گزارش بازار سه شنبه 24 اسفند 95
گزارش بازار سه شنبه 24 اسفند 95
نیم نگاهی به بازار

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 307 واحد افزایش یافت و به رقم 76,639 واحد رسید. که نمادهای شتران با 40 واحد ،ومعادن با 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 785 میلیارد تومان رسید که نماد بترانس با رقمی حدود 22 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود . در بازار فرابورس شاخص کل 12 واحد افزایش یافت و به رقم 866 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  511 میلیارد تومان رسید که نماد زاگرس با رقمی حدود 31 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .        

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد رشد فصلی اقتصادی، پس از 55‌فصل (حدود 14 سال) به سطح دو رقمی رسیده است. براساس آمارهای این نهاد، رشد اقتصادی در 9 ماه نخست سال‌جاری 6/ 11 درصد و رشد اقتصادی فصل پاییز 7/ 15 درصد ثبت شد. با احتساب این آمار، به احتمال زیاد رشد اقتصادی در پایان سال‌جاری نیز به بالای 8 درصد خواهد رسید؛ رقمی که بالاتر از سطح پیش‌بینی مسوولان و نهادهای معتبر بین‌المللی است. آخرین عملکرد رشد 8 درصدی، به سال 1386 بازمی‌گردد. روند متغیرهای کلان در پایان پاییز نشان می‌دهد: در انتهای سال‌جاری سطح تولید ناخالص داخلی به قیمت‌های ثابت به سطح سال 1390 خواهد رسید و بخشی از عقب‌ماندگی اقتصاد جبران می‌شود. نکته دیگر آنکه اگرچه بخش نفت سهم قابل‌توجهی از رشد اقتصادی در سال‌جاری دارد، اما مطابق آمارها، رشد اقتصادی در بخش صنعت و معدن، خدمات و کشاورزی در مسیر صعودی حرکت می‌کنند و این علائم را می‌توان به‌عنوان نشانه‌های برجسته‌ای از ورود به فاز رونق تعبیر کرد. افزایش مصرف بخش خصوصی و دولتی در سال‌جاری نشانه دیگری از بهبود اقتصادی است. زیرا این روند حکایت از افزایش سطح تقاضا در اقتصاد دارد. در کنار این نکات مثبت، افت قابل توجه ارزش افزوده بخش ساختمان، از نقاط ضعف عملکرد اقتصادی سال‌جاری است.

سخنگوی دولت با انتقاد صریح از رویکرد سیاسی رسانه ملی، گفت: رسانه ملی شبه ایجاد نکند؛ بلکه مسیر درست ارزیابی را به مردم معرفی کند. رسانه ملی دانشگاه است. محمدباقر نوبخت امروز سه شنبه 24 اسفند در آخرین نشست خبری سال 95 با اشاره به برنامه دولت برای بهبود وضعیت اقتصادی گفت: 16 هزار میلیارد تومان به 7500 واحد نیمه فعال، کم فعال یا تعطیل منتظر گرفتن سرمایه در گردش برای آغاز دوباره فعالیت تسهیلات پرداخت شود 37 هزار میلیارد تومان نیز به طرح های نیمه تمام اختصاص یابد تا به پایان برسد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین،وی افزود: براساس گزارش23 اسفند به تعداد 22 هزار و 805 واحد صنعتی که 11 هزار و 294 واحد مستقیم به بانک ها مراجعه کردند و 12 هزار و 839 واحد نیز از طریق استانداری ها معرفی شدند توانستند 16 هزار و 747 میلیارد تومان توانستند از تسهیلات بانکی استفاده کنند. یعنی اندکی بیش از 16 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که باید در اختیار بخش خصوصی قرار می گرفت این مقدار پرداخت شده است

 

 

دلار و سکه

دلار امروز تا بدین لحظه به رقم 3780 تومان و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 224 هزار تومان رسید.

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات نمادها اکثرا با قیمت پایانی مثبت بسته شدند . خساپا در محدوده صفر مثبت و با قیمت 1191 ریالی به معاملاتش خاتمه داد و بیش از 37 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود .خاور مثبت بوداین نماد رشد 1 درصدی را شاهد شد و به قیمت 772 ریالی رسید وروز مثبتی را پشت سرگذاشت . خودرو قرمز پوش بود این نماد پس از افت 1 درصدی به قیمت 2632 ریال رسید و بیش از 21 میلیون سهم معامله شد . همچنین در نماد 2 شاهد یک معامله بلوکی به حجم 5 میلیون سهم بودیم که این  معامله با قیمت پایه هر سهم 263 تومان انجام شد . نمادهای خرینگ ، خموتور ، خاهن ، ختوقا ، خمهر از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان معاملات امروز، ایران خودرو به وکالت از "خگستر بلوک 70 درصدی فنرسازی خاور را عرضه کرد. همچنین ایران خودرو دیزل 60 و 26 درصد دو شرکت لیزینگ خودرو غدیر و تولید محور خودرو را روانه میز فروش کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان معاملات دیروز که نماد ایران خودرو برای عرضه دو درصد سهام باز شد و به فروش رفت ، بلوک 16 درصدی گسترش سرمایه‌گذاری‌ ایران‌خودرو  (شامل 240 میلیون سهم به قیمت پایه هر سهم 700 تومان) بدون خریدار ماند.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.زاگرس بعد از یک روز کاری صف خرید بودن امروز را هم با صف شروع کرد و با 89 درصد فروشنده حقوقی بیش از 31 میلیارد تومان معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 2,175 تومان و صف خرید کوچکی به معاملات خود خاتمه داد ، پرازش ترین سهم گروه شد و با 4 واحد مثبت اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.نمادهای شپلی و زاگرس صف خرید های گروه بودند.شپلی در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 124 میلیون سهم دادوستد شد و در پایان با قیمت آخرین معامله 47 تومان ، صف خرید در حدود 1 میلیونی روز خود را به اتمام رساند و پرحجم ظاهر شد.در نماد جم 2 در بازار خرده فروشی 13,500,000 سهم در قیمت 930 تومان بلوک منفی زده شد.در این نماد سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی 3.75 درصد سهام این شرکت معادل 360 میلیون و 175 هزار و 341 سهم را به فروش رساند. مارون در بین استقبال سهامداران حقوقی ارزش معاملات 12 میلیارد تومانی را رقم زد و در انتها در محدوده صفر مثبت به قیمت 3,150 تومان رسید.در نماد فارس 2 ،8,764,808 سهم در قیمت 422 تومان در بازار خرده فرشی به صورت بلوکی انجام شد.شپترو پس از توضيحات شرکت در خصوص اطلاعات مالي آتي سال 1396 و با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 29/12/96، با افت 2 درصدی و با قیمت 251 تومان بازگشایی شد و بدون فروشنده حقوقی ،حجم معاملاتی پائین و قیمت 241 تومان روز خود را به اتمام رساند. شلعاب با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شد.

در گروه پالایشی به جز شنفت،شپاس و شسپا بقیه نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.شتران با 40 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 4 میلیارد تومان معامله شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 241 تومان ، صف خرید کوچکی به کار خود پایان داد و در راس گروه قرار گرفت.نمادهای شاوان،شراز،شبریز و شتران صف خریدی های گروه بودند.شبندر با 61 درصد فرشونده حقوقی در حدد 7 میلیون سهم جابه جا شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت به قیمت 489 تومان رسید .همچنین در نماد شبندر 2 در بازار خرده فروشی 137 میلیون سهم در قیمت 461 تومان بلوک زده شد.شپنا با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد و با 65 درصد خریدار حقیقی ارزش معاملات 1 میلیارد تومانی را تجربه کرد و در انتها با رشد 1 درصدی ، قیمت 274 تومان خود رابرای معاملات فردا آماده کرد و با 20 واحد مثبت پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد.ونفت در بین استقبال سهامداران در حدود 2 میلیون سهم جا به جا شد و در نهایت با رشد 1 درصدی به قیمت 178 تومان رسید. در این نماد خبرها حاكى از قرارداد با شركت هيونداى براى اجراى فاز دوم پترو پالايش كنگان در قالب EPCF به مبلغ بالغ بر ٣ ميليارد يورو امضاء شده كه ٩٥ درصد اين مبلغ توسط هيونداى از منابع خارجى تامين مالى خواهد شد.

رویترز: صادرات نفت ایران به هند ٣ برابر شد، ایران با افزایش صادرات نفت به هند توانست جایگاه خود را به عنوان دومین تامین کننده نفت این شبه قاره از عراق پس بگیرد.

وزارت نفت عراق با انتشار آمار رسمی، صادرات نفت این کشور برای ماههای ژانویه و فوریه 2017 میلادی کاهش تولید نفت عراق را همگام با توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تایید کرد.

به گفته وزارت نفت عراق، صادرات روزانه نفت این کشور در ماه ژانویه سه میلیون و 320 هزار بشکه و در ماه فوریه سه میلیون و 270 هزار بشکه بوده است. این رقم ها بدون در نظر گرفتن فروش نفت اقلیم کردستان است.

 

 

قیمت جهانی فلزات

http://www.nerkhbox.com/

 

 

 

قیمت سوخت و انرژی جهانی

 

http://www.nerkhbox.com/

 

 

پرشین تحلیل – اسفند ماه 95

 

تاريخ تنظيم: سه شنبه 24 اسفند ماه 1395 - 15:7 | دریافت فایل
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.