تحلیل عبده تبریزی از اثر انتخابات بر بورس و معرفی صنایع برتر
تحلیل عبده تبریزی از اثر انتخابات بر بورس و معرفی صنایع برتربه گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین عبده تبریزی درباره اثر انتخابات بر بورس و صنایع پیشرو 96 به سنا گفت: صنایع وابسته به نفت و گاز، کماکان امکان رشد را در سال جاری نشان خواهند داد. بر همین اساس نفت و گاز از صنایع پیشرو و پر ظرفیت بازار سرمایه برای رشد در سال 96 هستند.

 

وی اظهار داشت: توقع این است که شرکت‌های دانش‌بنیان نیز رشدهای خوبی را تجربه کنند که البته ممکن است بخشی از آن در بورس دیده نشود، اما به هرحال فعالیت این شرکت‌ها آثار خود را در کلیت اقتصاد نشان خواهد داد.

 

این کارشناس ارشد بازارهای مالی و پولی با بیان اینکه بخش سلامت هم بسیار جای رشد دارد، ادامه داد: عمده‌ رشد بخش خدمات به صنعت سلامت برمی‌گردد و بورس باید بر پذیرش شرکت‌های فعال در بخش سلامت تمرکز کند، چرا که 54 درصد اقتصاد ایران را خدمات تشکیل می‌دهد و بخش عمده‌ای از رشد بخش خدمات هم به حوزه‌ی سلامت مربوط است.

 

پیش بینی بازار قبل از انتخابات ریاست جمهوری

 

عبده تبریزی، وضعیت بازارها در سال 96 را تا حد زیادی مرتبط با وضعیت سیاسی و انتخابات دانست و گفت: طبعاً انتخابات در ماه‌های نخست سال 96، عدم‌تعادل‌هایی ایجاد می‌کند و این وضعیت بازار سرمایه را تا حدودی محافظه‌کار خواهد کرد.

 

وی با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری همواره اهمیت بسیار بالایی در سپهر سیاست و اقتصاد ایران داشته،افزود: طبعاً بازار در دومین ماه سال، مقداری تأمل خواهد کرد و معاملات عمده‌ کمتری در این فضا انجام خواهد شد. این‌که نتیجه‌ انتخابات چه باشد، طبعاً بر متغیرهای اصلی‌ای تأثیر خواهد گذاشت که بنگاه‌ها با آن‌ها کار می‌کنند.

 

عبده تبریزی ادامه داد: 3 نرخ اصلی سود بانکی، ارز و تورم ، قطعاً روی شاخص و قیمت بازار تأثیر دارد و اگر تشخیص سرمایه‌گذاران این باشد که انتخابات به نتیجه دلخواه نمی‌رسد، این نرخ‌ها می‌تواند متفاوت و آثار آن بر بازار هم متفاوت باشد.

 

این اقتصاددان با بیان اینکه آنچه در سال 95 در اقتصاد ایران تحقق یافت، در کلیت مثبت بوده، گفت: در دولت یازدهم نرخ رشد حدود 10 درصدی را تجربه کردیم، ضمن اینکه نرخ تورم نیز به زیر 10 درصد رسید و اشتغال خوبی هم ایجاد شد، هر چند نیاز اقتصاد ایران به اشتغال به مراتب فراتر می‌رود.

 

عبده تبریزی افزود: بحثی که الان مطرح می‌شود این است که آیا این نرخ‌ رشد - چون بخش قابل‌توجهی از آن مربوط به نفت بوده است - تداوم پیدا می‌کند یا خیر ؟ بازار نیز به این موضوع بسیار حساس است.

 

وی اطمینان داد اگر دولت‌های بعدی هم بتوانند نرخ تورم و همراه با آن نرخ سود بانکی را کنترل کنند، بازار آسیب نخواهد دید. چرا که بخشی از آسیب بازار ناشی از نرخ سود بالای سپرده‌های بانکی و نیز در این اواخر اوراق انتشار یافته‌ توسط دولت بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه وقتی نرخ سود بانکی بالا پرداخت شود، بازار نمی‌تواند مطمئن باشد شرکت‌ها با آن نرخ‌ها تولید را به سرانجام می‌رسانند، افزود: از این نظر اگر بتوانیم نرخ تورم و نرخ سود بانکی را کنترل کنیم، این امکان جدی وجود دارد بازار در بخش‌های مختلف شاهد حرکت‌ روبه بالای قیمت‌ها باشد.

 

پیش بینی مسکن 96

 

مشاور وزیر راه، با ترسیم افق بازار مسکن در سال 96 گفت:آمار سرشماری نفوس و مسکن سال 95 نشان می‌دهد رشد جمعیت آرام گرفته و مقدار مسکن خالی هم زیاد است، بنابراین در بخش مسکن گران‌قیمت افزایش قیمت آنچنانی نخواهیم داشت.در تهران برای آنکه همین تعداد مسکن خالی موجود پر شود، جمعیت باید به 13 میلیون نفر برسد، در حالی که نرخ رشد تهران در سه سال اخیر هر سال تنها نیم درصد بوده است. پس در حوزه‌ مسکن و ساختمان گران‌قیمت و تجاری نباید قیمت‌های بالاتری را توقع داشته باشیم.

 

عبده تبریزی پیش‌بینی کرد: در مسکن‌های ارزان‌قیمت و خانه‌اولی‌ها، در حد تورم نرخ رشد را تجربه خواهیم کرد و حجم معاملات خوبی شاهد خواهیم بود. به ویژه 160 هزار وامی که بانک مسکن داده، به 160 هزار معامله منجر می‌شود که بخش قابل‌ملاحظه‌ای از آن می‌تواند در سال 96 صورت بگیرد. لذا قیمت واحدهای کوچک در سال 96 پتانسیل بالارفتن دارد.

 

برای رشد نیازی به افزایش تورم نیست

 

وی با رد دیدگاهی که قائل است اقتصاد ایران برای رشد در زمان فعلی نیاز به افزایش تورم دارد گفت: اینکه نیاز به یک حباب قیمتی داریم تا قیمت‌ها بالا رود و رونق بیشتری داشته باشیم، نادرست است و باید نگران اقتصادی باشیم که با حباب می‌خواهد رونق ایجاد کند. وی اشاره کرد کشورهایی مانند ژاپن که برای رونق و رشد ایجاد تورم را تجویز می‌کنند، نرخ‌های تورمی نزدیک به صفر یا حداکثر یک یا دو درصد دارند، نه کشور ما که تورم آن هنوز حول‌وحوش 10درصد می‌چرخد.

 

این اقتصاددان و استاد دانشگاه ادامه داد: شاید اصلاً به واسطه آن حباب‌های قیمتی گذشته بوده که امروز سهامداران زیادی از کاهش قیمت‌ها رنج می‌برند و در ماه‌های اخیر حباب‌ قیمت سهام بانک‌ها ترکید که حاصل نرخ سود بالایی است که سپرده‌گذاران دریافت کرده‌اند. در حالی که بانک‌ها چنین سودهایی نساخته‌اند.

 

عبده تبریزی افزود: بنابراین، الان خطری در میان است که می‌تواند سپرده‌گذاران را در زمانی دیگر اذیت کند. یعنی اگر در سال 95 سهامداران به خاطر اینکه نرخ سود بانکی بالا بوده، متحمل زیان شدند، در مقطع دیگری سپرده‌گذاران می‌توانند اذیت شوند. به لحاظ آنکه سودهایی به آنها پرداخت شده که بانک‌ها آن سودها را از محل سایر سپرده‌ها پرداخته‌اند و نه از محل کسب سود.

 

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران در وضعیتی نیست که بخواهد با جباب قیمتی ایجاد رشد کند، گفت: توسل به شیوه‌هایی همچون ایجاد حباب‌های قیمتی اشتباه عمده است. به ویژه آنکه با افزایش حجم پولی که در کشور اتفاق افتاده، اگر درست عمل نکنیم، حتماً تورم در انتظار خواهد بود. الان آنچه جلو تورم را گرفته، همین نرخ سود بالاست و به فرض اگر حتی با تحمل زیان بانک‌ها بتوان این نرخ‌های سود بالا را کاهش داد، خطر تورم قابل‌ملاحظه‌ای اقتصاد ایران را تهدید می‌کند. یعنی در وضعیتی بسیار دشوار قرار گرفته‌ایم و برای تجدیدساختار بانک‌ها می‌باید بسیار تدبیر کنیم.

 

عضو شورای‌عالی بورس افزود: فکر نمی‌کنم باید تورم ایجاد کنیم تا آن تورم به رشد بینجامد.این اشتباه است تصور کنیم اگر تورم ایجاد نشود، به شرایط رونق نمی‌رسیم.

 

عبده تبریزی گفت: مسیری که از طریق آن بتوانیم نرخ تورم را پایین نگه داریم و در عین حال نرخ رشد بالا باشد البته مسیر سختی است. این همان مسیری است که دولت یازدهم شروع کرده و مخالفان دولت ممکن بگویند نتوانسته با موفقیت کامل آن را به مقصد برساند، اما نمی‌توانند نگویند که مسیر کاملا درستی انتخاب شده است.

 

تاريخ تنظيم: شنبه 2 اردیبهشت ماه 1396 - 9:7 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.