گزارش بازار شنبه 26 فروردین 96
گزارش بازار شنبه 26 فروردین 96
نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  250  واحد افزایش یافت و به رقم 78،383 واحد رسید. که نمادهای خساپا با 50 واحد، رمپنا با 44 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 458 میلیارد تومان رسید که نماد آپ با رقمی حدود 30 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل با 13 واحد افزایش به رقم 909 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  198میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 50.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .   

مهم ترین اخبار اقتصادی

در چهارمین روز از ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری، روز گذشته حسن روحانی و ابراهیم رئیسی با ثبت‌نام در ستاد انتخابات کشور نامزدی خود را رسما برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی اعلام کردند. ابتدا حسن روحانی رئیس‌جمهوری با حضور در ستاد انتخابات، نامزدی خود را برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی رسمی کرد و پس از آن با تاخیری نیم ساعته ابراهیم رئیسی تولیت استان قدس رضوی، در ستاد انتخابات وزارت کشور ثبت‌نام کرد. به این ترتیب رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری 96 وارد مرحله جدیدی شد .

رئیس بانک مرکزی طی یک سخنرانی در مورد سود بانکی اعلام کرد : پرداخت نرخ‌های بالای سود توسط یک بانک برمبنای اصل بنیادی رابطه مستقیم ریسک و بازده در بازارهای مالی، می­تواند نشان‌دهنده ریسک بیشتر عملیات بانک باشد و سپرده‌گذاران باید آگاه باشند که این نرخ بالاتر، بهای ریسکی است که متقبل می‌شوند و منطقاً باید پیامدهای آن را نیز بپذیرند .  رییس کل این بانک که در دهمین همایش بورس، بانک و بیمه صبح امروز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران سخن می گفت، با بیان اینکه در دنیای کنونی، کارکرد سالم و باثبات نظام بانکی ازجمله حیاتی‌ترین ضرورت‌های پایداری نظام اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی کشورهاست تصریح کرد: بانک‌ها، بنگاه‌های اقتصادی و اجتماعی بسیار مهمی هستند که خدمات ضروری و متنوعی را در چرخه اقتصاد ارائه می‌کنند و به‌دلیل حساسیت و شکننده‌بودن کسب‌وکار بانک‌ و به‌منظور ایجاد اطمینان از تداوم فعالیت آن، در دنیای به‌سرعت درحال تغییر امروز، برقراری سلامت و ثبات نظام بانکی ازجمله مهم‌ترین دغدغه‌ها و اولویت‌های حکومت‌ها در سطح هر کشور و نهادهای ناظر و تخصصی در سطح بین‌المللی است.
در گروه ها چه خبر بود؟در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شپلی در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 9 میلیارد تومان معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 77 تومان ، صف فروش 14 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد و در راس گروه قرار گرفت . نمادهای شاملا،شفارا،شتوکا و شفارس صف خریدی های گروه بودند.شتوکا با 98 درصد خریدار و فروشنده حقیقی در حدود 9 میلیون سهم دادوستد شد و در انتها با رشد 5 درصدی ، قیمت 779 تومان و صف خرید کوچکی به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از شپلی قرار گرفت.نمادهای شفارس،ساینا،شپاکسا،شکربن و شپلی در کف قیمتی خود بسته شدند.در نماد شاراک 2 در بازار خرده فروشی 15 میلیون سهم در قیمت 346 تومان بلوک زده شد.شیران با 82 درصد فروشنده حقوقی ارزش معاملات 2 میلیارد تومانی را رقم زد ودر نهایت با رشد 1 درصدی به قیمت 343 تومان رسید.

وزارت دارایی هند روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد عوارض گمرکی بر روی برخی از محصولات شیمیایی وارداتی از ایران ،چین، قطر را افزایش داده است .این تصمیم تا زمان نامحدودی بر روی محصولات شیمیایی صادراتی این کشورها به هند اعمال می شود .

ظريف: فردا بزرگترين افتتاح در حوزه صنعت پتروشيمي با سرمايه گذاري ٢٠ ميليارد دلار صورت خواهد گرفت.

درگروه پالایشی اکثر نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شتران در بین استقبال سهامداران حقیقی درحدود 3 میلیتاد تومان معامله شد و در نهایت با رشد 2 درصدی به قیمت 240 تومان رسید ، در راس گروه قرار گرفت و با 23 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.شراز بدون عرضه کننده حقوقی با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد ودر نهایت با قیمت 1,716 تومان ، صف کوچکی تنها نماد صف فروشی گروه شد.در نماد شبندر که در آخرین روز کاری گذشته 2 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز با 79 درصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات 3 میلیارد تومانی را تجربه کرد و در پایان در محدوده صفر منفی و قیمت 495 تومان روزخود را به اتمام رساند .ونفت در بین استقبال سهامدارن حقیقی در حدود 12 میلیون سهم دادوستدشد و در نهایت با رشد 4 درصدی ، قیمت 218 تومان خود را براری معاملات فردا آماده کردو پرحجم ظاهر شد.

پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا اعلام کرد، مدیرعامل شرکت ملی نفت عربستان « #آرامکو» گفت: با وجود افزایش تولید نفت شیل در آمریکا که در کوتاه مدت به کاهش قیمت نفت کمک می کند، بازار جهانی نفت در حال نزدیک تر شدن به وضعیت تعادل است.

تولید نفت ایران 28 هزار و 700 بشکه در روز کاهش یافت، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در گزارش ماهیانه خود اعلام کرد میزان تولید نفت ایران در ماه مارس با 28 هزار و 700 بشکه کاهش نسبت به ماه قبل از آن به 3 میلیون و 790 هزار بشکه رسیده است.

در گروه غذایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند. غبهنوش پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده و تصويب افزايش سرمايه 50 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی ، با رشد 7 درصدی و با قیمت 495 تومان به گردونه معاملات بازگشت و بدون خریدار حقوقی ، حجم معاملاتی پائین و قیمت 495 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند. خاذین پس از تشكيل جلسه هيات مديره ،تصويب افزايش سرمايه 29 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی ، با قیمت 111 تومان ، با رشد 20 درصدی بازگشایی شد و در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 2 میلیارد تومان معامله شد و با قیمت 113 تومان به معاملات خود خاتمه داد.خساپا با 50 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 20 میلیارد تومان دادوستد شد و در انتها با قیمت آخرین معامله 137 تومان ، صف خرید کوچکی به معاملات خود خاتمه داد.

مسئولان کارخانه مشترک تولید لوازم یدکی بین سایپا و طحکوت الجزایر پیش بینی کردند این کارخانه تا پایان سال ۲۰۱۷ در الجزایر به بهره برداری برسد.

احمد نعمت‌بخش در برنامه"تیتر امشب"شبکه خبر گفت: اصل شورای رقابت را قبول ندارم. سال ۸۰ هفت تولیدکننده داشتیم اما اکنون به ۱۷ تولیدکننده افزایش پیدا کرده اند.ضمن اینکه تعداد مدل خودرو درسال ۸۰ نیز ۲۸ نوع بوده و اکنون، شرکت‌های خودروساز با سنجش قیمت و کشش بازار، سعی در افزایش قیمت و کسب سود دارند .وی افزود: افزایش بیش از یک یا ۲ درصد قیمت خودرو را با توجه به افزایش هزینه‌ها و منابع و مواد اولیه، با افزایش تولید سرشکن می‌کنیم اما زمانی که شورای رقابت تشکیل شد، قرار بود هر سه ماه یک‌بار افزایش قیمت اعلام شود که به مرور، به 6 ماه تغییر کرد و بیشتر شد .

در گروه بیمه ای به جز اتکای،بپاس بقیه نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.آسیا در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 3 میلیارد ریال دادوستدشد و در پایان با قیمت آخرین معامله 187 تومان ، صف خرید در حدود 1 میلیونی به معاملات خود خاتمه داد.امروز شنبه تعداد 000ر000ر115 سهم معادل 5 درصد از سهام شركت بيمه آسيا از طرف شركت صندوق سرمايه گذاري اندوخته ملت به صورت يكجا ونقد به قيمت پايه هر سهم 204 تومان در نماد آسيا4 عرضه شد.

بعد از واگذاری دو بلوک 4.5 و 5 درصدی بیمه البرز که 14 فروردین از سوی دو صندوق سرمایه گذاری اوج و اندوخته انجام و توسط یک شرکت تعاونی به نام خردمندان خریداری شد، امروز نیز بلوک 5 درصدی بیمه آسیا روانه میز فروش می شود .

عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی در افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین الملی بورس ، بانک و بیمه :  نفوذ بیمه در پایان سال ۹۴ برای اولین بار از دو درصد گذشت .رشد بیمه ها موجب ورود بلندمدت وجوه به بازار سرمایه می شود.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات متعادلی بودیم. ذوب پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام ، تصویب افزایش سرمایه 322 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها ، خصوص افزايش سرمايه و توضيحات تکميلي شرکت در مورد فروش داراييهاي ثابت و فروش ريل و توضيحات و مکاتبات شرکت در خصوص ابهامات مربوط به اطلاعات پيش بيني سود هر سهم سال مالي ۹۵ و ۹۶ ، با رشد چشمگیر 32 درصدی و با قیمت 86 تومان بازگشایی شد ودر بین استقبال سهامداران حقیقی ارزش معاملات 50 میلیارد تومانی را رقم زد و در انتها با قیمت 88 تومان روز خود را به اتمام رساند.

به گزارش «ایفنا»، هفته گذشته مقامات چینی اعلام کردند منطقه اقتصادی جدید شیونگان در آینده نزدیک در استان هبی شکل می‌گیرد. یک منطقه اقتصادی جدید مشابه شنزن و شانگهای خواهد بود و بین سه شهر اصلی پکن، شیازوانگ (پایتخت هبی) و تیانجین (یکی از بنادر اصلی چین) خواهد بود. وسعت این پروژه 2 هزار کیلومتر مربع خواهد بود.ساخت این منطقه اقتصادی جدید بین 8 تا 10 سال آینده 10 تا 15 میلیون تن فولاد در سال مصرف خواهد کرد. این میزان نیاز سالانه حدود 2 درصد از کل مصرف فولاد چین در سال گذشته را در بر دارد. جالب اینجاست که برآورد شده بود تقاضای فولاد امسال 1/9 درصد افت خواهد داشت. خرید فولاد برای این پروژه زودتر از 6 ماه دیگر آغاز نخواهد شد. در آینده نزدیک تاثیر واقعی بر مصرف فولاد چین نمایان نمی‌شود ولی جو بازار در کل تحت‌تاثیر این خبر مثبت قرار گرفته است.

قیمت سوخت و انرژی جهانی

قیمت جهانی فلزات


پرشین تحلیل_فروردین96

تاريخ تنظيم: شنبه 26 فروردین ماه 1396 - 16:5 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.