بالندگی و بلوغ بازار سرمایه با حذف دامنه نوسان قیمتی
بالندگی و بلوغ بازار سرمایه با حذف دامنه نوسان قیمتی

موضوع نوسان بدون محدودیت درصدی شرکت های فعال در بازار پایه شاید یادآوری مجددی به مسئولان و متولیان بازار سرمایه باشد مبنی بر اینکه تعیین دامنه نوسان و تفاوت آن در بازارهای دیگر می تواند بخشی از انگیزه حضور سرمایه گذاران در بورس باشد تا با پذیرفتن ریسک مشخصی اقدام به فعالیت در این بازار نمایند .

بازار سهام در حالی مصادف پس از تعطیلات نوروزی معاملاتی متعادل را پشت سر گذاشت که کماکان موضوع نوسان بدون محدودیت قیمتی شرکت های فعال در بازار پایه کانون توجه و بررسی فعالان و کارشناسان بازار سرمایه است .

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: موضوع نوسان بدون محدودیت درصدی شرکت های فعال در بازار پایه شاید یادآوری مجددی به مسئولان و متولیان بازار سرمایه باشد مبنی بر اینکه تعیین دامنه نوسان و تفاوت آن در بازارهای دیگر می تواند بخشی از انگیزه حضور سرمایه گذاران در بورس باشد تا با پذیرفتن ریسک مشخصی اقدام به فعالیت در این بازار نمایند .

فردین آقا بزرگی افزود: اساسا وضعیت شرکت هایی که سهام آن ها در بازار پایه فرابورس مورد معامله قرار می گیرند، از لحاظ ارایه اطلاعات به موقع و شفافیت اطلاعاتی ، تفاوت خاصی با سایر شرکت ها ندارد و این شرکت ها نیز کماکان صورت های مالی عملکرد میاندوره ای خود را منتشر می کنند. از این رو، انتظار می رود تا با تجربه حذف دامنه نوسان قیمت در بازار پایه، این موضوع در مورد کلیه شرکت های فعال در بازار سرمایه نیز تکرار و در نهایت محدودیت نوسان قیمتی در کل بازار سرمایه حذف گردد .

وی با اشاره به تجربه بازار سهام کشور های خارجی در خصوص حذف دامنه نوسان قیمتی، در این خصوص اظهار داشت: تجربه موفق بازار سهام کشورهای خارجی پیرامون حذف دامنه نوسان و نیز تجربه بسیار مناسب بازار پایه طی چند هفته گذشته موید این موضوع است که لزوما کنترل نوسان قیمت و اعمال محدودیت نوسان نمی تواند مانع رشد بی رویه قیمت و یا بازدارنده ریزش آن باشد، بلکه به نظر می رسد بهترین راهکار جهت جلوگیری از رشد یا افت بی وقفه و بدون دلیل قیمت سهام شرکت های بورسی افزایش حجم معاملات و سهام شناور سهام شرکت های فعال در بازار سرمایه است و به نظر می رسد می بایست در این راستا کوشید و برنامه های کارآمدی را به اجرا در آورد .

مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک آینده در خاتمه با تاکید بر لزوم حذف دامنه نوسان قیمت سهام در بورس افزود: افزایش یا حتی حذف محدودیت دامنه نوسان قیمت در بازار سهام می تواند حرکتی سازنده و مثبت در راستای ایجاد گرایش به تحلیل و منطق در انتخاب پرتفوی مناسب به شمار می آید و این امر بالندگی و بلوغ بازار سرمایه و سهامداران را در پی خواهد داشت و امیدوارم هر چه سریعتر به این مهم دست یابیم .

تاريخ تنظيم: چهارشنبه 16 فروردین ماه 1396 - 8:52 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.