گزارش مجمع عمومی شپدیس
گزارش مجمع عمومی شپدیس

گزارش جلسه مجمع عمومی پتروشیمی پردیس

جلسه مجمع عمومی شرکت پتروشیمی پردیس برای سال مالی منتهی به شهریور 95 در تاریخ 28 آذر در محل پژوهشگاه نیرو واقع در تهران برگزار شد . از مهم ترین مصوبات این جلسه می توان به تقسیم سود 1096 ریالی به ازای هر سهم اشاره کرد . در ادامه به مهم ترین گزارشات ارائه شده توسط شرکت اشاره خواهد شد .

مختصری از توضیحات مدیر عامل در مورد کارهای صورت گرفته

بیان برنامه ها و چشم انداز آتی

 • افزایش ظرفیت تولید واحدها تا ظرفیت اسمی ورفع تنگناهای موجود تولید
 • عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی واحدهای فاز3 و رسیدن به تولید تجاری طی سال آتی
 • حضور در بازار های جهانی و افزایش صادرات اوره و آمونیاک و ورود به بازارهای امریکای لاتین ،اروپا ، کانادا و استرالیا
 • بهینه نمودن مصارف خوراک ، یوتیلیتی و انرژی با توجه به لایحه هئدفمندسازی یارانه ها
 • و ...

مرور کلی بر عملکرد شرکت

 • در سال مالی 95 میزان تولید کل معادل 3.3 میلیون تن بود که در سال مالی 95 تولید کل طی هشت سال قبل (از ابتدای راه اندازی تا کنون) بالاترین رکورد تولید می باشد که نسبت به رکورد قبلی تقریبا 1 درصد افزایش یافته است .
 • تولید کل اوره در سال مالی 95 حدود 1.9 میلیون تن می باشد . وهمچنین تولید 1.3 میلیون تن آمونیاک در سال مالی 95 که رکورد جدید می باشد.
 • فروش کل و صادرات کل (وزنی ) در سال مالی 95 به ترتیب برابر 2.2 میلیون و 1.7 میلیون تن می باشد که نسبت به دوره مشابه سال های قبل افزایش قابل توجهی دارد. که به ترتیب نسبت به سال قبل 11 درصد و 14.36 درصد افزایش دارند.
 • صادرات کل اوره (وزنی ) در سال مالی 95 معادل 1.6 میلیون تن می باشد که نسبت به دوره مشابه سال قبل 16.8 درصد افزایش نشان می دهد .
 • میزان کل فروش ریالی در سال مالی 95 معادل 17 هزار میلیارد ریال می باشد.
 • میزان کل سود خالص در سال مالی 95 حدود 7 هزار میلیارد ریال می باشد.

مرور کلی برجایگاه شرکت در صنعت

شرکت پتروشیمی پردیس با تولید سالانه 3.2 میلیون تن اوره و 2 میلیون تن آمونیاک، در مجموع 3 فاز بزرگترین تولید کننده اوره و آمونیاک در سطح کشور است که حجم بالای تولیدات و فن آوری برتر، هماهنگی با استاندارد های فنی و زیست محیطی به روز ، سهولت دسترسی به خوراک گاز طبیعی ، خطوط حمل و نقل دریایی و برخورداری از تاسیسات ذخیره سازی محصولات و اسکله بارگیری اختصاصی برای صادرات محصولات، قرارگرفتن در کنار دریا از جمله مهم ترین مزیت های و ویژگی های این شرکت بوده که چشم انداز روشنی را برای جایگاه این شرکت در بازارهای داخلی و بین المللی ترسیم می نماید .

بررسی مهم ترین بندهای حسابرس

در بندی به نتیجه قدامات حقوقی صورت گرفته که منجر به محکومیت شرکت خدمات حمایتی کشاورزی شده بود اشاره شد. در سال مالی گذشته نتیجه اقدامات حقوقی انجام شده منجر به محکومیت شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به پرداخت مبلغ 946 میلیارد ریال گردیده که تا پایان سال مورد گزارش مبلغ 239 میلیارد ریال آن از طریق اجرای رای مصول گردیده ، لیکن مانده طلب سنواتی از شرکت مذکور طبق دفاتر واحد مورد گزارش بملغ 917 میلیارد ریال می باشد. مضافا نتیجه اقدامات انجام شده جهت وصول طلب سنواتی از شرکت مولر بملغ 157 میلیارد ریال به نتیجه قطعی نرسیده است . در مورد قسمت اول این بند شرکت اعلام کرد با توجه به شکایت صورت گرفته توانستیم مبلغ 92 میلیارد تومان از این بدهی را به نفع شرکت وصول کنیم. در مورد قسمت دوم بند که مربوط می شود به شکایت شرکت مولر اعلام شد سال گذشته شرکت مولر اوره خریداری شده از شرکت را به علت انبار کردن و بهم چسبیدن اوره متهم کرد که اوره صادراتی پردیس کیفت لازم را نداشته است شرکت نیز از شرکت مولر شکایت کرد و به نتایج قابل قبولی دست یافته است .

و اما در مورد بند بعد، سرفصل پرداختنی های تجاری و غیر تجاری حاکی از مانده بدهی واحد مورد گزارش به شرکت صنایع ملی پتروشیمی ایران با مانده مبلغ 170 میلیارد ریال بوده که علیرغم پیگیری انجام شده صورت تطبیق حساب فیمابین ارائه نشده و پاسخ تاییدیه در خواستی نیز تاکنون واصل نگردیده است. در این مورد شرکت اعلام کرد این اختلافی است که بین شرکت مدیریت توسعه و ملی پتروشیمی است و ارتباطی به شپدیس ندارد ولی در عین حال نیز اعلام شد این اختلاف در حال رفع شدن می باشد.

پرسش و پاسخ

  در مورد تک نرخی شدن ارز سوال شد که ایا با توجه به صادراتی بودن اکثر محصولات پردیس این اقدام تاثیر منفی بر عملکرد شرکت ندارد؟ در پاسغ بیان شد با توجه به شکاف ایجاد شده بین قیمت ارز مبادله ای و آزاد بعید است که این اقدام به سرعت صورت بگیرد به همین دلیل از این بابت فعلا ریسکی شرکت را تهدید نمی کند . همچنین با توجه به افزایش قیمت جهانی اوره اعلام شد در صورت تدام احتمال دارد شرکت سود سال 96 را تعدیل دهد . در مورد تولید محصول اد بلو نیز عنوان شد با توجه به آنکه کشورهای توسعه یافته در حال استفاده از سوخت های پاک می باشند در حال انجام مطالعاتی هستیم که در صورتی تولید این محصول به صرفه می باشد تولید ان در سال اتی صورت پذیرد. شایان ذکر است که محصول اد بلو از آب و اوره تشکیل شده است . در این سیستم گازهای اگزوز ابتدا وارد مبدل کاتالسیتی  اکسید کننده شده و HC  و  CO  در آنها به میزان استانداردهای اروپا کاهش می یابد و سپس پس از فیلتر شدن ذرات معلق توسط فیلتر جذب ذرات ، اکسید های ازت NOX از طریق تزریق مایع AdBlue شکسته شده و از طریق یک سوپاپ سول نوئیدی ( که مقدار پاشش AdBlue  توسط واحد کنترل الکترونیکی کنترل می شود) وارد جریان اگزوز می شود .

پرشین تحلیل – آذر 95

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

تاريخ تنظيم: دوشنبه 29 آذر ماه 1395 - 11:32 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.