اثر متفاوت 3 تنش سیاسی در بازارهای سهام و طلا
اثر متفاوت 3 تنش سیاسی در بازارهای سهام و طلابه گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از آسوشیتدپرس،اکثر بازارهای آسیا در پی افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی که سرمایه‌گذاران را در اضطراب نگه داشته، عقب نشینی کردند و در مقابل، طلا و ین به رکورد بالایی صعود کردند.

 

شاخص نیکی ۲۲۵ توکیو در پی جهش ین در برابر دلار که صادرکنندگان ژاپنی را تحت فشار قرار داد، ۱.۳ درصد سقوط کرد و به ۱۸۴۹۷.۷۱ واحد رسید.

 

شاخص هانگ سنگ هنگ کنگ با ۰.۲ درصد اُفت، به ۲۴۰۵۳.۰۳ واحد رسید و شانگهای کامپوزیت در چین با ۰.۶ درصد کاهش، در ۳۲۸۱.۴۶ واحد ایستاد. شاخص اس اند پی/ای اس ایکس استرالیا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۵۹۲۱.۹۰ واحد رسید اما شاخص کسپی کره جنوبی ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۲۱۲۶.۳۷ واحد رسید. بازارهای سهام در آسیای جنوب شرقی وضعیت یکسانی نداشتند.

 

شاخص‌های سهام آمریکا دیروز تغییر چندانی نکردند. شاخص استاندارد اند پی ۵۰۰ با ۰.۱ درصد کاهش، در ۲۳۵۳.۷۸ واحد قرار گرفت، در حالی که داوجونز ۰.۰۳ درصد و نزدک ۰.۲ درصد اُفت کردند.

 

سرمایه گذاران در برابر رویدادهای هفته جاری جهان که دورنمای سرمایه گذاری را پیچیده کرده، محتاط شده اند. تنش ها پیرامون کره شمالی که آمریکا را نسبت به انجام هر گونه اقدام نظامی تهدید کرده، تشدید شده اند. واشنگتن یک ناو جنگی به شبه جزیره کره اعزام کرده است.

 

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در خصوص مواضع سوریه به مسکو سفر کرد تا روسیه را تحت فشار قرار دهد. انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در هفته جاری هم دلیل دیگری برای ریسک گریزی سرمایه گذاران فراهم کرده است.

 

به گفته استراتژیست بازار شرکت IG، در بحبوحه تنش های ژئوپلیتیکی، دارایی‌های امن به شکل واضحی جذابیت پیدا کرده اند. در حال حاضر تنش های کره شمالی و سوریه و انتخابات آینده فرانسه در صدر فهرست دلایل برای فرار به سوی پناهگاه مطمئن قرار گرفته اند.

 

ین در پی افزایش تقاضای سرمایه گذاری برای این ارز به عنوان دارایی امن، به بالاترین سطح پنج ماه اخیر در برابر دلار، یورو و پوند رسید. دلار به ۱۰۹.۴۶۵ ین اُفت کرد اما در اوایل معاملات تا رکورد پایین ۱۰۹.۳۵۰ ین عقب نشینی کرده بود. دلار آمریکا در معاملات روز قبل بیش از یک درصد کاهش یافته بود و به ۱۱۰ ین رسیده بود.

 

یورو که روز گذشته بیش از یک درصد ریزش کرده بود، به ۱۱۶.۰۲۰ ین اُفت کرد که پایین‌ترین سطح در پنج ماه گذشته بود. ارز واحد اروپایی در مسیر سیزدهمین کاهش روزانه متوالی در برابر ین قرار دارد.

 

در این بین، روند افزایش طلا که یک دارایی امن شناخته می شود، ادامه یافت و هر اونس این فلز با ۳.۸۰ دلار یا ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۲۷۸ دلار صعود کرد که بالاترین قیمت در پنج ماه گذشته بود.

 

در بازارهای نفت، نفت خام آمریکا در معاملات الکترونیکی بازار نیویورک با ۱۱ سنت افزایش، به ۵۳.۵۱ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه ۳۲ سنت افزایش یافته و در ۵۳.۴۰ دلار بسته شده بود که ششمین رشد روزانه متوالی بود. نفت برنت که قیمت پایه بازار بین المللی است، ۱۶ سنت افزایش یافت و در ۵۶.۳۹ دلار در هر بشکه ایستاد.

تاريخ تنظيم: چهارشنبه 23 فروردین ماه 1396 - 13:34 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.