تزریق نقدینگی صندوق ها، علاج کوتاه مدت بیماری بورس
تزریق نقدینگی صندوق ها، علاج کوتاه مدت بیماری بورس

تعیین کف پنج درصدی جهت ورود سرمایه از طریق صندوق های با درآمد ثابت همچون مسکّن کوتاه مدتی است که تنها چند روز بر کلیت بازار سرمایه موثر واقع می شود. چرا که وضعیت بازار سرمایه می بایست به صورت بنیادی اصلاح شود .

 

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار درحالی چندی پیش از موافقت این سازمان جهت تعیین کف حداقل پنج درصدی برای ورود سرمایه صندوق های با درآمد ثابت به بازار سرمایه خبر داد که در صورت اجرایی شدن ابلاغیه مذکور نقدینگی بین چهار تا هشت هزار میلیارد تومانی از سوی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به بازار سرمایه تزریق می شود. حال آنکه باید دید اجرای ابلاغیه مذکور تا چه اندازه در واقعیت در بهبود روند معاملات بورس و حرکت آن در مسیر رونق اثر گذار است؟

در همین ارتباط، مدیرعامل شرکت سبد گردانی سرمایه ایرانیان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: واقعیت امر این است که تعیین کف پنج درصدی جهت ورود سرمایه از طریق صندوق های با درآمد ثابت همچون مسکّن کوتاه مدتی است که تنها چند روز بر کلیت بازار سرمایه موثر واقع می شود. چرا که وضعیت بازار سرمایه می بایست به صورت بنیادی اصلاح شود .

مصطفی صفاری افزود: از دی ماه سال 92 اتفاقات متعددی در بازار سرمایه رخ داده که در وضعیت رکودی آن نقش داشته است. آنچنان که به نظر می رسد افزایش نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی علیرغم کاهش نرخ تورم نقش حائز اهمیتی در نابسامان شدن وضعیت بورس ایفا کرده است. در این شرایط شاهد آن هستیم که مقامات مسئول به جای آنکه نسبت به کاهش نرخ بهره بانکی اقدام کنند دنباله روی دولت شده اند و در بازار سهام اوراق با درآمد ثابت منتشر می کنند. به طوریکه در شرایط فعلی حجم معاملات اوراق بدهی از اوراق بهادار پیشی گرفته و رفته رفته بازار سهام به بازار بدهی تبدیل شده است .

وی با بیان اینکه صندوق های با درآمد ثابت جهت خرید اوراق بدهی راه اندازی شده اند، در این خصوص ابراز داشت: بانک ها با توجه به اعمال فشار سیستم اقتصادی کشور بر آنها جهت کاهش نرخ سود سپرده های بانکی اقدام به تأسیس صندوق های سرمایه گذاری کردند تا از این طریق اوراق با درآمد ثابت خریداری کنند، وگرنه در حال حاضر نقدینگی بازار سرمایه به اندازه ای نیست که توان خرید اوراق با این حجم معاملات را داشته باشد. بر این اساس می توان گفت حتی اگر صندوق های با درآمد ثابت به صورت خرد اقدام به خرید سهام کنند باز هم این ابلاغیه اثرات کوتاه مدتی بر کلیت بورس اعمال می کند و می بایست بیماری بازار سرمایه به صورت بلند مدت از طریق کاهش نرخ سود سپرده های بانکی علاج شود .

این کارشناس ارشد بازار ادامه داد: مسلم به نظر می رسد تا زمانیکه نسبت پی بر ای بازار سرمایه 10مرتبه محاسبه می شود و در مقابل بازار پول با بازدهی 25 درصدی نسبت پی برای چهار مرتبه را در اختیار دارد، کمتر سرمایه گذاری نسبت به تزریق نقدینگی در بازار سرمایه از خود تمایل نشان می دهد و نباید انتظار داشته باشیم تا براثر سیاست های کوتاه مدت تحولات بزرگی در بازار سرمایه رخ دهد. علاوه بر این تزریق نقدینگی چهار تا هشت هزار میلیارد تومانی در بورس تنها بخش اندکی از ارزش بازار سرمایه را به خود اختصاص می دهد و از این رو در افزایش نقدینگی این بازار چندان موثر نیست .

مدیرعامل شرکت سبد گردانی سرمایه ایرانیان به چالش این روزهای بازار سرمایه یعنی شاخص سازی اشاره کرد وگفت: متولیان بازار سرمایه با نگهداری شاخص کل بورس در محدوده ای مشخص سبب می شوند تا عملکرد و وضعیت واقعی بورس بر سرمایه گذاران نمایان نشود و با این امر سیگنال اشتباه به دولتمردان و سرمایه گذاران می دهند. به نظر می رسد اگر اجازه داده شود تا شاخص کل بورس همسو با کلیت بازار سرمایه حرکت کند آنگاه شاید دولتمردان با آگاهی از وضعیت نامناسب بورس چاره ای به حال آن بیاندیشند و اقدامات کاربردی در جهت ایجاد رونق در آن اجرا کنند. متأسفانه در شرایط فعلی شاهد حمایت دولت از بازار پول و بی توجهی به بازار سرمایه هستیم. آنچنان که در بازار سرمایه ای که نسبت پی بر ای آن 10 مرتبه است مالیات 0.5 درصدی چه بر سود و چه بر زیان از سرمایه گذاران دریافت می شود، حال آنکه بازار پول با نسبت پی بر ای چهار مرتبه معاف از مالیات است. بر این اساس طبیعی به نظر می رسد با اتخاذ سیاست های این چنینی از سوی دولت که مردم به سمت بازار پول روی بیاورند .

تاريخ تنظيم: چهارشنبه 22 دی ماه 1395 - 9:21 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.