گزارش بازار شنبه 4 دی 95
گزارش بازار شنبه 4 دی 95


نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 88 واحد کاهش یافت و به رقم 80,161 واحد رسید. که نمادهای پارسان با 18 واحد ،تاپیکو با 12 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 172 میلیارد تومان رسید که نماد قپیرا با رقمی حدود 6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با حدود 4 واحد کاهش به رقم 867 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  130 میلیارد تومان رسید که نماد فولای با رقمی حدود 1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .    

 دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 4020 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 153 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

همزمان با امضای قرارداد تاریخی خرید 100 فروند هواپیما از شرکت «ایرباس » فرانسه، تفسیر جدید برجامی از سوی اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا) به نفع ایران نیز منتشر شد. بعد از امضای قرارداد خرید 80 فروند هواپیمای نو از شرکت «بوئینگ» آمریکا، توافق با «ایرباس» رویداد مهم دیگری در جهت نوسازی ناوگان هوایی کشور است. بر اساس قرارداد منعقده، هواپیماهای فرانسوی از اوایل سال 2017 میلادی و در یک پروسه زمانی 10 ساله تحویل ایران خواهند شد. به اعتقاد کارشناسان، با توجه به اینکه ایران نیازمند 500 فروند هواپیما به‌منظور نوسازی ناوگان هوایی است، امضای قرارداد با دو غول هواپیماساز جهان، ظرفیت اثرگذاری جدی بر صنعت حمل‌ونقل هوایی، گردشگری، ایمنی پروازها، توسعه ملی و بازپس‌گیری سهم ایران از صنعت حمل‌و‌نقل هوایی منطقه و جهان را دارد. میزان صندلی خریداری‌شده طی این قراردادها معادل ۵۰هزار صندلی است که بیش از دو برابر تمام صندلی‌های ناوگان فعال موجود کشور است. در کنار امضای قراردادهای جدید هوایی، یک گشایش مهم دیگر برای همکاری ایرلاین‌های ایرانی و خارجی نیز به وجود آمده است. بر اساس مجوز اوفک ورود موقت هواپیماهای ساخت آمریکا به ایران مجاز اعلام شده و حتی ایرلاین‌های خارجی می‌توانند کدهای پروازی را در این سفرها با ایرلاین‌های ایرانی به اشتراک بگذارند .

سخنان پوتین و ترامپ درباره توانمند ساختن ساختار هسته‌ای کشورشان این موضوع را آشکار می‌کند که احتمالا دو کشور وارد یک رقابت تسلیحات هسته‌ای شوند. به گزارش رویترز، دونالدترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا روز پنج‌شنبه تاکید کرد ایالات‌متحده تا زمانی که جهان درخصوص مساله تسلیحات هسته‌ای «بر سر عقل بیاید» باید توان هسته‌ای خود را به‌طور عمده تقویت کند و آن را گسترش دهد .در حالی دونالد ترامپ موضوع تقویت زرادخانه هسته‌ای آمریکا را مطرح کرده که پیشتر در روز پنج‌شنبه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز بر تقویت زرادخانه هسته‌ای و سلاح‌های استراتژیک روسیه تاکید کرده بود. دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه در توییتر خود نوشت: ایالات‌متحده (آمریکا) تا زمانی که جهان در مساله هسته‌ای بر سر عقل بیاید، باید به‌طور عمده توانایی هسته‌ای خود را تقویت کرده و گسترش دهد دونالد ترامپ توضیح بیشتری در این خصوص نداده است، اما رویترز می‌گوید یک سخنگوی رئیس‌جمهوری منتخب تصریح کرده است: اشاره ترامپ به تهدید‌ها در زمینه تکثیر و گسترش سلاح‌های هسته‌ای و ضرورت مقابله با آن به‌ویژه از سوی سازمان‌های تروریستی، مناطق بی‌ثبات و دولت‌های سرکش است .

 

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات مثبت در بیشتر نمادها بودیم خپارس لیدر گروه بود این نماد امروز با افزایش 2 درصدی معاملاتش را به پایان رساند و به قیمت 962 ریالی رسید پارس خودرو امروز بیش از 46 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود خپارس ح نیز روز مثبتی را آغاز نمود و با افزایش 9 درصدی همراه شد . خودرو سبز پوش بود ایران خودرو در محدوده صفر مثبت و با قیمت 2827 ریال معاملاتش را پشت سرگذاشت و بیش از 10 میلیون سهم معامله شد . ورنا رشد 3 درصدی را شاهد شد این نماد که امروز تا مرز حداکثر قیمتی نیز پیش رفت در آخر با قیمت پایانی1311 ریال به معاملاتش خاتمه داد . نمادهای خمهر ، خزر ، خکار از مثبت های گروه بودند که با صف خرید بسته شدند .

یک مقام مسئول ارشد ایران خودرو در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره آخرین وضعیت این شرکت از جمله فروش بلوک 33 درصدی بانک پارسیان اظهار داشت: ایران خودرو مانند هر شرکتی دیگری دارای دو دسته سهامدار با نگاه بلندمدت و کوتاه مدت بوده و به هر دو گروه احترام می گذارد اما نباید رویدادهای جاری و غیر قطعی مانند واگذاری بلوک بانک پارسیان موجب ایجاد هیجان و انتظارات شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،مازیار بیگلو با اشاره به اینکه درهمکاری مشترک شرکت‌های خودروسازی همیشه روال استعلام وضعیت قطعه سازان و آنالیز قیمت‌ها انجام می شود به تسنیم گفت: در دور جدید همکاری مشترک با شرکت پژو برای تولید محصول مرحله قرار داریم ولی طرف فرانسوی همچنان مشغول بررسی قطعه سازان و قیمت‌ها است.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.پارسان با 18 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 8 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدده صفر منفی و در قیمت 218 تومان به کار خود پایان داد ، پرارزش ترین سهم گروه شد.نمادهای ساینا،شپمچا،شلعاب،شسینا،شکربن ، وپترو صف خریدی های گروه بودند.پترول با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد و بدون فروشنده حقوقی در حدود 6 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها در محدوده صفر منفی به قیمت 117 تومان رسید ، پرحجم ظاهر شد و با 4 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت.نمادهای شپترو ، شگل در کف قیمتی خود بسته شدند. زاگرس تحت حمایت سهامداران حقیقی ، حجم معاملاتی پائین در محدوده صفر مثبت و قیمت پایانی 1,806 تومان به معاملات خود خاتمه داد.پترول جهت برگزاري مجامع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره – عمومي فوق العاده به منظور اصلاح اساسنامه متوقف شد.شپدیس پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و تقسيم سود نقدي109 تومانی به ازای هر سهم و توضيحات تکميلي در خصوص آخرين وضعيت بودجه و عملکرد سال جاري ، در حاشیه قیمتی صفر تابلو و با قیمت 800 تومان به گردونه معاملات بازگشت و در بین استقبال سهامداران حقیقی ،حجم معاملاتی پائین ،قیمت پایانی 796 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس به فهرست ٤٠ چهره موثر برتر صنعت پتروشیمی جهان راه یافتند .پیوندی در این گزارش به عنوان بیست و نهمین مدیر تأثیر گذار و جریان ساز صنعت پتروشیمی در جهان معرفی شده است. پارسال رتبه مهندس پیوندی در این گزارش ٢٠ بوده است .از سوی دیگر، در گزارش امسال برای نخستین بار نام عادل نژاد سلیم، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، نیز با رتبه ٣١ در این فهرست جای داده شده است.

شرکت دولتی انرژی الجزایر (سوناتراک) اعلام کرد: توافقنامه ای با شرکت توتال فرانسه برای ساخت تاسیسات عظیم پتروشیمی در کشور الجزایر امضا کرده است .به گزارش خبرگزاری رویترز از الجزیره، سوناتراک روز پنجشنبه (دوم دی ماه) در بیانیه ای اعلام کرد: این شرکت، توتال را مامور اجرای مطالعات امکان سنجی (در باره اجرای این طرح) کرده است .

گروه پالایشی با معاملات متعادلی رو به رو بودند.در نماد شسپا که در آخرین روز کاری مهر آیندگان در حدود 6 میلیون سهم از پرتفوی خود خارج نموده بود بیش از 5 میلیون سهم داد وستد شد که تقریبا کل این تعداد در قیمت 765 تومان در ساعات پایانی بازار بلوک زده شد این نماد در نهایت با همان قیمت معامله بلوکی به کار خود پایان داد ، در صدر گروه قرار گرفت.شبریز با 89 درصد فروشنده حقیقی در حدود 1 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها در محدوده صفر منفی به قیمت 503 تومان رسید و با 3 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذاشت. در نماد شبریز 2 ، 10 میلیون سهم در قیمت 507 تومان در بازار خرده فروشی به صورت بلوکی انجام شد.شتران با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد و بدون خریدار حقوقی ارزش معاملات 8 میلیارد ریالی را رقم زد و در انتها در محدوده صفر منفی ،در قیمت 300 تومان روز خود را به اتمام رساند و در رتبه سوم گروه قرار گرفت.

در آستانه تعطیلات کریسمس ۲۰۱۷ میلادی، ایران در فروش نفت یک رکورد جدید ثبت کرد و بهای هر بشکه نفت سبک و سنگین صادراتی کشور هم اکنون، از مرز ۵۱ دلار عبور کرده است.در معاملات کم رونق دیروز بازارهای جهانی، قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه اندکی افزایش یافت و به بالاترین حد خود در ١٧ ماه اخیر رسید.

 

قیمت جهانی فلزات

قیمت سوخت و انرژی جهانیتاريخ تنظيم: شنبه 4 دی ماه 1395 - 15:26 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.