گزارش بازار سه شنبه 29 فروردین 96
گزارش بازار سه شنبه 29 فروردین 96


نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس   92  واحد افزایش یافت و به رقم 78،339 واحد رسید. که نمادهای رمپنا با 49 واحد، فملی با 37 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 361  میلیارد تومان رسید که نماد آپ با رقمی حدود 33.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با واحد افزایش  به رقم 905 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  162 میلیارد تومان رسید .

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

معاون اول رییس جمهوری گفت: متاسفانه در مقطعی شاهد ضعف جدی در عرصه مدیریت بودیم به نحوی که این ضعف از جنبه های مختلف خساراتی را به کشور تحمیل کرد . اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در آیین بهره برداری از بیمارستان امام حسین (ع) شهرستان بهارستان با تأکید بر اینکه بعضی خسارت ها قابل جبران نیستند افزود: خسارت های وارده به کشور دراین مقطع تنها به جنبه مادی محدود نشد چراکه خسارت های مادی در عین تلخ بودن، قابل جبران هستند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی اظهار کرد: زمان زیادی نیاز است تا بتوانیم بگوییم یک فرد غیر ارزشی، ارزشی بوده یا یک سیستم غیرهمراه خود را همراه جا بزند و بعدها معلوم شود همراه نبوده و شاید بسیاری از اتفاقاتی که افتاده با برنامه و طرح بوده است .وی با اشاره به اینکه زمانی که در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی فعالیت می کردم قیمت هر بشکه نفت 12 دلار بود تصریح کرد: در آن مقطع زمانی که هر بشکه نفت به قیمت 15 دلار فروخته می شد، از عمق وجود خوشحال شده و جشن می گرفتیم .

 وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن دفاع از آمارهای اقتصادی دولت گفت: برای اولین بار در تاریخ برنامه‌ریزی ایران سیستم برنامه‌ریزی عملیاتی جامع برای استقرار اقتصاد مقاومتی ایجاد شد . علی طیب نیا امروز در مراسم رونمایی از بانک داده‌های اقتصادی و مالی و درگاه پایش داده‌های اقتصادی کشور، با بیان اینکه امروزه اطلاعات منبع ارزشمندی است، گفت: در جلسات مختلف به ویژه با بخش خصوصی ضرورت ایجاد چنین بانکی مطرح بود .وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهارداشت: از زمانی که ضرورت مداخله دولت‌ها در بازار احساس شد بحث دسترسی به اطلاعات مطرح شد. تا قبل از دهه ۶۰ تورم به مفهوم امروزی نبود که ناشی از عملکرد دولت باشد. البته مداخله دولت برای مهار تورم نیازمند آمار و اطلاعات بود و بدون اطلاعات امکان دستیابی به اهداف وجود ندارد .وی اضافه کرد: در کشورهای در حال توسعه ضرورت استفاده از اطلاعات بعد از جنگ جهانی دوم احساس شد که البته اصلاحات ساختاری نیازمند اطلاعات اقتصادی بود. نیاز به آمار باعث ایجاد نهادهای بین‌المللی شد و امروز بدون اطلاعات قدرت سیاست‌گذاری برای دولت‌ها وجود ندارد .وزیر اقتصاد گفت: در اقتصاد خرد هم اطلاعات اهمیت بالایی دارد و در ایران که به سمت خصوصی سازی رفته‌ایم اطلاعات پایه‌ای بدون پیش بینی صحیح آینده امکانپذیر نیست. بنابراین نیازمند قوانین و مقرراتی هستیم که بتوان آن را با اطلاعات در اخنیار داشت ولی در ایران با انبوهی از اطلاعات مواجه هستیم 
در گروه چه خبر بود؟

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شپلی با 99 درصد خریدار و فروشنده حقیقی بیش از 6 میلیارد تومان معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 74 تومان ، صف خرید در حدود 8 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد و در راس گروه قرار گرفت .نمادهای شفارس،شپارس،شپاکسا،شکلر و شپلی صف خریدی های گروه بودند.فارسدر بین استقبال سهامداران حقوقی در حدود 13 میلیون سهم دادوستدشد که 12 میلیون آن در قیمت 424 تومان در دقایق پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد همچنین در نماد فارس 2 در بازار خرده فروشی 12 میلیون سهم در قیمت 416 تومان بلوک منفی زده شد.شفارا بدون تحرک سهامداران حقوقی ، حجم معاملاتی پائین تنها نماد صف فروشی گروه شد.شپارس با 99 درصد خریدار حقیقی ارزش معاملات 2 میلیارد تومانی را رقم زد و در انتها با قیمت آخرین معامه 305 تومان ، صف خرید 3 میلیونی روز خود را به اتمام رساند.

علی حسینی با اشاره به اینکه تجارت انرژی در بخش دولتی یکی از مشکلاتی بوده که بورس انرژی همیشه با آن مواجه بوده، اظهار امیدواری کرد این مقوله با حضور بخش خصوصی مرتفع شود .وی با اشاره به رایزنی با سازمان بورس جهت عرضه سنخیت کالایی بورس ها گفت:با وزارت نفت جهت ارائه کالاهای پایه مانند خوراک پایه پتروشیمی از طریق بورس انرژی رایزنی صورت گرفته اما با توجه به سازو کار معاملاتی و اینکه این امر در بورس کالا یا انرژی صورت بگیرد تصمیم گیری خواهد شد.

هند که 14 درصد تولید ناخالص داخلی کشورش از بخش کشاورزی تامین می‌شود سالانه 32 میلیون تن نیاز به کود اوره دارد که تنها 24.5 میلیون تن آن در تولید داخلی است؛ نیاز 8 میلیون تنی این کشور به اوره بیشتر از طریق واردات از ایران، چین و عمان تامین می‌شود. هند براساس برنامه‌ریزی‌هایی که می‌خواهد انجام دهد طی 5 سال آینده به دنبال حذف واردات این نوع کود است.

درگروه پالایشی به جز شبندر و شنفت بقیه نمادها با افزایش عرضه رو به رو بودند.در نماد شبندر که دیروز پارسان که تعداد کمی از پرتفوی خود خارج نموده بود امروز با 91 درصد خریدار حقوقی بیش از 2 میلیارد تومان معامله شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت به قیمت 514 تومان رسید و پرارزش ترین سهم گروه شد.شتران در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 6 میلیون سهم دادوستد شد و در نهایت با افت 1 درصدی ريال قیمت 248 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرحجم ظاهر شد.شاوان با 95 درصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات 1 میلیارد تونی را تجربه کرد و در پایان با افت 2 درصدی ، قیمت 1,407 تومان روز خود را به اتمام رساند و ششمین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.

به گزارش شانا، روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند تا همه سوخت تولیدی کشور اعم از بنزین، نفت‌گاز، نفت کوره و نفت‌سفید حداکثر از سه سال آینده مطابق با استانداردهای ملی مصوب تولید و عرضه شود .شاهرخ خسروانی، معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش در این باره گفت: تاکنون وزارت نفت مکلف بود که تنها دو فرآورده بنزین و گازوئیل را با استاندارد یورو ٤ به عنوان استاندارد ملی در ٨ کلان شهر کشور عرضه کند، که پس از این مصوبه و مهلت قانونی عنوان شده، باید تمام فرآورده ها با استاندارد ملی که در سطح استاندارد یورو ٤ است در تمام شهرهای کشورعرضه شود .

در گروه لیزینگی شاهد معاملات متعادلی بودیم. ولغدر پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه ،تقسيم سود نقدي 8 تومانی، با رشد 1.7 درصدی با قیمت 117 تومان بازگشایی شد و بدون تحرک سهامداران حقوقی ، حجم معاملاتی پائین با همان قیمت بازگشایی به معاملات خود خاتمه داد.

در گروه دارویی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.دروز پس از توضيحات شرکت در خصوص عملکرد سال مالي 1395 و ارائه صورتهاي مالي حسابرسي نشده سال مالي منتهي به 30/12/95 ، با افت 4.4 درصدی با قیمت 198 تومان به تابلوی معاملات بازگشت و با 100 درصد خریدار و فروشنده حقیقی ،حجم معاملاتی کم با قیمت آخرین معامله 204 تومان ، صف خرید کوچکی به معاملات خود خاتمه داد.

در گروه رایانه ای اکثر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.رتاپ با توجه به اطلاعيه منتشر شده ، با افت 3 درصدی و با قیمت 345 تومان بازگشایی شد و در بین استقبال سهامداران حقوقی در حدود 27 میلیون سهم دادوستد که 20 میلون آن در دو بلوک مختلف در دقایق متفاوت بلوک زده شد و در انتها با قیمت آخیرین معامله 355 تومان ، صف خرید در حدود 10 میلیونی خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

قیمت سوخت و انرژی جهانی

قیمت جهانی فلزات


پرشین تحلیل-فروردین 96


 

 

تاريخ تنظيم: سه شنبه 29 فروردین ماه 1396 - 15:13 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.