آنچه در مجمع مرقام گذشت
آنچه در مجمع مرقام گذشت

مجمع عمومی عادی سالانه ایران ارقام برای سال مالی منتهی به 31/06/1395 در روز دوشنبه مورخ 29/9/95 با حضور حدود 77 درصد سهامداران برگزار گردید. در ادامه به ارائه رویدادهای مهم این مجمع می پردازیم:

 

شرکت ایران مرقام که از سال 1335 بعنوان دفتر شرکت NCR آمریکا فعالیت خود را آغاز کرده تا سال 69 فعالیت خود را با سازمان ثبت احوال بطور جدی شروع کرد و از سال 70 نیز وارد حوزه سیستم پرداخت و فروش و پشتیبانی دستگاه های خودپرداز شد. بر اساس اصل 44 قانون اساسی سهام عمده شرکت در سال 83 به صندوق ذخیره فرهنگیان منتقل شد. شرکت ایران ارقام که بعنوان نماینده انحصاری در بحث فروش و پشتیبانی دستگاه های NCR آمریکا فعالیت می کرد، در سال 85 به خاطر تشدید تحریم ها ادامه فعالیت با این شرکت امکانپذیر نشد؛ اما به جای آن از سال 86 مرقام با شرکت GRG که یک شرکت چینی و از صاحبنامان در حوزه خدمات self service banking است شروع به کار کرد. در سال 1390 شرکت توانست اولین دستگاه CRS را به جامعه بانکی ارائه دهد که در حال حاضر از محصولات مهم شرکت بشمار می رود. پس از آن شرکت وارد حوزه VTM شد که از اقدامات مهم در این زمینه راه اندازی خدمات 24*7 در سال جاری است.

محصولات شرکت نیز بدین شرح است:

- ATM که محصول سنتی شرکت محسوب می شود.

- CRS  (خودپرداز خود دریافت) که جزو محصولات جدید شرکت است و بر کاهش هزینه های شبکه بانکی تاثیر گذار است.

- DRIVE UP نیز از محصولات جدید شرکت است که در حال حاضر از اقبال محدودی برخوردار است.

- محصول نرم افزار سبا که در حال حاضر 4 بانک کشور از این محصول استفاده می کنند. بیش از 17 درصد از سهام تراکنشی کشور نیز به این محصول اختصا دارد.

- سامانه هوش تجاری که پروژه آن در بانک ملی تقریبا نهایی شده است.

- شرکت یک محصول نرم افزاری جدید نیز در بحث مانیتورینگ ATM دارد که با مدل CASH MANAGEMENT است که به زودی محصول عرضه می شود.

گفتنی است، تقریبا 20 بانک کشور از مشتریان شرکت محسوب می شوند که بانک سپه، ملی، صادرات، و تجارت سهم بیشتری از کار شرکت را بعهده دارند.

در حوزه کسب و کار نیز شرکت 2 پروژه مهم را در برنامه دارد:

- پروژه B2B که شامل نصب و راه اندازی دستگاه CRS در بانک های صادرات، ملی و سپه و نیز ارائه راه حل های جدید بر مبنای انواع دستگاه های سلف سرویس بانکی به شبکه بانکی کشور.

- پروژه B2C که شامل فروش دستگاه خودپرداز با قابلیت پول گذاری شخصی و تسهیل استفاده مشتریان خرد و نیز انتخاب محصول صندوق فروشگاهی است.

لازم به ذکر است، در مورد صندوق های فروشگاهی شرکت در حال حاضر به اصناف اعلام آمادگی کرده اما هنوز زیرساخت های صندوق اصناف در این زمینه  آماده نشده و باید بعد از برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار پروژه اجرایی شود و ظاهرا بحث الزام قانونی تجهیز اصناف به صندوقی که طبق استانداردهای مالیات باشد تا سال 97 به تعویق افتاده است.

- همچنین، بحث اورهال دستگاه های ATM جزو برنامه های کسب و کار جدید شرکت است. در واقع پیش بینی شرکت این است که چون سالی تقریبا حداقل 10 درصد تجهیزات شبکه بانکی به مرحله اسقاط می روند ما از این طریق می توانیم آنها را بازسازی کنیم.

 

در پایان ، تقسیم 200 ریال سود نقدی به ازای هر سهم به تصویب مجمع رسید.

در آخر نیز مقرر شدن پس از ارائه نامه شفاف سازی از سوی شرکت ایران ارقام، نماد معاملاتی این شرکت بازگشایی شود.

 

مریم تاج الدین

پرشین تحلیل- آذر 95

 

 

پرشین تحلیل - آذر ماه 95

تاريخ تنظيم: دوشنبه 29 آذر ماه 1395 - 12:21 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.