برسد .

 

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا قرمز پوش بودند خپارس با افت 2 درصدی به معاملاتش خاتمه داد این نماد امروز به قیمت 934 ریال رسید و بیش از 46 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خودرو قرمز پوش بود ایران خودرو کاهش 1 درصدی را شاهد شد و به قیمت 279 تومان رسید و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد . خگستر پرعرضه ظاهر شد این نماد در محدوده حداقل قیمت معاملاتش را پشت سرگذاشت خگستر به قیمت 3845 ریال رسید . خکار مثبت بود این نماد با روند صعودی معاملاتش را پشت سرگذاشت و با صف خرید بسته شد ایرکا پارت صنعت رشد 5 درصدی را تجربه کرد و بیش از 3 میلیون سهم معامله شد . خفنر که با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شده بود در جریان معاملات امروز آماده بازگشایی شد اما بدلیل عدم کشف قیمت معاملاتش به روز بعد موکول شد .

عضو هیات مدیره انجمن قطعات یدکی خودرو تهران گفت: اتحادیه با افرادی که قطعات یدکی خودروهای داخلی را به بهانه افزایش قیمت دلار گران کنند برخورد خواهد کرد.

سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو گفت: با تولید۹۴۶ هزار و ۵۳۳ دستگاه خودرو تا پایان آذر تولید انواع خودرو در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۷. ۳۸ درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل پارس خودرو و قائم مقام مالی اقتصادی سایپا به درخواست سازمان بورس درباره فاصله قیمت سهام حق تقدم و سهام عادی این شرکت توضیح دادند تا بهای سهام "خپارسح " کاهش یابد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پارس خودرو که بعد از افزایش سرمایه 237 درصدی سرمایه بیش از 677 میلیارد تومانی را (از دو محل هزار و 178 میلیارد تومانی مطالبات سهامداران و آورده نقدی و 416.5 میلیارد تومانی سود انباشته ) به بیش از 2 هزار و 277 میلیارد تومان رسانده ، بعد از بازگشایی نماد حق تقدم در 28 آذر ، با رشد قیمت این سهم طی روزهای اخیر (از83 به 114 تومان دیروز) مواجه شد که به نسبت به قیمت حدود 92 تومانی هر سهم عادی، تفاوت معناداری داشت .

در گروه پالایشی، شاهد معاملات کم حجم و قرمز رنگ در اکثر نمادهای این گروه بودیم. شاوان در این گروه نزدیک به 3 درصد منفی بود و به قیمت 1280 تومان رسید.

در خبری شنیدیم، موسسه وود مکنزی پیش‌بینی کرد ایران تا سال ۲۰۲۰ در قالب قراردادهای جدید بین ۲ تا ۱۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی در بخش بالادستی جذب کند و تولید نفت ایران تا سال ۲۰۲۵ به 7/ 5 میلیون بشکه در روز برسد. به گزارش پایگاه خبری ترند، در حالی که ایران قصد دارد کار واگذاری 49 پروژه نفت و گاز به سرمایه‌گذاران خارجی را بر اساس مدل جدید قراردادهای انرژی آغاز کند و تا سال 2020 حداقل 80 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند، موسسه انگلیسی وود مکنزی معتقد است این رقم واقعی جذب سرمایه بسیار کمتر از پیش‌بینی‌های ایران خواهد بود. ایران کلیات قراردادهای جدید نفت و گاز خود را در نوامبر 2015 اعلام کرده و 49 پروژه بالادستی نفت و گاز را به خارجی‌ها پیشنهاد کرده است. ایران قصد دارد در اوایل سال 2017 مناقصه مربوط به این پروژه‌ها را برگزار کند .

در گروه پتروشیمی اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند . افزایش قیمت دلار تا محدوده 4 هزار تومان می تواند اکثر سهام این گروه را با افزایش سود همراه کند . همچنین در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، عربستان سعودی در حال برنامه‌ریزی برای فروش 49 درصد از شرکت دولتی نفت این کشور(سعودی آرامکو) است. روز گذشته روزنامه عربستانی «الاقتصادیه» به نقل از یک منبع آگاه دولتی با اعلام این خبر افزود: «این برنامه ظرف 10 سال آینده عملیاتی خواهد شد عربستان در حالی قصد فروش حدود نیمی از سهام آرامکو را دارد که حفظ مالکیت ذخایر نفتی در کشورهای عضو اوپک که همگی صنعت نفت ملی دارند، یکی از دغدغه‌های اصلی محسوب می‌شود. با این حال به نظر می‌رسد فشار اقتصادی ناشی از ارزان‌فروشی نفت در دو سال گذشته این کشور را به سمت راه حل‌هایی سوق داده که به نوعی سنت‌شکنی‌ در صنعت نفت محسوب می‌شود. بر اساس اطلاعات موجود، عربستان قصد دارد پول حاصل از فروش آرامکو را در صندوقی به نام سرمایه‌گذاری که اخیرا طراحی کرده ‌است قرار دهد، قرار است ارزش این صندوق تا سال 2030 بالغ بر 2 هزار میلیارد دلار شود و با استفاده از آن روی پروژه‌های محلی و بین‌المللی سرمایه‌گذاری شود. این صندوق قرار است نقش اساسی در اقتصاد جدید عربستان سعودی بازی کند، صندوقی که سرمایه کافی برای خرید ابر شرکت‌هایی چون اپل، گوگل، مایکروسافت و... را خواهد داشت.

قیمت جهانی فلزات
قیمت سوخت و انرژی

تاريخ تنظيم: یکشنبه 5 دی ماه 1395 - 15:42 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.