گزارش بازار شنبه 2 اردیبهشت 96
گزارش بازار شنبه 2 اردیبهشت 96
نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  651  واحد افزایش  یافت و به رقم 79،302  واحد رسید. که نمادهای فارس با 148  واحد، خساپا  با 61 واحد بیشترین تاثیر مثبت  را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 279  میلیارد تومان رسید که نماد اخابرح با رقمی حدود 23 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 9 واحد افزایش  به رقم 996  واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  192 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 9.3  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . 

مهم ترین اخبار اقتصادی

نگاهی به وضعیت نرخ‌های سود تسهیلات بانکی طبق گزارش رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که این نرخ طی ۳۲ سال گذشته در دامنه ۴ تا ۲۵ درصد در نوسان بوده و هم اکنون در محدود ۱۸ درصد قرار دارد؛ اما رییس کل بانک مرکزی از بازشدن پرونده کاهش این نرخ در سال ۹۶ خبر داده است . طی سال های ۶۳ تا ۶۸ نرخ سود تسهیلات در عقود مبادله ای حداکثر ۱۲ درصد و حداقل ۴ درصد بوده است. گفتنی است در این ایام نرخ سود ۴ درصدی به منظور پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی از سوی بانک مرکزی مصوب شده بود .به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا،  اما از سال ۶۹ تا ۷۱ کف و سقف نرخ سود بانکی تغییر کرد به گونه ای که کف نرخ سود برای بخش کشاورزی ۶ درصد و سقف نرخ برای بخش بازرگانی و خدمات و صادرات ۱۸ درصد و بالاتر تعیین شد .در سال های ۷۲ و ۷۳ اما نرخ سود باز دستخوش تغییراتی شده و کف نرخ در این دو سال ۱۲ درصد و سقف ۲۴ درصد تعیین شده بود .طی سال های ۷۴ تا ۷۹ نرخ سود بازهم مدار صعودی را برای بخش های مختلف اقتصادی در پیش گرفت به گونه ای که نرخ سود در این سال ها حداقل ۱۲ درصد و حداکثر ۲۵ درصد تعیین و اعمال شده بود .در سال ۸۰ کف نرخ سود ۱۴ درصد و سقف حداقل ۲۳ درصد تعیین شد. سال های ۸۱ تا ۸۳ کف نرخ سود ۱۳ و ۱۳,۵ درصد و سقف حداقل ۲۲ درصد بود .

در سال ۸۴ کف نرخ سود ۱۵ و سقف ۱۶ درصد بود؛ اما در سال ۸۵ نرخ سود ۱۴ درصدی برای تمام بخش های اقتصادی تعیین شده بود .طی سال های ۸۶ تا ۸۸ هم نرخ سود ۱۲ درصد برای تمام بخش های اقتصادی حاکم بود. اما سال های ۸۹ و ۹۰ نرخ سود دامنه نرخ سود ۱۱ درصد و ۱۴ درصد بود .سال های ۹۱ و ۹۲ هم نرخ سود ۱۴ و ۱۵ درصدی از سوی شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده و به بانک ها ابلاغ شده بود .ولی در سال ۹۳ نرخ سود از ۱۵ درصد به ۲۱ و ۲۲ درصد افزایش یافت و در سال ۹۴ هم در مقاطعی نرخ سود ۲۱ درصد و در ماه های پایانی ۲۰ درصد مصوب شده بود اما در سال ۹۳ هم نرخ سود ۲۰ درصدی حاکم بود .در همین حال بر اساس مصوبه یک هزار و دویست و بیستمین جلسه شورای پول و اعتبار در مورخ هشتم تیر ماه ۹۵ نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی و غیر مشارکتی حداکثر معادل ۱۸ درصد تعیین شد. همچنین نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه گذاری معادل ۱۵ درصد و برای تسهیلات معادل ۱۸ درصد اعلام شد در گروه ها چه خبر بود؟


در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.پترول با 79 درصد خریدار حقیقی بیش از 6 میلیارد تومان معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 118 تومان ، صف خرید در حدود 1 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد و پرازش ترین سهم گروه شد.نمادهای شکف ،شیران ،فسا و ساینا صف خرید های گروه بودند.شپلی با 99 درصد خریدار و فروشنده حقیقی در حدود 770 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با افت 2 درصدی به قیمت 71 تومان رسید و پرحجم ظاهر شد.شسم بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف فروشی گروه شد.شکلر در بین استقبال سهامداران حقیقی ارزش معاملات 4 میلیارد تومانی را رقم زد و در پایان با رشد 4 درصدی ، قیمت 425 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

زنگنه با تاکید بر این‌که یکی از مهم‌ترین بحث‌های صنعت پتروشیمی تامین خوراک است، تصریح کرد: در منطقه هیچ کشوری به اندازه ایران خوراک برای توسعه ندارد. ایران دارای بزرگ‌ترین ذخائر گاز دارای رتبه چهار ذخائر نفت و نخستین دارنده ذخائر هیدروکربوری است. خوراک عمده برای پتروشیمی یا تامین شده یا در دست اجرا قرار دارد .وی افزود: برای نخستین بار در این دولت طرح‌هایی با هدف تامین خوراک پتروشیمی تعریف و اجرا شد و تصمیم گرفتیم طرح‌هایی را اختصاصا برای تامین خوراک در نظر بگیریم و در این راستا توسعه مخازن گازی در میادین اهواز و مارون و غیره در نظر گرفته شده است .

با آغاز به کار سیزدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی ایران مدیران ۷۶ شرکت خارجی در تهران حاضر شدند و حضور این شرکت های خارجی و برنامه های که برای مذاکرات با مسئولان وزارت نفت ایران دارند، احتمال امضای قرارداد جدید در صنعت پتروشیمی را تقویت می کند.

در گروه ساير محصولات كاني غيرفلزي اکثر نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.کپشیر پس از ارائه صورتهای مالی 12 ماهه حسابرسی نشده ، اعلام 572 ریال سود به ازای هر سهم ، با رشد 15 درصدی ، با قیمت 1,133 تومان به تابلوی معاملاتی بازگشت و بدون تحرک سهامداران حقوقی ، حجم معاملاتی پائین با قیمت آخرین معامله 1,076 تومان ، صف فروش کوچکی به معاملات خود خاتمه داد.

درگروه پالایشی به جز شرانل بقیه نمادها یکدست سبز پوش بودند.در نماد شبندر که در آخرین روز کاری پارسان فروشنده و صندوف آرمان شهر خریدار بودند امروز با 94 درصد خریدار حقیقی بیش از 6 میلیارد تومان معامله شد و در نهایت با رشد 1 درصدی به قیمت 525 تومان رسید و پرازش ترین سهم گروه لقب گرفت و با 20 وحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.نماهای شزنگ،شاوان ،شبریز،شتران و ونفت صف خریدی های گروه بودند.شپنا با 53 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقیقی ارزش معاملات 5 میلیارد تومانی را تجربه کرد و در پایان با قیمت آخرین معامله 309 تومان ، صف خرید کوچکی روز خود را به اتمام رساند.

شرکت نفت و گاز تایلندی « PTT » برای اورهال کارخانه تولید پلی اتیلن سبک خطی خود در تاریخ اول ژوئن برنامه ریزی کرده است. در این کارخانه 400 هزارتن پلی اتیلن سبک خطی به طور سالانه تولید می شود، احتمال می رود تعمیر و نگهداری این کارخانه 23 روز طول بکشد.

به گزارش بلومبرگ، با توجه افزایش خوراک پالایشگاه های عربستان و پایبندی این کشور به توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، صادرات نفت عربستان در ماه فوریه به کمترین میزان خود در ٢١ ماه گذشته یعنی ٦ میلیون و ٩٥٠ هزار بشکه در روز رسید. این میزان در مه ٢٠١٥ میلادی به کمینه هفت میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز رسیده بود.

برنامه هماهنگ تعمیرات اساسی سال 1396 کلیه شرکتهای پالایشی مشتمل بر واحدهای تقطیر در جو و خلاء، واحدهای کاتالیستی بستر ثابت، بستر متحرک اعم از بنزین سازی، هیدروکراکر و تولید هیدروژن، کت کراکر، تصفیه میان تقطیر ها، تصفیه مواد سنگین، غلظت شکن، آمین و ... از ابتدای سال جاری مطابق با برنامه ریزی انجام شده در حال اجراست به عنوان مثال در حال حاضر علی رغم مصرف بالای بنزین در کشور، بنزین سازی پالایشگاه آبادان (CR 1 ) ، بنزین سازی شماره یک پالايشگاه تهران (CRU 1 ) ، تصفیه مواد سنگین پالایشگاه امام خميني(ره) شازند اراک (RCD TRAIN B) و واحدهای تقطیر شرکت پالایش نفت لاوان از نیمه دوم فروردین ماه به منظور انجام تعمیرات اساسی دوره ای از سرویس خارج  و بر اساس برنامه به اتمام خواهد رسيد و مجدداً بعد از آماده سازی در مدار تولید قرار خواهند گرفت .تعمیرات اساسی دیگر واحدهای فرایندی پالایشگاه ها نیز مطابق با برنامه هماهنگ تعمیرات در موعد معین انجام خواهد شد، همین روال در سنوات گذشته نیز اجرا شده است.

تهران-ایرنا- خبرگزاری رویترز انگلیس به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد، کمیته فنی اوپک و غیراوپک به منظور از بین بردن مازاد عرضه نفت در بازارها که موجب کاهش قیمت های نفت می شود، توصیه کرد توافق جهانی کاهش تولید به مدت 6 ماه دیگر تمدید شود.

گروه زغال سنگی یکدست سبز پوش بودند. کپرور پس ازتوضيحات و اطلاعات تکميلي پيش بيني سود سال مالي 95 و اعمال افزايش نرخ فروش محصولات در سه حالت ، با رشد 7 درصدی و با قیمت 565 تومان به گردونه ی معاملات بازگشتو در بین استقبال سهانمداران حقیقی در حدود 2 ملیلارد تومان دادوستد شدودر انتها با قیمت 552 تومان خود رابرای معاملات فردا آماده کرد.کطبس پس از توضيحات شرکت در خصوص بودجه شرکت با مفروضات مختلف ، با رشد چشمگیر 20 درصدی و با قیمت 342 تومان به گردونه معاملات بازگشت و با 87 رصد خردیار و فروشنده حقیقی بیش از 9 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با قیمت 347 تومان روز خود را به اتمام رساند.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات متعادلی بودیم. فباهنر پس از ارائه دلایل تعدیل سود هر سهم سال مالی 95 ، با رشد 8 درصدی با قیمت 430 تومان بازگشایی شد و در بین استقبال سهامداران حقیقی ارزش معاملات 5 میلیارد تومانی را رقم زد و در پایان با قیمت 432 تومان روز خود را به اتمام رساند.هرمز با 98 درصد فروشنده حقیقی ، حجم معاملاتی پائین در محدوده صفر منفی به قیمت 237 تومان رسید .فولاد هرمزگان در اولين ماه از سال96 با ثبت رکورد تولید ماهانه تختال به میزان 120هزار و 985 تن از ظرفیت اسمی خود عبور کرد.قیمت سوخت و انرژی جهانیقیمت جهانی فلزاتپرشین تحلیل- اردیبهشت96

 

تاريخ تنظيم: شنبه 2 اردیبهشت ماه 1396 - 16:32 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.