گزارشی از بازدید پالایشگاه نفت پارس
گزارشی از بازدید پالایشگاه نفت پارسدر پی بازدیدی که از شرکت پالایشگاه نفت پارس در روز شنبه اول آذر ماه ( 57 امین سالگرد تاسیس شرکت) صورت گرفت به ارائه معرفی کوتاهی از شرکت و گزارشی از این بازدید می پردازیم:

 

معرفی شرکت

شرکت نفت پارس بعنوان نخستین تولید کننده روانکار در بخش خصوصی و تنها تولید کننده گریس در خاورمیانه از سال 1337 فعالیت خود را با بهره برداری از اولین پالایشگاه و گریس آغاز نموده است. این شرکت از سال 1346 بعنوان اولین شرکت بورسی کشور در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. آزمایشگاه 17025 این شرکت بعنوان واحد برتر استاندارد و کنترل کیفیت راه اندازی گردیده که تنها آزمایشگاه مورد تایید شل بین­الملل بوده و وجود ایستگاه های آنالیز پیشرفته و انجام آزمایشهای ویژه و تخصصی این مرکز را متمایز ساخته است. راه اندازی مدرن ترین سامانه تسویه پساب صنعتی به همراه سیستم همزمان ارسال گزارش سبب شده تا شرکت نفت پارس به عنوان حامی محیط زیست موفق به اخذ گواهینامه صنعت سبز کشور گردد. شرکت نفت پارس در سال 1392 در اوج تنگناهای اقتصادی و تحریم ها برای اولین بار در صنعت روانکار کشور موفق به اخذ جایزه ملی مدیریت مالی ایران گردیده است.

 

ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران عمده شرکت در تاریخ 01/09/1393 به شرح زیر است:

ردیف

نام سهامدار

درصد

1

شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا (سهامی خاص)

50.55

2

شرکت گروه توسعه انرژی تدبیر (سهامی خاص)

20.05

3

شرکت سرمایه گذاری ملی ایران (سهامی عام)

12.25

 

 

توضیحات ارائه شده توسط برخی از مسئولین بخش های مختلف پالایشگاه

محصولات شرکت شامل انواع روغن های موتوری، روغن های صنعتی، روغن های دنده خودرو، انواع گریس و گریس های تخصصی کامپلکس و روغن های موتور دریایی می شود. مواد اولیه محصولات این شرکت لوبکات، برایت استاک، موتواتیلن گلیکو، آیزوریسایکل را شامل می شود.

لوبکات مهمترین ماده مصرفی محصولات این شرکت محسوب می شود. شرکت لوبکات را از پالایشگاه ها یا از طریق بورس کالا تهیه می کند و آن را تبدیل به روغن پایه کرده و روغن پایه را طی فرایندی به روانکار تبدیل می کند. بخش عمده خرید مواد اولیه در سال 92 نیز مربوط به خرید لوبکات از شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی بود. از لوبکات مصرفی حدود 50 درصدش به روغن پایه تبدیل می شود؛ 25 درصدش محصولی به نام آر کیو یا اکستراکت می شود که یا در دوده سازیها از آن استفاده می شود یا به ماشین سازیها فرستاده می شود، 25 درصدش نیز وکس است. پارافین یا همان اسلاک وکسی که در این واحد بعنوان محصول جانبی  ایجاد می شود در نفت پارس بهترین کیفیت را دارد و درصد روغنش در ایران به نیم درصد میرسد و بیشتر در لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد. این شرکت روغن پایه را بیشتر برای تولید روغن ها استفاده می کند و یک درصد کوچکی از آن را صادر می کند در واقع در نفت پارس خام فروشی وجود ندارد. 

به گفته یکی از مسئولین بخش ها، آخرین پروژه ای که داشتیم در مورد روغن های هواپیماهای ارتش بود، که صرفا در نفت پارس تولید می شود و دو ماه پیش بهره برداری شد. ما نسبت به نفت سپاهان، نفت بهران ظرفیت تولید کمتری داریم. ولی چون کوچکتر هستیم 12 نوع روغن پایه داریم تولید می کنیم. این تنوع روغن پایه را هیچکدام از شرکتهایی که پایه تولید می کنند را ندارند.

شرکت نفت پارس بعنوان ، اولین تولید کننده محصول گریس در کشور و منطقه است و هنوز هم بعنوان لیدر این محصول شناخته می شود.

 

پس از بازدید کوتاهی از بخش های مختلف پالایشگاه جلسه پرسش و پاسخی با مدیرعامل شرکت، جناب آقای مهندس خلیلی و معاون مالی جناب آقای کارگر برگزار شد:

در ابتدا آقای مهندس خلیلی توضیحاتی کلی در مورد شرکت ارائه کردند:

شرکت نفت پارس یکی از قدیمیترین شرکتهای تولید کننده فراوردهای نفتی در کشور با 60 سال سابقه است. این شرکت اولین شرکت تولیدی است که سهامش وارد بورس شده و اولین تولید کننده محصولات روانکار در منطقه محسوب می شود. همچنین دومین پالایشگاهی بود که بعد از پالایشگاه آبادان تاسیس شد. سهام نفت پارس تقریبا 70 درصدش متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام است از طریق هلدینگ توسعه انرژی تدبیر و شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا که در واقع اینها زیرمجموعه گروه توسعه اقتصادی تدبیر هستند. بخشی از درآمد شرکت نفت پارس که مربوط به ستاد اجرایی فرمان امام هست صرف فعالیتهای عام المنفعه در بنیاد برکت می شود. بنیاد برکت یکی از مجموعه های ستاد اجرایی حضرت امام می باشد که در کارهای عام المنعفعه مثل احداث بیمارستان و مدرسه مشارکت می کند.

 

پاسخگویی به سئوالات

- عمده روغن پایه تولیدی شرکت از نوع گروه یک هست و روغن های روز از  گروه دو و سه می باشد، آیا این موضوع برای آینده شرکت ریسک محسوب نمی شود؟ و شرکت چه برنامه ای در این زمینه دارد؟

آقای مهندس خلیلی : در گروه روغن های پایه، گروه دو و سه که بعنوان روغن های پایه با تکنولوژی پیشرفته شناخته می شوند اینها به این معنی نیست که این روغن های غالب بازار هست و حداقل تا 15 سال آینده هم نیاز نخواهد بود هم در ایران و هم در بازارهای جهانی، آن هم به دلایل فنی، در مورد روغن های دو و سه تولیدشان تکنولوژی متفاوتی دارند، از طریق فرایند تولیدی که ما داریم نمیتوان این روغن ها را تولید کرد، پروژه های تولید روغن پایه گروه دو و سه را بعنوان یکی از پروژه های آتی شرکت به ستاد اجرایی معرفی کردیم و در حال طی کردن مراحل بررسی و کارشناسی آن هستیم، چنین طرحی نیاز به لایسنس دارد، ما مذاکراتی انجام دادیم با چند طرف خارجی و انشا اله بتوانیم این طرح را در بندرعباس اجرایی کنیم.

- با کاهش قیمت نفت قیمت لوبکات نیز کاهش داشته، 12 درصد هم برای روغن های نهایی اجازه افزایش نرخ داده شده، قیمت روغن پایه نیز حدود 10 درصد کاهش پیدا کرده، شرکتهایی مثل ایرانول و نفت سپاهان (که به نوعی روغن پایه را صادر می کردند)  با توجه به کاهش قیمت جهانی روغن پایه تمایل پیدا می کنند که وارد بازار داخل شوند. توضیحی در اینباره بفرمایید و اینکه آیا امکانش هست به خاطر کاهش قیمت لوبکات بطور رسمی شرکتها را هم موظف به کاهش قیمت محصولاتشان کنند؟

آقای مهندس خلیلی: اصلا امکان کاهش قیمت وجود ندارد، اینطور نیست که همه چیز تابعی از قواعد حسابداری باشد و مسلما نهادهای نظارتی فقط بحث بهای تمام شده را در نظر نمیگیرند؛ در مورد بحث لوبکات، لوبکات ماده اولیه اصلی ماست، حدود 65 تا 70 درصد بهای تمام شده ما را تشکیل می دهد. لوبکات قیمتش بر اساس قیمت فوب خلیج فارس نفت کوره 180 (فیول) تعیین می شود، با توجه به اینکه قیمت نفت کاهش یافته، شما نباید به همان ضرایب و قواعد حسابداری این را به محصولات شرکت تعمیم دهید. ما نیمی از محصولاتمان محصولات جانبی است. این محصولات قیمت گذاریشان از محصولات نهایی متفاوت است. این محصولات خیلی تابع قیمت های بین المللی است. بنابراین کاهش قیمت لوبکات به نوعی در قیمت محصولات جانبی ما نیز هم کاهشی ایجاد می کند. حتی برخی محصولات جانبی ما مثل اکسترکت متناسب با قیمت لوبکات کاهش می یابند چون خاصیت فیول دارند. اما این طبیعی است که با کاهش قیمت لوبکات بهای تمام شده ما نیز کاهش می یابد و امیداوریم  سود ما نیز افزایش یابد.  اینطور نیست که اگر کسی اراده کرد محصولش رادر بازار داخل عرضه کند بتواند سهم بگیرد برندهایی مثل نفت پارس خیلی جا افتاده اند و به این سرعت نمی توان جایگزینی برایش یافت و تهدید خیلی برای ما جدی نیست.

 

- استاندارد محصولاتتان را بفرمایید و اینکه مشتریان خارجی شما چه کسانی هستند؟ شرکت شما بر کدام بازار متمرکز است؟

مهندس خلیلی: بسته به نوع محصول استانداردهای مختلفی وجود دارند. مشتریان خارجی ما عمدتا کشورهای ترکیه، امارات، هند، چین،آفریقای جنوبی، عراق، افغانستان و عمان مشتریانی هستند که بازارهای خوبی دارند.

تمرکز ما در بازارهای مختلف بسته به محصول متفاوت است. اولا تمرکزمان روی بازار داخلی است. چون سودآورترین بازار برای ماست. اما در مورد بازارهای خارجی تمرکزمان بیشتر روی عمان است. تفاهم نامه اولیه ای نیز با بزرگترین توزیع کننده فراورده های نفتی در آنجا امضا کردیم.

 

- در مورد صدور رای دادگاه در خصوص دادخواستی که نفت پارس به طرفیت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران مبنی بر مطالبه کسری لوبکات تحویلی از سال 1381 الی 1387 مطرح نموده، توضیحاتی بفرمایید. اینکه آثار مالی این رای چه زمان و به چه صورت مشخص می شود؟

مهندس خلیلی: ما در خصوص این موضوع با آنها در حال مذاکره هستیم. دعوای اولیه ما 100 میلیون لیتر بوده و ما گفتیم همان 100 میلیون لیتر لوبکات را می خواهیم. قطعا اطلاع رسانی ما باید مبنایی داشته باشد که قابل تبدیل به اعداد و ارقام باشد و اثر آن را بتوانیم در صورت های مالی ببینیم.  هنوز ما به آن نقطه نرسیدیم و ممکن است بازار را دچار اشتباه کنیم. ولی امیدواریم اتفاقات خوبی بیفتد.

 

-  کاهش قیمت نفت و در راستای آن کاهش قیمت لوبکات چقدر می تواند روی بهای تمام شده و در نهایت سودآوری شرکت داشته باشد؟

آقای کارگر: حدود 65 درصد از بهای تمام شده شرکت لوبکات است. با توجه به کاهش 17 درصدی که در آبان ماه در نرخ لوبکات داشتیم بر همین اساس اثرش را نیز روی بهای تمام شده ما می گذارد. روند نزولی قیمت نفت تقریبا از سه ماه پیش آغاز شده ولی پخش و پالایش از اول آبان ماه به ما اعلام کرده و نرخ های ما از آن موقع تعدیل شده است.

 

- توضیحاتی در مورد نحوه قیمت گذاری لوبکات بفرمایید.

آقای کارگر: لوبکات محصولی نیست که صادرات عمده ای داشته باشد، در ستونهای تقطیر پالایشگاه های تولید کننده لوبکات محصولی معادل این دارند که تقریبا شبیه نفت کوره است و آن بعنوان محصول صادراتی است فوب آن را 95 درصد برای محصولات داخلی در نظر می گیرند حالا بر اساس راندمان آن از نفت خام قیمت اش بر اساس نفت خام نیز محاسبه می شود. (فوب اول نفت کوره ای که در خلیج فارس صادر می شود.)

 

- توضیحاتی در مورد میزان افزایش سرمایه بفرمایید و اینکه آیا این افزایش سرمایه به منظور طرح توسعه ای صورت گرفته است؟

آقای کارگر: افزایش سرمایه شرکت از 250 میلیارد به 750 میلیارد ریال است که از محل آورده و اندوخته می باشد،در مرحله ثبت مجوز هستیم. موضوع افزایش سرمایه طرح توسعه ای نبوده و در واقع دلیل آن بهینه سازی ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش شرکت بود. شرکت نفت پارس جزو تابلوی اول بورس است و حداقل سرمایه ما باید 100 میلیارد تومان شود.

 

در ادامه توضیحات کوتاه دیگری از پرسش و پاسخ حضار ارائه می دهیم:

آقای مهندس خلیلی در مورد برنامه های شرکت برای طرح توسعه ای اظهار داشتند که در جهت کاهش مصرف انرژی یکی دو تا پروژه در دست بررسی داریم. ایشان در مورد نرخ لوبکات مصرفی از ارز مبادله ای به سمت ارز آزاد گفتند: هر نرخی را که دولت تعیین کند برای ارز روی نرخ های ما نیز تاثیر گذار است؛ برای مثال در پایان سال 91 قیمت لوبکات دو برابر شد به این خاطر که در آن زمان ارز مرجع بود که شد ارز مبادله ای. پس هر وقت قیمت ارز را دولت تعیین کند و در محاسبات فروش فراورده خود اعمال کند در تراز اولیه ما هم اعمال می شود و ما متناسب با اثری که روی بهای تمام شده ما بگذارد افزایش نرخ می دهیم.

آقای مهندس خلیلی توضیحاتی نیز در مورد شرکت شل ارائه دادند: فعالیت های رسمی و سهامداری با شل وجود ندارد اما ارتباط ما با آنها قطع نشده، بهرحال فرمولاسیون شل را اجرا می کنیم (مثل روغن کشتی)، این یک فرصت است هم برای ما و هم برای آنها. پس بازار بزرگی مثل ایران نه تنها برای شل بلکه برای سایر شرکتها نیز بهترین انتخاب است. از طرف دیگر زیر ساخت شل اینجاست. یعنی اگر روزی شل بخواهد برگردد انتخاب اول آن نفت پارس است و نفت پارس هم اگر روزی بخواهد یک شرکت تجاری خارجی انتخاب کند صد در صد شرکت شل است نه در سطح سهامداری بلکه مشارکت در تولید و انتقال تکنولوژی.

پرشین تحلیل- آذر 1393

 

تاريخ تنظيم: یکشنبه 2 آذر ماه 1393 - 17:28 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

سه شنبه 4 آذر ماه 1393
سلام پی دی اف دانلود نمیشه متاسفانه