گزارش بازار دوشنبه 28 فروردین 96
گزارش بازار دوشنبه 28 فروردین 96
نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  224 واحد کاهش یافت و به رقم 78.247 واحد رسید. که نمادهای خساپا با 56 واحد، خودرو با 50 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 226 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 12 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 4 واحد کاهش به رقم 195 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  195میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 28 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .   

 دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 3,754 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 230 هزار تومان رسید.


مهم ترین اخبار اقتصادی

همزمان با توافق سه‌جانبه «گمرک»، «وزارت صنعت، معدن و تجارت» و «تولیدکنندگان داخلی پوشاک»، ریل واردات برندها به کشور تغییر کرد. آمارهای رسمی حاکی از این است که پوشاک از جمله کالاهایی است که بیشترین فراوانی قاچاق را در سال‌های اخیر به خود اختصاص داده است. در این میان، با توجه به پیاده‌سازی سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، مسوولان دولتی با هدف کاهش قاچاق پوشاک خارجی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی، هشت برنامه جدید را در دستور کار قرار دادند. در اولین قدم وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شده پس از ثبت برند انواع پوشاک توسط نمایندگی رسمی، نسبت به ثبت سفارش کالا اقدام کند. به اعتقاد کارشناسان، این تصمیم به عملیات شناسایی برندهای رسمی از تقلبی نیز کمک خواهد کرد؛ چراکه از حدود 200 نمایندگی برند خارجی شناسایی‌شده در سراسر کشور، تنها یک چهارم آنها اقدامات مربوط به ثبت برند را انجام داده‌اند. مطابق با توافق جدید ضدقاچاق، از تبلیغات شرکت‌های فاقد نمایندگی نیز جلوگیری به عمل می‌آید. انجام حسابرسی پس از ترخیص با هدف تطابق حجم کالا با حقوق و عوارض گمرکی، اجرایی کردن طرح شماره بارکد و شناسه کالا به‌منظور شفافیت در واردات و درج قیمت رسمی ارائه‌شده از شرکت مادر روی کالا، از جمله برنامه‌های توافق شده است .

ققنوس پارس جنوبی پس از سال‏ها از خاکستر خود برخاست تا قلب تپنده انرژی ایران در واپسین ماه‏های ‏دولت یازدهم جان دوباره‏ای بگیرد. رئیس‏جمهور حسن روحانی دیروز از نماد این پرنده افسانه‏ای به همراه دو نماد دیگر در منطقه پارس جنوبی رونمایی کرد تا در پي آن با افتتاح ٦ فاز استاندارد گازي با سرمایه‌ای حدود ۲۰ میلیارد دلار؛ براي نخستين بار در تاريخ كشور، توليد روزانه گاز ايران از رقيب ديرينه اش قطر پيشي بگيرد .با افتتاح این فازها تولید روزانه ایران به بیش از ۷۵۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید و شاهد تولید یک میلیون بشکه‌ای میعانات گازی خواهیم بود. همچنین به ازای هر 2 فاز پارس جنوبی سالانه 5/ 3 تا چهار میلیارد دلار درآمد ارزی کشور افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب در مدت زمانی کمتر از 2سال تمام سرمایه‌گذاری‌ها دراین پنج فاز (21، 20، 19، 18، 17) به اقتصاد ملی باز خواهد گشت. سبقت ايران از قطر در توليد روزانه گاز طبيعي در شرايطي رقم خورد كه اين اتفاق در روزهاي نخست آغاز به كار دولت يازدهم رويايي دست‌نيافتني به نظر مي‌رسيد. اين روياي ديرينه اما روز گذشته و با تكميل فازهايي كه در دو دولت قبلي ناقص باقي مانده بودند در مراسمی رسمي به واقعيت پيوست. همچنین طلسم برداشت از لایه نفتی میدان مشترک پارس جنوبی نیز که قطر برداشت از آن را سال‌ها قبل آغاز کرده بود روز گذشته و با افتتاح رسمی فاز یک این پروژه شکسته شد. به این ترتیب در نخستین فاز ایران قادر به برداشت روزانه ۳۵ هزار بشکه نفت خام از این لایه نفتی شد


در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد شپارس که دیروز پویا همگام 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 2 میلیارد تومان معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 294 تومان ، صف در حدود 3 میلیونی تنها نماد صف خرید گروه شدو در راس گروه قرار گرفت.نمادهای شفارا،شتوکا،کرماشا،شلعاب،شفارس و شپلی در کف قیمتی خود بسته شدند.فارس با 44 واحد مثبت به عنوان سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 92 درصد خریدار حقوقی در حدود 2 میلیون سهم دادو ستد شد و در انتهادر محدوده صفر مثبت به قیمت 423 تومان رسید. همچنین در نماد فارس 2 در بازار خرده فروشی 5 میلیون سهم در قیمت 417 تومان بلوک زده شد.شیران در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و با ارزش معاملات 1 میلیارد تومانی ، قیمت 360 تومان روزر خود را به اتمام رساند.در نماد شیراز که دیروز مدبران اقتصاد تعداد کمی به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز با 75 درصد خریدار حقیقی در حدود 2 میلیون سهم جا به جا شد و در پایان در محدوده صفر منفی ،قیمت 264 توان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.این نماد طی شفاف سازی اعلام کرد مسئولین اجرایی این شرکت مصاحبه‌ای با سایت‌های اطلاع رسانی نداشته‌اند،مراتب استفاده از ماده 20 قانون رفع موانع تولید در حال پیگیری است و تاکنون پاسخی دریافت نشده است،   هرگونه تغییر در مبلغ تسهیلات دریافتی از صندوق ذخیره ارزی به حساب دارایی در جریان تکمیل منظور می‌شود و تاثیر سود و زیانی با اهمیتی نخواهد داشت،   افزایش سرمایه تاکنون در دستور کار قرار نگرفته است، اگر سود سال 95 تغییر با اهمیتی داشته باشد موضوع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی گفت: ۳۰ طرح جدید پتروشیمی تا پایان سال ۹۷ بهره برداری می شود. با بهره برداری از ۴ طرح پتروشیمی ۲ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور اضافه می‌شود.زنگنه گفت: باید هوای بخش خصوصی را داشته باشیم، صنعت پتروشیمی در انتظار انتقال فناوری نوین، از ۲۷ فاز پارس جنوبی ۱۳.۵ میلیون تن اتان برای واحدهای پتروشیمی تامین می شود.

درگروه پالایشی بیشتر نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شپنا با 30 واحد مثبت به عنوان پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 5 میلیارد تومان معامله شد و در انتها با رشد 2 درصدی به قیمت 296 تومان رسید و صدر نشین گروه شد.شاوان بعد از یک روز کاری صف خرید بودن امروز را هم در مثبت قیمت خورد این نماد با رشد 1 درصدی و قیمت 1,449 تومان به معاملات خود خاتمه داد.شتران در بین استقیال سهامداران حقیقی در حدود 12 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان در محدوه صفر مثبت ، قیمت 252 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

وزیر نفت از تمدید توافق اوپک برای کاهش تولید نفت خبر داد و گفت: علائمی که از اوپک دریافت می‌کنیم این است که همگی اراده‌شان بر این است که وضعیت بازار را همچنان با ثبات نگه دارند و به احتمال خیلی زیاد این توافق تمدید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت آمریکایی شورون به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ نفت در آمریکا قصد دارد ٢٠ درصد از سهام پروژه تولید نفت از ماسه ای- شنی در غرب کانادا را به ارزش دو میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار واگذار کند .شرکت انگلیسی هلندی شل نیز دارایی های خود را در پروژه یاد شده به قیمت هشت میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار واگذار کرد. به عقیده شورون فعالیت در ماسه های شنی در شرایط کنونی بازار و قیمت های پایین نفت، سودآوری ندارد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات به جز خکاوه بقیه نمادها یکدست قرمز پوش بودند.خساپا با 56 واحد منفی به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس که دیروز نیوان ابتکار خریدار و و ورنا فروشنده بودند امروز در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 12 میلیارد تومان معامله شد و در نهایت با افت 4 درصدی به قیمت 130 تومان رسید و در راس گروه قرار گرفت.نمادهای خدیزل،خودرو،خمهر و خاذین صف فروشی های گروه بودند.خودرو با 81 رصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات 6 میلیارد تومانی را رقم زد و در انتها با قیمت آخرین معامته 284 تومان ، صف فروش کوچکی به معاملات خود خاتمه داد.خپارس در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 39 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان با افت 2 درصدی ، قیمت 108 تومان به معاملات خود خاتمه داد. خکاوه پس از برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده و انتخاب اعضاي هيئت مديره ، با صف خرید 16 میلیونی و با قیمت 95 تومان بازگشایی شد و با 93 درصد خریدار حقیقی ارزش معاملات 1 میلیارد تومانی را رقم زد و در پایان با همان قیمت بازگشایی روز خود را به اتمام رساند.

مهدی جمالی در واکنش به اظهارات رییس سازمان استاندارد مبنی بر توقف خط تولید چند خودروی غیراستاندارد، گفت: سازمان استاندارد ورود و خروج خودرو از خط تولید را اعلام نمی‌کند، بلکه استانداردهای آن را تعیین می‌کند .مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در گفت و گو با خانه ملت،  با بیان اینکه خودروی پراید از تمامی استانداردهای کنونی عبور می‌کند، افزود: خودروی پراید با ارتقای یا از استانداردهای آتی عبور می‌کند، یا اگر نتوانست تاییدیه استاندارد را بگیرد، ظاهرا شماره گذاری می‌کند .

در گروه ساختمانی اکثر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.وآذر پس از ارائه تعدیل منفی 1 درصدی و افزایش زیان ، با رشد 1.5 درصدی ،قیمت 435 تومان مورد بازگشایی قرار گرفت این نماد بدون فروشنده حقوقی ، حجم معاملات پائین ، قیمت 435 تومان روز خود را به اتمام رساند.قیمت سوخت و انرژی جهانی
قیمت جهانی فلزات
پرشین تحلیل- فروردین96
 
تاريخ تنظيم: دوشنبه 28 فروردین ماه 1396 - 15:26 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.