گزارش بازار یک شنبه 27 فروردین 96
گزارش بازار یک شنبه 27 فروردین 96

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  88  واحد افزایش یافت و به رقم 78،471 واحد رسید. که نمادهای شپنا با 60واحد، فارس با 55 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 312 میلیارد تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 15.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 2.8 واحد کاهش به رقم 906  واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  308 میلیارد تومان رسید که نماد بالاس با رقمی حدود 7  میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .   

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

رئیس جمهور با بیان اینکه در آغاز دولت تولید کشور ۲۴۰ میلیون متر مکعب گاز در روز بوده است گفت: امروز این عدد به ۵۷۵ میلیون متر مکعب رسیده است، ‌یعنی بیش از ۲ برابر. حسن روحانی امروز در مراسم بهره برداری از فازهای ۱۷ تا ۲۱ پارس جنوبی، ‌ اظهار کرد: اگر ما با هم باشیم، ‌وحدت داشته باشیم و دست به دست هم دهیم می توانیم پیشرفت کنیم و عزت، ‌ آرامش و پیشرفت دوباره را به دست آوریم.وی تاکید کرد: در صورتی که دست به دست هم دهیم و دنبال مسائل جزئی و پیش پا افتاده نرویم، پیشرفت می کنیم. ملت ما، ‌ ملت فرهنگ، ‌ عشق به قرآن، پیامبر و اهل بیت و عشق و اخلاق است. نگذاریم فضا با دروغ، تهمت و گفتن سخن خلاف آلوده شود. افتخار ما راستگویی، ‌ شفافیت، ‌ احترام به حقوق یکدیگر است.روحانی با بیان اینکه ما باید به بزرگان کشور احترام بگذاریم، گفت: دیدیم روزی که عده‌ای به شهید بهشتی توهین کردند،‌ اما پس از شهادتش سال‌ها شرمنده بودند. دیدیم عده‌ای به آیت الله هاشمی توهین کردند اما امروز پس از پرواز روح او به آسمان‌ها شرمنده هستند. تازه این شرمندگی این دنیاست، شرمندگی قیامت بیشتر است. بیاییم با هم برادر باشیم و در کنار هم برای پیشرفت کشور عمل کنیم و با مردم با صداقت سخن بگوییم. ملت ما صلح،‌ آرامش،‌ پیشرفت،‌ امنیت و عزت بلند می‌خواهد.

 

 

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شیران در بین استقبال سهامداران حقوقی بیش از 11 میلیون سهم معامله شد که 8 میلیون آن در دقایق پایانی بازار در قیمت 345 تومان به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، قیمت 345 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرارزش ترین سهم گروه لقب گرفت.شپارس بدون خریدار حقوقی تنها نماد صف خریدی گروه شد.شپلی در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 32 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با قیمت آخرین معامله 74 تومان ،صف فروش 35 میلیونی روز خود را به اتمام رساند و پرحجم ظاهر شد.نمادهای شفارس،شپترو،شتوکا،شفارا،شلعاب،ساینا و شپلی صف فروشی های گروه بودند.در نماد جم 2 در بازار خرده فروشی 18,290,306 سهم در قیمت 972 تومان بلوک مثبت زده شد.شتوکا بدون فروشنده حقوقی ارزش معاملات 2 میلیارد تومانی را رقم زد و در پایان با قیمت آخرین معامله 740 تومان ، صف فروش کوچکی خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

به گزارش پایگاه تخصصی پلاست مارت، غول نفت و گاز فرانسه، توتال، به تازگی اعلام کرد که قصد دارد طی طرحی مشترک (JV) با شرکت های بوریالیس اتریش و نووا کمیکال کانادا، یک طرح عظیم پتروشیمی به ارزش یک میلیارد و 700 میلیون دلار را در ایالات متحده  راه اندازی کند.پروژه یادشده شامل احداث یک واحد کراکر بخار اتان و یک واحد جدید تولید پلی اتیلن Borstar در منطقه گلف کوست ایالات متحده است و شرکت توتال 50 درصد از سهام این طرح  را در اختیار دارد.

تمدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره مشارکت جدید ایران و شرکت «سوجیتز» ژاپن در صنایع پتروشیمی ایران، گفت: پس از امضای تفاهم نامه همکاری و امکان سنجی شیوه های سرمایه گذاری با این شرکت ژاپنی در سال گذشته، هم اکنون به توافقی برای مشارکت در یک طرح صنعت پتروشیمی دست یافته ایم.

درگروه پالایشی به جز شرانل،شپاس و شسپا بقیه نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شپنا با 60 واحد مثبت اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 80 درصد خریدار حقیقی بیش از 11 میلیارد تومان معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 291 تومان ، صف خرید در حدود 5 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد و در راس گروه قرار گرفت.نمادهای شاوان،شبریز،شتران و شپنا صف خریدی های گروه بودند.شتران در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 21 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با قیمت آخرین معامله 252 تومان و صف خرید در حدود 6 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد و با 36 واحد مثبت چهارمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.در نماد شبندر که دیروز صندوق آرمان شهر طبق روال گذشته خریدار این سهم بود امروز با 87 درصد خریدار حقیقی در حدود 4 میلیارد تومان دادوستد شد و در انتها با رشد 3 درصدی به قیمت 508 تومان رسید و با 50 واحد مثبت سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص شد.

با حضور رئیس جمهور فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در شهرستان عسلویه افتتاح و وارد مدار تولید شد.بیش از 180 میلیون نفر ساعت کار در اجرای این پروژه صورت گرفته است.طرح توسعه‌ فازهای‌ 17 و 18 میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ به‌ منظور تولید روزانه‌ 50 میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، 80 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ و 400 تن‌ گوگرد و تولید سالانه‌ یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ و 1.05 میلیون‌ تن‌ گاز مایع‌ اجرا شده است.

روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: مسئولان اوپکی اعلام کردند که برخی تولیدکنندگان عمده نفت در این سازمان، از جمله عربستان، اکنون در پی قیمت نفت ٦٠ دلار برای هر بشکه هستند که نشان دهنده احتمال تمدید توافق کاهش تولید است.به گفته مسئولان یاد شده، عربستان، عراق و کویت باور دارند که نفت ٦٠ دلاری می تواند به اقتصاد آنها کمک و امکان افزایش سرمایه گذاری در بخش انرژی آنها را فراهم کند و همزمان، سبب جهش تولید نفت آمریکا نیز نشود.

در گروه سرمایه گذاریها بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.وصنا پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و تقسيم سود نقدي 15 تومانی به ازای هر سهم، با رشد 9 درصدی و با قیمت 140 تومان بازگشایی شد و با 65 درصد خریدار حقوقی در حدود 2 میلیارد ریال معامله شد و با قیمت 137 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

در گروه غذایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.غپينو جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه و غمارگ جهت برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي - عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه متوقف شدند.در این گروه و در نماد غگلپا پس از وردود یک سهامدار عمده جدید شاهد افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید بودیم .

در گروه سیمانی به جز سصفها و سکرما بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان ضمن پیش‌بینی رونق بازار سیمان در اردیبهشت ماه، تصریح کرد که هیچ تغییر قیمتی در فروش سیمان اعمال نشده است و طبق تاکید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان این محصول به قیمت درب کارخانه عرضه می‌شود.

 پرشین تحلیل - فروردین 96

تاريخ تنظيم: یکشنبه 27 فروردین ماه 1396 - 16:7 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.